Dünyayı Değiştirme Rehberi başlıklı yazı dizimin ilkinde ister evinizin konforunu bırakmadan isterseniz de aktif bir şekilde katılarak ihtiyacı olanlara ulaşabileceğiniz ve onların hayatlarına dokunabileceğiniz projelerden bahsetmiştim. Bu yazımda da bu tarz projeleri örneklendirmeye devam edeceğim.

Günümüzde pek çok insan dünyamızı güzelleştirmek için çaba sarf ediyor ve  onların ulaşmaya çalıştığı her hedef çok değerli. İster eğitim, ister sağlık, ister küresel ısınma ya da karaya vuran balinaları yaşatmak adına olsun, bu çalışmaların birini diğerinden üstün tutamayız. Kendimiz de aktif olarak çalışmaya vaktimiz olmasa bile, gün içerisinde bir fincan kahveye ya da bir bardak çaya verdiğimiz 5 -10 liralarla  bir canlının hayatını kurtarabiliriz. Yeter ki, kendimize bir hedef kitle belirleyelim ve o yolda çalışan diğer insanlarla bir araya gelelim.

İnanıyorum ki, buradaki birkaç örnek sizin de destek olmak istediğiniz hedef kitlenizi belirlemenizde yardımcı olur.

Yurt dışında gönüllülük yapmak isteyenlere:

Habitat-for-Humanity_1

HABITAT-FOR-HUMANITY

Habitat for Humanity, Amerika genelinde 1400’e yakın toplulukta ve Dünya genelinde de 70’e yakın ülkede faaliyet gösteren küresel bir kar amacı gütmeyen topluluktur. Amacı herkesin yaşamak için uygun bir eve sahip olmasıdır. Siz de linkten yararlanarak gitmek istediğiniz ülkeyi seçip insanların daha yaşanılabilir bir çevreye sahip olmasına yardım edebilirsiniz. Elbette her zamanki gibi isterseniz sadece bağış yapmak da mümkün.

Evden yapılabilecekler:

help from home

“Sadece Pijamalarınızın İçinde Dünya’yı Değiştirin!” sloganıyla yola çıkan Help from Home, evden yapabileceğiniz 800’ü aşkın eylemle istediğiniz konuda ve istediğiniz zaman aralığında size mikro-gönüllülük yapma fırsatı veriyor.

 

Aktif olarak yapılabilecekler:

Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD), çoğunluğu biyoçeşitlilik ve doğa koruma konusunda uzman akademisyenler tarafından 2003 yılında kuruldu. Kuruluşundan bu yana akademisyenler, ilgili Bakanlıklar, Belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve özel işletmelerle uyumlu bir işbirliği içinde olan EKAD, yurtiçi ve yurtdışından ailesine katılan gönüllülerden aldığı desteklerle etkinliklerini büyüterek ve çoğaltarak görevine devam ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=W9f2AZX2QAs

 

çgd

Çocuklar Gülsün Diye Derneği; 2010 yılında Sanatçı Gülben Ergen öncülüğünde başlatılan Çocuklar Gülsün Diye kampanyasının devamı olarak kuruldu. Sanatçı Gülben Ergen’in başkanlığını, Araştırmacı Elvan Oktar’ın ise başkan yardımcılığını üstlendiği Çocuklar Gülsün Diye Derneği, Türkiye’de okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

gulben1

Şimdiye kadar; Tokat, Mardin, Trabzon Vakfıkebir, Erzurum, Sinop, Hatay, İstanbul, Aydın, Zonguldak, Van, Sivas, Manisa, Çanakkale Eceabat, Kars, Trabzon Of ,Tekirdağ, Çanakkale Biga, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Konya Cihanbeyli, Bursa, Antalya, Manisa Soma, Gaziantep , Erzincan , Mersin , Konya Akşehir , Antalya Konyaltı , Ankara, Ağrı , Uşak , Artvin , İzmir , Rize , Ordu Altınordu ve Ordu Fatsa’da olmak üzere toplam 36 anaokulu inşaatını tamamlayıp, içlerini çağdaş bir eğitim için gereken tüm materyallerle donatıp Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim ettiler. Çocukların evlerinden okullarına giden yollarını kısaltabilmek ve bu yolculuğu onlar için kolaylaştırabilmek amacıyla açılan anaokullarına servis araçları aldılar.

Kahramanların desteğiyle, toplam 139.787 adet oyuncak, kitap ve kırtasiye malzemesini, 106 farklı anaokulu/ana sınıfına kayıtlı toplam 5.200  ihtiyaç sahibi öğrenciye ulaştırdılar.

Ayrıca defter, kalem, takvim gibi basit kırtasiye malzemelerinizi de Çocuklar Gülsün Diye Dükkanı‘ndan alarak onlara yardım edebilirsiniz.

Vakti olmayanlara:

 

sercevlogo

Serebral palsi; doğum öncesinde, doğum sırasında ve doğum sonrası erken dönemdeki, beyin hasarı sonucu ortaya çıkan, ilerleyici olmayan ancak yaşla birlikte değişebilen, hareketi kısıtlayıcı, kalıcı motor fonksiyon kaybı, postür ve hareket bozukluğu olarak tanımlanmaktadır.

 

Bir Silgi Bir Kalem projesi, Türkiye’deki ihtiyaç sahibi ilk ve orta öğretim kurumlarını, Türkiye’deki eğitime katkıda bulunmak isteyen bağışçılarla buluşturmayı amaçlamaktadır.

Proje dâhilinde oluşturulan web sitesinde, okullar yetkili olarak belirledikleri öğretmenler aracılığı ile okulu hem görsel hem de yazılı olarak tanıtan okul profilleri üzerinden yılın herhangi bir zamanında ayni bağış ihtiyaçlarını bağışçılara duyurabilmektedir. Aynı platform üzerinden, ihtiyaç sahibi okullara ve öğrencilere yardım etmek isteyen bağışçı kişiler ve kurumlar, Türkiye’nin dört bir yanındaki okulların ihtiyaçlarını gözlemlemekte ve karşılamak istedikleri bağış taleplerini seçmektedir.

 

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, ‘otizm spektrum bozukluğu’ olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla, kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinde kurulmuştur.

Vizyonumuz, Türkiye’de otizm spektrum bozukluğu olan çocukların erken tanılanması; tanı alan çocukların ve ailelerinin sağlık, eğitimmeslek edinimi, istihdam, bağımsız yaşam ve kaynaştırma gereksinimlerinin dünya standartlarında karşılanmasıdır. Ayrıca, kaynaştırmadaki diğer özel eğitim gerektiren çocukların ve gençlerin ilgili gereksinimlerinin karşılanmasıdır.

 

Kaynakça

http://www.mymuskokanow.com/wp-content/uploads/2015/11/Habitat-for-Humanity_1.jpg

http://westwoodpres.org/wp-content/uploads/2012/04/HABITAT-FOR-HUMANITY.jpg

http://www.ecesacar.com/wp-content/uploads/2012/09/1348560522_ocuklar_G__ls__n_Diye_Logosu.jpg

http://www.martidergisi.com/wp-content/uploads/2012/03/gulben1.jpg

http://www.birsilgibirkalem.org/hakkimizda/bir-silgi-bir-kalem/

http://www.havadisturk.com/images/upload/1453894022_logo_01.jpg

https://pbs.twimg.com/profile_images/496672013725880320/G7DaPN0W_400x400.png

Hakkımızda

http://www.ekad.org.tr/img/img05.jpg

http://www.ekad.org.tr/hakkimizda.htm

Leave a Reply