Boyhood_film

Boyhood

björk

Björk: Biophilia Live

İKSV tarafından bu sene 13.sü düzenlenen “Filmekimi” Ekim boyunca farklı zamanlarda; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Trabzon’da sinemaseverlerle buluşacak. Sonbaharın en tatlı yanı olan Filmekimi bu yıl da birbirinden güzel ve önemli filmleri seyirciye sunacak.
Örneğin, Berlin’den Altın Ayı alamadan dönmüş olsa da “Boyhood” merakla beklenen filmlerden biri. Bir çocuğun 6-18 yaş aralığını konu alan filmin çekimleri tam on iki yıl sürmüştü. Hafızalardan silinmeyecek bir diğer film ise on dokuz yaşında hayallerinin, davulunun peşinden koşan bir genci anlatan “Whiplash”.
Film festivali Fransa’dan bir yapım da olmasa olmazmış… Fransa- Belçika ortak yapımı “Deux jours, une nuit” (Two Days, One Night)’de merakla beklenen bir diğer film. Bu film, daha öncesinde Edith Piaf olarak beyaz perdede gördüğümüz Marion Cotillard’ın huzurlu ve hüzünlü bakışlarından tekrar etkilenmek istiyorsanız kaçırmamanız gereken bir yapım.

photos-from-the-wonders-le-meraviglie-by-alice-rohrwacher-14

Le Meraviglie


Bunların dışında, özellikle Björk severlerin bambaşka bir heyecanla beklediği “Björk: Biophilia Live”da Filmekimi sayesinde karşımızda olacak. Bitmedi, Eva Green’i seviyorsanız işte karşınızda “White Bird in Blizzard”. Ayrıca, 2014 Cannes Büyük Ödülü’nün sahibi “Le Meraviglie” (The Wonders) bizi heyecanlandıran diğer filmlerden biri. Heyecanınızı, merakınızı ve  sinema susuzluğunuzu giderecek Filmekimi perdelerini sizin için açıyor.

Bilet satış ve gösterim tarihleri şehirlere göre farklılık göstermekte, işte size bir liste:
Ankara Büyülü Fener Kızılay Sineması: Bilet satış 1 Ekim’de, gösterimler 10-12 Ekim’de.
İzmir Karaca Sineması: Bilet satış 8 Ekim’de, gösterimler 15-19 Ekim’de.
Bursa Cinetech Korupark Sineması: Bilet satış 10 Ekim’de, gösterimler 17-19 Ekim’de.
Diyarbakır N City AVM Avşar Sinemaları: Bilet satış 17 Ekim’de, gösterimler 24-26 Ekim’de.
Şanlıurfa Emek Sineması: Bilet satış 17 Ekim’de, gösterimler 24-26 Ekim’de.
Trabzon Lara Sinemaları: Bilet satış 24 Ekim’de, gösterimler 31 Ekim-2 Kasım’da.

 
Bir not daha düşelim; Filmekimi, Gaziantep’te 2-9 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek Zeugma Film Festivali’nin yabancı film programını üstlenecek.

Leave a Reply