Person-Of-Interest-Kapak

Çok fazla diziyi aynı anda takip edebilen bir insan değilim, bir bakarım izlemediğim onlarca bölüm birleşmiş ve öylece kalmışlar. Sonra sıra aralarında seçmece yapmaya gelir, hangileri önce izlenmeli hangileri feda edilmeli düşünüp taşınırım. Bu feda edilenler arasında asla olmayan ve benim için çok özel bir diziye veda vakti geldi. Epey buruk, fakat merak uyandıran bölümlerle sona yaklaşıldı, aslında açık konuşmak gerekirse yalnızca 3 bölüm kaldı. Doktorlar açıkladı 3 haftadan fazla yaşamayacak, biz sevenleri içinse yas tutmak şimdiden başladı. Hangi diziden mi bahsediyorum? Person of Interest.

Önce diziyle ilgili biraz bilgi vermek iyi olur. Ben iki yıl önce başlamış olsam da dizi aslında 2011’de başlamış ve şu anda 5. aynı zamanda da son sezonu yayınlanıyor. Yaratıcısı Jonathan Nolan olan dizinin başrollerini Jim Caviezel, Michael Emerson, Taraji P. Henson, Kevin Chapman, Amy Acker ve Sarah Shahi paylaşıyor. CBS’te yayınlanan dizi Harold Finch’in (canlandıran Michael Emerson) yarattığı makine ile tespit edilen numaralar sayesinde ülkedeki suçları önlemek için John Reese’i (canlandıran Jim Caviezel) işe almasıyla başlıyor. Dizi aslında her bölümde apayrı konuları işliyor gibi görünse de, bölümler ve sezonlar arasında ayrılmaz bağlar var ve bu bağ sizi daha da içine çekiyor.

Dizinin beşinci ve son sezonunda olması ayrı üzücü bir nokta iken bir de son sezonun yalnızca 13 bölümden oluşuyor olması takipçilerini daha da üzdü. Zira birinci ve üçüncü sezon 23, ikinci ve dördüncü sezon ise 22 bölümden oluşuyordu. Bir diğer darbe de dizinin bölümlerinin arka arkaya, hatta bir günde 2 bölüm halinde yayınlanması oldu. Sezonun yayınlanmaya başlamasının üzerinden 1 ay dahi geçmeden 10 bölüm yayınlandı bile. Bu ise dizi bitmesin diye tek bölümü birkaç kere izleyen sevenlerin yüzüne sona gelindiğini vurdu diyebiliriz. Dizinin en son yayınlanan bölümü ise 100. bölümüydü ve finale 3 bölüm kaldığının bilinciyle buruk bir kutlama da gerçekleşti.

100. bölüme dair çekilen video:

Dizinin bitmesinin sebebi, dizinin maliyetine göre kâr oranının düşük olması gösteriliyor ve bu sebeple CBS’in dizinin iptaline karar verdiği belirtiliyor. Yapımcılar ise bu durumla ilgili “Dizinin final sezonunu izleyicilerimizle paylaşabileceğimiz için çok mutluyuz. Harika ekibimize, stüdyoya ve kanalımıza minnetarız. Ama her şeyden önce hayranlarımıza teşekkür etmek istiyoruz. Onlar dünyanın en mükemmel hayranları. Onların desteği olmasa bugün burada olamazdık. Person Of Interest’in finalini sunmak için oldukça heyecanlıyız.” demişler. Dizinin final bölümü ise 21 Haziran’da yayımlanacak.

Öyle ama böyle pek çok kişice takip edilen başta Makine’nin (The Machine) kurucusu Harold olmak üzere, Reese, Root, Shaw, Lionel gibi her biri aslında birbirinden tamamen farklı ama biri eksik olsa tadı olmayacak bu dizi izleyenleri üzerinde oldukça büyük etki bıraktı. Bir makine ve onun kurucusu arasındaki baba ve evlat ilişkisini gördük ve onlar için ağladık -mecazen kullanmıyorum, gerçekten ağladık- insanların nasıl değişebileceklerini gördük, en sevmediklerimiz sonradan bizi sevgileriyle sarstılar ve Makine’ye nasıl bağlandıkların, onun için savaşmalarını izledik, yeri geldi en aksiyon ve heyecan dolu sahnelerde bile güldük, daha doğrusu bizi güldürdüler. Bazen büyük kayıplar yaşadık ama savaşın sonucu hala belli olmadı. Root’un sesinin bu sezonun başında dediği gibi: “Herhangi birimiz kurtuldu mu bilmiyorum. Kazandık mı? Kaybettik mi? Bilmiyorum. Artık zaferin ne anlama geldiğini bildiğimden de emin değilim. Ama her halükarda, bitti. Bu yüzden, sana kim olduğumuzu anlatayım, senin kim olduğunu anlatayım. Ve nasıl karşı koyduğumuzu.” Samaritan ve Makine arasındaki savaşın sonuçlanmasına yalnızca üç bölüm kaldı, son bölümde yaşananlarsa bizi çok sarsıcı bir finalin beklediğinin göstergesi adeta. Kemerlerinizi bağlayın.

Eh şimdi geldi veda vakti. Ben de kendi sözleriyle veda ediyorum hem diziye hem de yazıma: “Bir keresinde John’a Pandora’nın Kutusu’nu bir kez açtın mı, tekrar kapatamazsın demiştin. Sana hikayenin nasıl bittiğini hatırlatmamı istedi. Her şey bittiğinde, en kötü gerçekleştiğinde hala Pandora’nın Kutusu’nda kalan bir şey vardır… Umut”

Şimdi biz de aynı umutla beş yıllık hikayenin güzel bitmesini bekliyoruz.

10496246_1097891603576514_8944654492965676473_o

Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/Person_of_Interest_(TV_series)

http://www.beyazperde.com/haberler/diziler/haberler-72921/

Leave a Reply