Serginin afişinde 45 sanatçının isimleri yer alıyor

Bu coğrafyanın insanları olarak kendimizi tanıtmada maalesef ezelden beri yetersiz kaldık. Hala pek çok konuda Avrupa’da yanlış tanınıyoruz, bu biraz da bizim hatamız aslında. Hani klasik bir laf vardır, “bu ülkede güzel şeyler de oluyor” diye; buna katılıyorum ama bu “güzel şeyler”i tanıtamadığımız, duyuramadığımız da bir gerçek. Belki de böbürlenmeyi sevmiyoruzdur, kim bilir? Fakat oldukça başarılı kültürel çalışmalar yapan sanatçılarımız da var; azıcık da olsa övünmeyi hak etmiyor muyuz? Küreselleşen dünyada, yerel kültürlerin yansımaları evrensel anlamda birbirini etkiliyor artık; ülkeler arası kültür alışverişinin giderek hızlandığı bir dönemdeyiz. Bu yüzden yurt dışından ithal ettiğimiz kültürlerin yanı sıra ülke içindeki değerlerin de yurtdışına çıkışını kolaylaştırmak gerek diye düşünüyorum.

İşte, Hacettepe Üniversitesi de bu anlamda kendine yakışanı yapmış ve 45 Türk sanatçısını Avrupa’nın merkezine taşımış; adeta bir kültür çıkarması yapmış. 8 Temmuz 1967’de üniversite haline gelen Hacettepe Üniversitesi, bu yıl kuruluşunun 45.yılı şerefine, yaşayan 45 ünlü Türk ressamının eserlerini, şu sıralar Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel’de sergiliyor. Burhan Doğançay, Ayşe Bilir, Özdemir Altan, Nazan Sönmez, Bubi Hayon, Bedri Baykam, İsmail Ateş ve Adnan Turani gibi isimleri bir araya getiren “Hacettepe Koleksiyonu’ndan Çağdaş Türk Resim Sanatı: 45.yıl 45 Eser” sergisine Brüksel Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ev sahipliği yapıyor. Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği, Brüksel Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ve Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü’nün işbirliğiyle gerçekleştirilen organizasyon, bir Türk üniversitesinin yurtdışında bu kapsamda gerçekleştirilmesi anlamında bir ilk olma özelliğini de taşıyor.

Açılışı 11 Aralık 2012’de yapılan serginin, 11 Ocak 2013’te Brüksel’deki kapanışı sonrasında, başta Avrupa olmak üzere, dünyanın önemli kültür başkentlerinde de gerçekleşmesi planlanıyor. Kısacası sergi epey bir dolaşacağa benziyor ama eserler tilki misali dönüp dolaşıp kürkçü dükkanına geri dönecek; onları görmek için biraz sabretmemiz yeterli. Kürkçü dükkanı ise Hacettepe Üniversitesi Sıhhıye Yerleşkesi’nde bulunan Hacettepe Sanat Müzesi. Avrupa’ya açılan bu sanat eserlerini görmek istiyorsanız, müzeyi hafta içi her gün saat 10:00-17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply