Dışarıdan çoğumuz oldukça ciddi görünen karakterler ortaya koyuyor olsak da kimi zaman bu ciddi görünümümüz altında naif, esprili ve sevecen tarafımızı da en değerli eşyamızı saklar gibi gizliyoruz çoğu zaman. O tarafımız bizim en güçlü silahımız belki de, herkesin soğukluğumuza vurgu yaptığı zamanlarda tek bir olayla gizli hazinemizi ortaya koyuyor ve onları şaşırtabiliyoruz. Bunca girizgâhı neden mi yaptım? Ciddi görünsek de görünmesek de, soğuk olsak da olmasak da içimizin en azından küçük bir parçası aşk filmlerini veya romanlarını seviyor. Belki romantik komedi belki mutsuz bir aşk hikâyesi kalbimizin veya aklımızın bir köşesine dokunuyor.

Geçenlerde bir arkadaşlarım bir film fragman yolladı bana, not da düşmüş altına iki cümlelik : Hemen izle! Onun bu denli heyecanla bahsetmesi belki filmin onu çok heyecanlandırmasından belki de beni çok heyecanlandıracağını düşünmesindendi. Sanırım ikisi birden olma ihtimali de var. Filmin ismi: Senden Önce Ben (Me Before You). Bir önceki yazdıklarımdan anlayacağınız üzere bu bir aşk filmi, ya da bir hayat boyu refakatçilikten aşka uzanan yol.

me-before-you-afis_j1rq

Senden Önce Ben, 3 Haziran’da seyirciyle buluşacak, Türkiye’de ise vizyon tarihi 17 Haziran. Yönetmen koltuğunda Thea Sharrock bulunuyor. Başroller ise bize hiç yabancı değil. Louisa Clark rolünde Emilia Clarke, Will Traynor rolünde ise Sam Claflin yer alıyor. Emilia Clarke’ı Game of Thrones’daki Daenerys Targaryen yani Khaleesi olarak tanıyoruz, Sam Claflin ise Açlık Oyunları’nda Finnick rolüyle karşımıza çıkmıştı. Claflin aynı zamanda 2 yıl önce Lily Collins’le Love, Rosie adlı bir aşk filminde daha kendini göstermişti.

Filmin fragmanını ilk izlediğinizde konuyu az çok anlıyoruz: bir genç kızın (Louisa Clark) engelli bir gencin (Will Traynor) bakımını yapmak üzere işe başlaması ve aralarında güzel duyguların hatta belki de aşkın gelişmesi. Hatta bu kısacık fragmandan genç kızın, Will’in hayata bakışını nasıl yumuşattığı ve duvarları yıktığını da görmeniz mümkün. Henüz daha filmi izlemeden, fragman sayesinde sizi oldukça sıcak, duygusal bir hikâyenin beklediğini anlıyorsunuz. Fragman için seçilmiş olan Ed Sheeran’ın Photograph şarkısı da sizi ayrı bir etkiliyor. Sanırım beni en çok şaşırtan şeylerden biri de Game of Thrones izlerken, sürekli güçlü ve ciddi bir havada gördüğümüz Emilia Clarke’ı bu sefer sevecen, daha genç, hayat dolu ve belki de zayıflıklarıyla, ağlarken, birilerinden destek beklerken görmek oldu. Filmi Emilia Clarke’ın bu değişimi için bile izlemek oldukça değişik bir his verecek.

Beni bunca şey etkilediğinden kendimi filmi araştırırken buldum ve filmin aslında bir kitap adaptasyonu olduğunu öğrendim. Senden Önce Ben, film ile aynı isimli olarak 2012 yılında yayınlanmış Jojo Moyes’in bir aşk kitabı. Kitap hakkında daha fazla şey öğrenmemek adına araştırmamı bir noktada kestim ve kitabın kendisini okudum. Senden Önce Ben, fazlasıyla duygusal ve hızlıca akıp giden bir kitap. Zira diyalogların fazla olması da kitabın çok çabuk bitmesini sağlıyor. Fragmandan izlediğim kadarıyla film kitap ile tam bir uyum içinde olacak, diyaloglarda dahi birebir örtüşme söz konusu. Yazar, Louisa Clark’ın gözünden anlatımla kitabın daha duygusal olmayı sağlamış, ama aralarda da diğer karakterlerin anlattığı bölümlere yer vererek monotonluğu kırmış, olayı farklı gözlerle nasıl değerlendirmemiz gerektiğini ortaya koymuş. Kitabın mutlu ya da mutsuz sonla bittiğini söylemem bundan sonra kitabı okuyacak veya filmi izleyeceklere acımasızlık olabilir, o sebeple sadece sımsıcak bir hikâyenin sizi beklediğini söylemekle yetiniyorum. Umarım film de en az film kadar dokunaklı ve etkileyici olur. İlgilisine hem iyi seyirler hem de iyi okumalar!

me-before-you-by-jojo-moyes-3

Filmin fragmanını izlemek isteyenler için:

Leave a Reply