Empati kelimesinden türetilen empat, kolayca anlaşılacağı gibi empati seviyesi yüksek olan insanlar için kullanılan bir sıfat. Hepimiz empati düzeyi normale göre daha fazla olan insanlara denk gelmişizdir ya da belki de onlardan biri biz de olabiliriz. Bu yazıda empatların özelliklerinden ve onlar hakkında yapılan araştırmalardan bahsedeceğim. Eğer siz de empati seviyesinin normale göre daha fazla olmasının nasıl sonuçlar doğuracağını merak ediyorsanız bu yazı tam size göre!

Empatların en belirgin özelliği olarak başkalarının duygularını ve hissettiklerini kendileri tecrübe etmiş gibi derinden hissedebilmeleri olduğunu söyleyebiliriz.

Genel olarak bu özelliğin bizleri çok daha iyi bir insan yapacağına inandığımız için aslında her birimiz ilişkilerimiz sırasında elimizden geldiği kadar empati yapmaya çalışırız. Empatlar ise bunun için ayrı bir çaba sarf etmeden kendiliğinden yaparlar. Bazen memnun edici ve iletişimi kolaylaştırıcı bir özellik olsa da bazen hayatı olduğundan daha yorucu bir hale getirebilir.

Devamlı olarak olumsuz olaylara maruz kaldığımız inkâr edilemez bir gerçek ne yazık ki. Hepimiz buna bir şekilde ya alışıyoruz ya da ayak uyduruyoruz. Yaşadığımız dünyada engelleyemeyeceğimiz birçok kötü olay yaşanırken kendimizi bunlara üzülürken bulmak elbette oldukça normal. Fakat empatlar için kötü olarak nitelendirdiğimiz bu olaylar dayanılmaz şeyler olduğundan genellikle gerçekleşen bu olumsuz olayları öğrenmemeyi tercih ederler. Örneğin sosyal medyada karşılarına böyle bir olaya dair haber çıktığında okumadan geçmek isterler, olayla ilgili korkunç bir görüntü ya da video varsa izlememeyi tercih ederler. Bunun sebebi ise herhangi bir şekilde o olaya maruz kaldıklarında bunun etkisini atlatmalarının çok daha zor olmasıdır.

Bunun dışında empatlar karşılarındaki kişilerin asıl niyetlerini kolaylıkla anlayabilirler. Bunun için ayrı bir çaba sarf etmezler, herhangi bir sebebi olmasa bile içlerine doğan bir his ile bunu anlayabilirler. Bundan dolayı birinin yalan söylemesi ya da samimi davranmaması empatların kolayca anlayabileceği durumlardır. Aslında bu özelliğin çoğu zaman onların faydasına olacağı düşünülür. Sezgileri çok kuvvetli olduğundan her durumda görünenleri değil aslında olan şeyleri anlayıp fark edebilirler. Bundan dolayı da kendilerine zarar verebileceğini hissettikleri şeylerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışırlar. Bunun bir sebebi olmasa bile hislerine çok güvendikleri için onlara göre yaşarlar.

Ayrıca empatların iletişimde oldukları insanların ses tonlarından, hareketlerinden, bakışlarından ve hatta konuşurken seçtikleri kelimelerden bile o an ne düşündüklerini anlayabilirler. Bundan dolayı bir şeyi konuşmadan önce tahmin etme ihtimalleri yüksektir. Hislerine çok bağlı şekilde yaşayan empatlar için insanların gerçek niyetlerini okuyabilmek bazen çok yorucu olabilir.

Karşıdakinin hislerini çok derinden hisseden empatlar için her zaman mağdur olan tarafların yanında olarak onlara destek olmaları da kaçınılmaz bir durumdur. Dezavantajlı durumda olanların hissettiklerini en derinden anlayabildikleri için onlara yardımcı olmaya çalışırlar. Duyarlılık seviyeleri çok yüksek olduğundan genellikle gönüllü olarak sivil toplum örgütlerinde çalışırlar. Toplumsal yardım projelerine gönüllü olarak katılırlar.

Genellikle çevrelerindeki insanların onlara dertlerini anlatmalarına maruz kalan empatlar bu durumun oluşturduğu yorgunluğu fark edemeyebilirler. Onların diğer insanlara göre daha anlayışlı olmaları ve yardım etmek için daha çok çabalamaları elbette çevrelerindeki insanları mutlu eder. Fakat empatlar için devamlı sorun çözmeye, dert dinlemeye çalışmak sandıklarından daha yorucudur.

Eğer siz de yukarıda sayılan özelliklere sahip olduğunuzu ve bir empat olduğunuzu düşünüyorsanız özellikle bu durumun oluşturacağı yorgunluktan kaçınmanızı öneririm. Kendinizi tanımaya başladıktan sonra bunlara sahip olduğunu anladıysanız kendi karakterinize daha uygun ortamlarda bulunmak, kalabalıktan, kargaşadan uzak durmak size daha iyi gelebilir. Doğuştan sahip olduğunuz bu iyileştirici gücün size zarar vermesine izin vermeyin ve size fazla gelen duygulardan kaçmaya çalışmayın. Çünkü unutmayın, onları dönüştürmek ve iyileştirmek sizin elinizde.

Kaynakça

https://medium.com/@empatbiri/empat-ne-demek-empat-m%C4%B1s%C4%B1n%C4%B1z-empat-olman%C4%B1n-%C3%B6zellikleri-nedir-9592f287b9bb

Leave a Reply