Uçan Robotlar Her Yere Ulaşabilecek

İnsanoğlu için gitmenin zaman ve durum açısından mümkün olmadığı birçok alan bulunmakta. Nükleer kirlilik barındıran alanlar veya ulaşılması zor olan dağ tepeleri bu alanlardan bir kaçı. Uçan robotlarda bu soruna çözüm getirmek amacıyla tasarlandı.

Avrupa Birliği’nin ARCAS projesi kapsamında, çoklu eklemden oluşmuş, kavrama ve taşıma özelliklerine sahip çeşitli tiplerde uçan robotlar üretildi. Robotların özerkliği ve özellikleri, kurtarma operasyonları ve gelecekteki çeşitli uygulamalarda biçimlendirilebilecek biçimde tasarlandı. ARCAS projesi müdürü, Profesör Anibal Ollero, “Bu proje, pilotlu uçuşlarla varmanın zor olduğu alanlara ve  sadece zeminde faaliyet gösteren robotların gidemeyeceği alanlara gitmek üzere robotlar üretilmesi üzerinde.” diyerek projenin hedefini belirtiyor.

Uçan robotlar fikri elbette yeni bir fikir değil. Ayrıca insansız hava araçlarıyla fotoğraf çekmek ve sensörle veri toplamak da şu an kullanımda. Fakat ARCAS projesiyle uçan robotlar kol mekanizmalarıyla donatılıp, karmaşık görevleri kendi özerkliğini kullanarak tamamlamak üzere tasarlandı. Robotlar, kendilerine yüklenen 3 boyutlu haritalar sayesinde yönlendirmeyi yaparken, sensörler sayesinde hava koşulları veya kendi mekanizmaları üzerinde meydana gelen herhangi bir problemi tespit edebiliyor ve buna göre kendilerini yönlendirebiliyorlar.

ARCAS projesi, ulusal güvenlik yasalarının izin verdiği ölçüde birçok uygulamada kullanılabilecek. İlk olarak muayane ve bakım amaçları üzerine görevlerde yer alacak. Petrol, gaz hatlarına ve kilometrelerce uzunluğa sahip  elektrik ağlarına yollanabilecek. 2011’de başlanan projenin 2015 yılında tamamlanması bekleniyor.

[box_light]Kaynak[/box_light]

ScienceDaily

Leave a Reply