Triatlon Sporunun doğuşunu sağlayan Demir Adam yarışı, Türkiye’de bu yıl ilk kez  ”Yarı Mesafe Demir Adam Triatlon Yarışı” (Half Ironman) olarak 21 Ekim pazar günü Antalya’nın Konyaaltı sahilinde yapılacak. Uzun mesafeli oluşu ve zorluğu nedeniyle ”Demir Adam” adını alan yarışlara 100’ün üzerinde sporcu katılacak.

Triatlon Federasyonu Organizasyon Sorumlusu Albay Melih Işıkçı, yarışlarla ilgili katılımcılara bir sunum yaptı. Türkiye’de ilk kez düzenlenen yarışlarda yarı mesafe uygulanacağını söyleyen Işıkçı, ”Triatletlerimiz 1.900 metre yüzerek, ara vermeden 90 kilometre bisikletle yarışacak ve ardından 21 kilometre yarı maraton koşacaklar. Bu müthiş mücadele 6-7 saat sürecek” dedi.

 

Demir Adam Yarışı Nedir?

1978 yılında Hawaii Ironman’i dünya’da yapılmış ilk Ironman triatlondur. Triatlon da bu sayede doğmuştur. Bu sebeple Dünya Ironman Şampiyonası her yıl doğduğu yerde, yani Hawaii’de yapılır. Buna ek olarak her sene Ironman markası altında dünya triatlon organizasyonun kontrolörlüğünde çeşitli ülkelerde Ironman yarışları düzenleniyor. Bu yarışların mesafeleri ise şöyle: 3.8 km yüzme, 180 km bisiklet, 42.195 km koşu.

 

Türkiye’de Durum Ne?

Ülkemizdeki ilk Triatlon denemesi, 1986 senesinde, İstanbul’da, Boğaziçi Üniversitesi Spor Bayramı kapsamında 1 km yüzme, 30 km bisiklet ve 6 km koşu şeklinde giriş seviyesi triathlonun yarıya indirilmesi şeklinde gerçekleştirilmiştir. Ülkemizdeki ilk gerçek -1,5 km yüzme 40 km bisiklet ve 10 km koşu şekliyle ve resmi olarak hakemlerin nezaretinde- Triatlon denemesi ise, 1988 senesinde, Eskişehir’de, Nihat Aydin tarafindan 2 saat 59 dakika 43 saniye ile başarıyla tamamlanmıştır. Bununla birlikte kendisi de Türkiye’nin ilk triathleti olarak resmi kayıtlara geçmiştir.

 

Umarım pazar günü koşulacak Türkiye’nin ilk  ”Yarı Mesafe Demir Adam Triatlon Yarışı” güzel bir eşik olur ve o eşikten alnımızın yüz akıyla atlar, gelecek zamanlarda Demir Adam Triatlon Yarışları’na ev sahipliği yaparız.

kaynak: www.mtbtr.com

Leave a Reply