15 yıl önce kurulan Winamp , 21 Aralık 2013'de yayın hayatına son veriyor.

15 yıl önce kurulan Winamp , 21 Aralık 2013’de yayın hayatına son veriyor.

90‘lı yılların sonlarında ve 2000’li yılların başlarında bilgisayarlarından müzik dinleyenler için adeta vazgeçilmez bir yazılım olan Winamp’ın internet sitesinden yapılan açıklamada;  yazılımın 21 Aralık itibariyle online varlığına son vereceği ve bir daha indirelemeyeceği belirtildi.

[box_dark]Winamp nasıl bir yazılımdır?[/box_dark]

Winamp, bilgisayar ve akıllı telefon gibi ürünler için geliştirilmiş aygıtları için çoklu bir ortam oynatıcısıydı, “winamp skin” adıyla bilinen dış görünüm ve plug-in adıyla bilinen eklentileriyle kullanıcıların isteklerine göre kişisel hale getirilebilmesiyle dikkat çekmişti. Winamp, değiştirilebilir arayüzü, müzik ve video oynatabilmesi ile online yayınlar için komple bir çözüm üretmesi nedeniyle yıllarca kişisel bilgisayar (PC) kullanıcılarının favori medya oynatıcısı olmuştu.

 

[box_dark]Winamp artık yok[/box_dark]

Ne var ki, zaman değişti.  AOL tarafından 80 milyon dolara satın alınan Winamp, AOL desteğiyle geliştirilmeye devam etse de, Android ve iOS gibi işletim sistemlerine uyarlanan versiyonlarına karşın eski popülerliğini yakalayamadı; örneğin iPhone’ların yaygınlaşmasıyla; internetten daha rahat müzik indirmeye olanak veren iTunes yazılımına ve diğer yazılımlara yenik düştü.

Nihayetinde, her varlık gibi, 15 yıl önce doğan Winamp da yolun sonuna geldi. AOL’den yapılan açıklamada Aralık ayı itibariyle Winamp’ın yayından kaldırılacağı ve bundan böyle bilgisayarlara indirilemeyeceği yukarıda da bahsettiğimiz gibi ortaya kondu; ve çocukluğumuzun bir sayfası daha böylece kapanmış oldu.

Winamp, kişiselleştirilebilir bir çoklu ortam oynatıcısı olmasıyla ön plana çıkmıştı.

Winamp, kişiselleştirilebilir bir çoklu ortam oynatıcısı olmasıyla ön plana çıkmıştı.

 

Leave a Reply