tabakov renkli4a

Bilkent Senfoni Orkestrası’nın 16 Mart Cumartesi günü vereceği konseri, orkestranın 2002-08 yıllarında müzik direktörü görevinde bulunan Emil Tabakov yönetecek. Konserin solisti, çarpıcı ve yenilikçi yorumları ile büyük takdir gören,  müzik dünyasının en yetenekli ve en çok aranılan genç sanatçılarından biri olan Alexander Zemtsov.


Orkestra şefi Emil Tabakov aynı zamanda verimli bir besteci. Sekiz senfoni, orkestra ve çeşitli enstrümanlar için konçerto, bir Requiem, oda müziği ve solo yapıtları bulunan bestecinin pek çok eseri uluslararası festivallerin ve ünlü sanatçıların isteği üzerine yazılmıştır. Bu konserde Emil Tabakovun “Viyola Konçertosu” Alexander Zemtsov tarafından icra edilecek. Tabakov solistin olduğu kadar orkestra partilerinin de ustalık gerektirdiği konçertosunu şöyle yorumluyor: Çalgının bol tınısını en yüksek düzeye çıkarmak, partisyonu viyolanın kapasitesine çok iyi uyan nüanslarla ve karakterlerle doyurmak için elimden geleni yaptım. Konçerto solistin yeteneğine bir meydan okumadır, eserimi ilk olarak Alexander Zemtsov’un çalmasından özellikle memnun oldum, çünkü kendisi müziği ‘notaların ötesinde’ kavramış ve ona derin anlam kazandırmış olağanüstü bir icracı ve müzisyendir.”

 

Konserin ikinci yarısında BSO Richard Strauss’un “Op.59, Der Rosenkavalier Süiti”ni seslendirecek. Richard Strauss’un (1864 – 1949) “Der Rosenkavalier” operası  ilk kez 1911 yılında sahnelenmiş ve büyük başarı kazanmıştır. 1925 yılında bir sessiz film versiyonu da yapılan eser günümüze kadar en çok sahnelenen Alman operalarından biri olma özelliğini korumuştur.

 

16 Mart Cumartesi günü Bilkent Konser Salonu‘nda saat 20.00’de başlayacak konserin biletleri; www.mybilet.com adresinden temin edilebilir. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane’den hareket eden ücretsiz servisler izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracaktır.

 

Bilkent Konser Salonu Gişesi Tel: 290 1775 www.bso.bilkent.edu.tr

 

Emil Tabakov

Emil Tabakov

Emil Tabakov 1974 yılında Bulgaristan Devlet Konservatuvarı’nın kontrbas ve orkestra şefliği bölümlerinden, dört yıl sonra da kompozisyon bölümünden mezun olmuştur. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda hem kontrbas sanatçısı (Sofya) hem de şef (Nikolai Malko, 1977, Kopenhag) olarak ödül kazanmıştır.

 

Şeflik kariyeri 1976 yılında Rus Filarmoni Orkestrası’nda başlamıştır; 1979–88 yılları arasında Sofya Solistleri (Sofia Soloists) Oda Orkestrası’nın başında bulunmuş, 1985–2000 yılları arasında Sofya Filarmoni Orkestrası’nın sırasıyla şefliğini, müzik direktörlüğünü ve birinci şefliğini yapmıştır. Bu arada (1994–99), Belgrad Filarmoni Orkestrası’nda da müzik direktörlüğü ve şeflik görevini yürütmüştür. 2002-2008 yıllarında Bilkent Senfoni Orkestrası’nın müzik direktörlüğünü yapmıştır.

 

Maestro Tabakov, 2008 yılı sonunda, Bulgar Ulusal Radyo Senfoni Orkestrası’nın birinci şefliği ve aynı zamanda Bulgar Ulusal Radyosu Müzik Bölümü’nün direktörlüğü görevini üstlenmiştir. Son yıllarda Fransa, Almanya, Güney Afrika, Makedonya, Türkiye ve diğer ülkelerde konuk şef olarak konserler yönetmektedir. Japonya’da Sofya Devlet Operası ile Turandot’u (Puccini) yönetmiştir. Tabakov’un müzik direktörlüğünde, Salome’nin (Richard Strauss) Bulgaristan’da ilk kez sahnelenmesi, Bulgar başkentinin müzik yaşamında önemli bir olaydır. Emil Tabakov’un geniş bir opera repertuvarı vardır.

