Yedi Yüzyıllık Sevgi Adamı, Gönül Adamı: ‘Bizim Yunus’

“Sormuşlar Derviş’e,

Hayat nedir?
Demiş ki Derviş:
Hayat gelip geçen bir gölgedir, hayat bilmecedir. Attığın her adım bir hece, çözene gündüz, çözmeyene gece.
Peki sevgi nedir?
Derviş:
Gönül sevdiğini bulmuş ise başkasını anar mı hiç. BEN ve SEN gafletini aşıp BİZ olanların rızkıdır AŞK…
Tekrar sorarlar, bu şiirleri nasıl yazıyorsun böyle..?
Derviş cevap verir:
Aklımda sevdiğim olunca kelimeler gökten düşüyor yüreğime.
Evreni tanımak istiyorsan onu yeniden içinde kurman gerek, Yûnus gibi…”

Tiyatro severler için yeni bir oyun! “Bizim Yunus”, Ankara Devlet Tiyatroları tarafından 2013-2014 sezonunda ilk kez seyirci karşısına çıktı. Yazarlığını Sönmez Atasoy’un yaptığı oyunun yönetmen koltuğunda Mustafa Kurt oturuyor. Oyun Stüdyo Sahne’de sahneleniyor. 1 perdelik oyunun süresi yalnızca 1 saat.

Oyun, adından da anlaşılacağı gibi Yunus Emre’yi konu alıyor. Makas bekçisini canlandıran Okan Şenozan’ın tek başına tüm oyunu oynadığı oyunda Yunus Emre’yi bir de onun ağzından dinliyoruz. Onun bekçilik yaptığı istasyonda inen yolcuların ona sürekli Yunus Emre’nin mezarını sormalarından yakınmasını ve aslında Yunus’un nerede olduğunu kimsenin sormamasını izliyoruz.

 

sahne

Sonsuzluk şeklinde tasarlanan demir rayı dekoru ve Okan Şenozan

Oyunda yine her zamanki gibi değişik bir sahne sizi karşılıyor. Sonsuzluk şeklinde tasarlanan büyük demir rayları da bu oyunun seyirciye sürpriziydi. Bunun yanında Okan Şenozan’ın oyunculuğu muhteşemdi. Ayrıca Okan Şenozan, Yunus Emre’nin sözlerinin anlamlarını daha çok vurgulamak için yazılan müzikleri seslendirdiğinde yine etkileyici bir sese sahip Devlet Tiyatrosu oyuncusuyla karşı kaşıya kaldığınızı anlıyorsunuz. Bazı sahnelerde yoğun dumanla birlikte kendinizi oyunun içinde hissedeceğinizi belirtmekte de fayda var. Zaten Stüdyo Sahne, oyuncularla izleyiciler arasında mesafe farkının olmadığı bir sahne olduğundan dolayı diğer sahnelerde izlediğiniz oyunlara nazaran kendinizi oyunun içinde daha fazla hissediyorsunuz. Son sahnenin ise sizi biraz şaşırtması olası.

İzleyenlere ‘SELAM OLSUN’.

 

Ankara Devlet Tiyatroları’nın hazırlamış olduğu fragman:

 

Kasım ayının sonuna kadar oyunu izlemek mümkün. Detaylı bilgi için:

http://www.devtiyatro.gov.tr/programlar-sehirler-ankara-detay-bolum_takvim-yunus-emre-bir-ben-vardir-bende-benden-iceri5.html

Leave a Reply