Bly Malikânesi: Yürek Burkan Bir Hayalet Öyküsü

Amerika doğumlu, İngiliz olan yazar Henry James’in 1898’de kaleme aldığı Yürek Burgusu romanından uyarlanan Netflix dizisi The Haunting: Bly Malikanesi (The Haunting of Bly Manor)’ı yine ilk sezon The Haunting: Tepedeki Ev ( The Haunting of Hill House)’i izlediğim gibi bir çırpıda bitirdim. Eğer siz de benim gibi ilk sezonu daha atlatamamışsanız, tekrar karanlık bir sezona şimdiden hazır olun derim. Konuya geçmeden önce söylemekte fayda var, bu dizi bir antoloji serisi olduğu için her sezon farklı bir hikayeyi konu alıyor. Dizinin ilk sezonu olan Tepedeki Ev ile karşılaştırmasına şahsen anlam verebiliyorum ama ikisinin çok farklı kulvarlarda olduğunu ve kıyaslama yapmadan izlemenin kesinlikle siz izleyicilere daha çok zevk vereceğini düşünüyorum. Öncelikle Tepedeki Ev’de bulduğunuz korkuyu arayarak Bly Malikânesini izliyorsanız, pek tatmin olamayabilirsiniz ama eğer Tepedeki Ev’in can acıtan insani yönü sizi cezbediyorsa, o zaman hemen bu harika dizinin ikinci sezon bölümlerini izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

80’lerin ortamını ve Tepedeki Ev’den aynı aktörleri bulundurarak, yönetmen Mike Flanagan, detaylara ve karakterlere ilk sezondaki evden daha fazla perili olan bir başka güzel trajediyi ortaya koyuyor. İlk sezondan tanıdığımız Nell’i oynayan Victoria Pedretti, çalışmak için işe aldığı aile kadar çok sırrı olan genç Amerikan mürrebiye olan Dani Clayton’ı canlandırıyor. Tepedeki Ev’in babası olarak tanıdığımız Henry Thomas, şık İngiliz aksanıyla asla alışamayacağınız Wingrave Amca’yı oynamaya geri dönüyor. Oliver Jackson-Cohen ve Kate Siegal gibi diğer Tepedeki Ev yüzleri de yeni rollere sahipler. Dizi tıpkı romandaki gibi, anne ve babalarını kaybetmiş iki kardeşe bakmak için mürebbiye olarak geldiği evde hayaletler gördüğünü söyleyen bir kadını odak noktasına alıyor. Mike Flanagan, yine bu yapımıyla izleyicileri psikolojik travmalara, arka planda görünen hayaletlere, hatıra labirentlerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Ürpertici çocuklar, karanlık bir konak, aşk, hayaletler, bolca İngiliz aksanı ve 80’lerin modası dizinin ana unsurlarından sadece birkaçı.

İkinci sezonun hikayesi ilk sezon Crain’in aile draması kadar güçlü olmayabilir, ama Bly Malikanesi’nin hikayesi size musallat olacak, günlerce sizinle kalacak. Aynı derecede büyüleyici, sizi keder ve kayıptan sonra nasıl yaşayacağınız konusunda derin bir bunalıma sokacağı kesin. Göğsünüzü aynı acı verici ama aynı zamanda sarhoş edici bir şekilde sıkmaya hazır olun. İyi seyirler dilerim.

The Haunting of Bly Manor | Fragman| Netflix

Leave a Reply