Artık radyolar eskisi kadar hayatımızda değil, en azından benim için öyle. Mp3 çalarlar, iPhone’lar, iPod’lar radyoların baş düşmanı oldu, insanlar artık istedikleri şarkıları internetten indirip ya da satın alıp telefonlarından dinler oldu. Ama bu bazen sıkıcı olabiliyor, çünkü sürekli aynı şarkıları dinliyoruz istemeden de olsa çünkü şarkı listesi hazırlamak tam bir çile. Ne dinlemeliyim, ne güzeldir, çok fazla kafa yormamız gerekebiliyor. Şarkı listenizi oluşturduktan sonra da indireyim mi yoksa satın mı alayım bir sürü uğraş. Eğer siz de benim gibi düşünüyorsanız Tunebow tam size göre.

Tunebow New York ve İstanbul merkezli internet üzerinden yayın yapan bir radyo. İki yolla “tunebow” a ulaşabiliyorsunuz, birincisi bilgisayarlarınızdan tunebow.com adresinden, ya da iOs cihazınızdan “tunebow” uygulamasından. İki yolla da “tunebow” u kullanıyorsanız, hem uygulamada hem de internette enfes bir arayüz karşılıyor sizi.

tunebow yaz¦-

tunebow.com’u açtığınızda karşınıza çıkan arayüz

Tasarım elbette çok önemli ama internet radyosu deyince müziklerin elbette güzel olması gerekir, öbür türlü tasarım sadece güzel bir intiba uyandırır ve onunla kalır, kimse sizi dinlemez, kullanmaz. Ne güzel ki tubebow’da müzikler de en az tasarım gibi enfes.

tunebow yaz¦- 2

iPhone uygulamasında karşınıza çıkan arayüz

 

Radyo dinlemenin bence en zayıf noktası sıkıldığımız ya da beğenmediğimiz şarkıyı değiştirememiz, tek yapmanız gereken o şarkı geçene kadar beklemek. Ama tunebow’da böyle bir sorun yok, beğenmediğiniz ya da sıkıldığınızda anında o şarkıyı geçip yenilerini keşfedebiliyorsunuz. Ancak şarkı atlamak sınırlı anladığım kadarıyla, ve bir günde 10 hakkınız var. Bu özellik canınızı biraz sıkabilir.

Bunun yanında tunebow’da dinlediğiniz şarkının adını ve albüm kapağını görebiliyorsunuz, dilerseniz şarkıyı satın almak için iTunes linki de var, sadece bir ikonla ulaşabiliyorsunuz. İsterseniz şarkının diğer özelliklerini, sanatçının diğer şarkılalarını, ve şarkıyla alakalı bir çok bilgiyi verilen SoundCloud linkiyle öğrenebiliyorsunuz. Bu sayede çalan şarkının tüm özelliklerini bir tık uzağınızda oluyor. Sizi bilmem ama ben radyoda dinleyip de bir daha bulamadığım şarkılar olunca canım çok sıkılıyor.

Tüm bunların yanında, eğer dinlediğiniz şarkıyı sosyal medyada paylaşmak istiyorsanız, Twitter ve Facebook’ta paylaşabilirsiniz.

Hep övdük tunebow’u biraz da kötü taraflarından bahsedelim. Sadece iki kötü tarafı var bence, birincisi Android markette uygulamaları yok ve olacağa da benzemiyor, ikincisi de beğenmediğinizde şarkı geçme özelliği sınırlı. Bunların dışında tunebow denenmeli kesinlikle.

Kendilerini müziği, sanatı, tasarımı, fotoğrafçılığı, blogculuğu, partileri ve eğlenceyi seven bir ekip olarak tanımlayan tunebow ekibi sizleri bekliyor. Eğer bir sonraki müzik güzel mi kötü mü olacak diye radyo dinliyorsanız, ya da müzik listesi hazırlamaktan yorulduysanız, tunebow tam size göre.

Leave a Reply