 

Fransa Ulusal Orkestrası, Fransız Radyo Filarmoni Orkestrası, National Orchestra D’ille de France, Lille, Lorraine, Avignon, Nantes, Cannes Ulusal Orkestraları, Arena di Verona Senfoni Orkestrası, Moskova Radyosu Çaykovski Senfoni Orkestrası, New Russia Senfoni Orkestrası, Westphalia, Bochum, Seul, Tokyo, Rio de Janeiro, Sao Paolo, Monterrey Senfoni Orkestraları ve ayrıca Bükreş Georges Enescu Orkestrası, Atina Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Borusan Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile sürekli konserler vermektedir.

 

Emil Tabakov’un repertuvarında, bütün çağlardan opera ve senfonik eserler bulunmaktadır. Üç yüzü aşkın senfonik eser ve opera kaydettiği CD’ler, Balkanton (Bulgaristan), Elan (ABD), Capriccio Delta (Almanya), Mega-Music (Bulgaristan), Pentagon (Hollanda), Gega New (Bulgaristan), EMI, Naxos ve diğer müzik firmalarının etiketleriyle yayınlanmıştır.

 

Alexander_Zemtsov_624925Viyola virtüozu Alexander Zemtsov müzisyen bir ailede doğmuştur. Henüz sekiz yaşında, küçük bir müzik dehası iken kendi bestelerinden oluşan ilk konserini vermiştir. Zemtsov, Moskova’da, harika çocukların devam ettiği ünlü Gnessin Music Lyceum’da Prof. Elena Ozol tarafından eğitilmiştir. Mezun olduktan sonra Almanya’ya, ailesinin yanına dönmüş, Hamburg’da Hochschule fur Musik und Theater’da Prof. M. Nichiteanu, ardından Hoogeschool Maastricht’te Prof. Michael Kugel ile çalışmıştır. Hochschule “Hanns Eisler” Berlin’de, Prof. Tabea Zimmermann’ın sınıfında yüksek lisans eğitimi yapmıştır.

 

Zemtsov’un ustalığı ve sanatçılığı bütün dünyaca kabul edilmiş ve Moskova’da, Uluslararası Gençlik Yarışması “Classical Legacy”de birincilik ödülü, Hamburg’da, Elise Meyer Yarışması’nda birincilik ödülü ve Avusturya Poertschach’da 8. Brahms Yarışması’nda birincilik ödülü gibi pek çok ödül almıştır. Ayrıca, Norveç Stavanger’de ve Brüksel’de Tenuto Yarışması’nda “Genç Solist” unvanını kazanmıştır. Zemtsov, on altı yaşından bu yana Avrupa, ABD, Kanada, Asya ve Avustralya’da ünlü orkestralarla solist olarak sahneye çıkmaktadır.

 

Zemtsov, 2002 yılında, Londra Filarmoni Orkestrası’na baş viyolacı olarak atanmıştır. Londra Filarmoni Orkestrası ile dokuz yıl çalıştıktan sonra kendisini tümüyle büyük bir çaba ve dikkat gerektiren solo, öğretim ve şeflik kariyerine adamıştır.

 

Zemtsov, Londra’da The Guildhall School of Music and Drama ve Viyana’da, Vienna Konservatorium Privat Univeritat’ta ders vermektedir. Öğrencileri arasında dünyanın sayılı orkestralarının üyeleri bulunmaktadır (bu orkestralardan bazıları, Yeni Zelanda Senfoni, Varşova Filarmoni, Covent Garden Kraliyet Operası, İskoç Kraliyet ve Londra BCC Senfoni Orkestralarıdır).  Ayrıca uluslararası yarışmalarda ödül kazanan sanatçılar da öğrencileri olmuştur.

 

Zemtsov, Naxos, LPO Live ve Chandos etiketleri altında düzenli olarak albüm çıkarmaktadır.

Leave a Reply