Powerlace

Geleceğe Dönüş 2’deki kendini bağlayan ayakkabılar

2015 yılına girerken insan, ister istemez, 1989 yapımı olan Geleceğe Dönüş 2’deki 2015 yılıyla günümüzü karşılaştırıyor. Maalesef filmdeki gibi uçan arabalar ve hoverboardlar henüz yok. Powerlace ise en azından kendini bağlayan ayakkabıları 2015 yılına yetiştirmeye çalışıyor.

Mekanik çözüm

Bir Kickstarter projesi olarak çıkan Powerlace, mekanizmanın yer kaplaması ve pil ihtiyacı gibi problemlerle boğuşan diğer projelerden basit bir mekanik sistem kullanarak ve seri üretime geçerek sıyrılıyor.

Powerlace, ayakkabının topuk kısmındaki bir mekanizmanın ağırlık altında kaldığında(ayakkabı giyildiğinde) ayakkabının bağcıklarını sıkılaştıracak bir sisteme sahip ve pile ihtiyaç duymuyor. Bağcık sıkılığını ayarlayarak her giyişinizde ayakkabınızın aynı sıkılıkta olmasını sağlayabiliyorsunuz. Ayakkabınızı çıkarmak istediğinizde ise ayakkabının arkasında bulunan dili elinizle veya diğer ayağınızla aşağı çekerek bağcıkların serbest kalmasını sağlayabiliyorsunuz. Projeye buradan ulaşabilir ve maddi yardımda bulunabilirsiniz.

Diğer projeler

2010 yılında pil ve motorla çalışan bir ayakkabı yapılmış, yoğun ilgiyle karşılaşınca motorun ayakkabının içine saklandığı ve günlük hayatta giyilebilir bir hali geliştirilerek Kickstarter projesi olarak sunularak gerekli yatırımı toplayabilmişti. Fakat 2013’ten beri haber alınamayan ayakkabılar bir türlü seri olarak üretilemedi. Projenin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Nike da, kendini bağlayan ayakkabı patentini 2009 yılında almış ve Geleceğe Dönüş 2’deki ayakkabıların replikasından 2011 yılında 1500 tane üretmişti; fakat bu ayakkabılar kendini bağlayamıyordu. 2014 yılında ise Nike’ın, film için geliştirilen ayakkabının projesinde de çalışmış, Tasarım ve Özel Projeler Başkan Yardımcısı Tinker Hatfield kendini bağlayan ayakkabıları 2015 yılında göreceğimizi açıkladı.

Powerlace tanıtım videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=guL5_rDjZic

Leave a Reply