Rhye

2012 yılında, Open şarkısıyla hayatımıza girdi Rhye. Şarkıyı söyleyen kadın sesi, çoğumuza Sade’yi anımsattı, kimileri de ünlü üçlü the XX’le karşılaştırdı Rhye’ı. Öyle usul, öyle hafifti ki ses, dinledikçe gevşiyor, dinledikçe aşık oluyordu insan. Biz bu sorulara dalmışken, solistimizin aslında bir erkek olduğunu öğrenmek hepimizi ters köşeye yatırdı. Rhye Mike Milosh ve Robin Hannibal’dan oluşan bir ikiliydi ve bize müthiş bir müzik vadediyordu.

İkinci tekli, The Fall’dan sonra ise herkes Rhye’dan bir albüm beklemeye başladı. Müthiş şarkı ve klip Rhye’ın piyasadaki başka kimsede olmayan pek çok şeyin birleşimi olduğunu gösterdi bizlere. Şimdi ilk albümleri Woman iTunes’tan satışa çıktı. 10 şarkılık albüm soul ağırlıklı bir pop ve elektronik müzik çeşnisi.

Milosh’un müzikle ilgili fikirleri şu ana kadar Rhye adıyla yaptığı her şeyi özetliyor aslında: “Bugün, müzik sapıkça cinselleştirildi. Her şey erkeklerin ne kadar seksi ve kadınların ne kadar  “kaltak” olduklarıyla övünmesi hakkında. Bence bu durum çok bıktırcı. Hayat böyle bir şey değil, insanlar da öyle. İnsanları asıl mutlu eden şey samimiyet ve sevilmek.” Rhye da tam olarak bunu sunuyor işte: samimiyet.

rhye-thefall-music-video-1

Şarkıları kendini o kadar iyi anlatıyor ki bana pek söz söylemek düşmüyor.  Bir ucundan tutmak isteyenler için The Fall’un videosu burada:

Leave a Reply