Çetin Tekindor’dan 6 Yıl Sonra Gelen Yeni Bir Baba-Oğul Dramı: “Babam”

Çetin Tekindor’un başrolünü üstlendiği, yönetmen Nihat Durak ve senarist Nail Pehlivan’ın yeni filmi “Babam” geçtiğimiz hafta vizyona girdi. 2005 yılındaki “Babam ve Oğlum” filmiyle sinemaseverleri gözyaşlarına boğan Tekindor, bu filminde de yine sert bir baba rolünde izleyicinin karşısına çıkıyor. Ancak bu kez zihinsel engelli bir kişinin babası rolünü canlandırıyor.

Filmin afişi

Filmin kısaca hikayesi şöyle: Kendi babasından sevgi görmemiş bir fabrikatör olan Yusuf, zamanında sevdiği kadının peşinden gitme cesareti gösteremediği için babasından kalan sardalye fabrikası işini üstlenmiştir. Fabrikasında mali olarak zor zamanlar geçiren Yusuf, eşini kaybetmesiyle iyice sıkıntılı bir döneme girer.  Zihinsel engelli oğlu Arif’in bakımını üstlenmek zorunda kalan Yusuf, başlarda bakıcı tutarak bu sorumluluğu üzerinden atmaya çalışsa da, bir süre sonra zihinsel engelin insanın sevmesine ya da sevilmesine engel olmadığının farkına varacaktır. Oğlu Arif’in de sevebildiğini, sevilebildiğini; aslında özürlü olmadığını ve aksine, kalbinin pek çok insandan daha büyük olduğunu, atanamamış bir öğretmen olan Feride’nin de yardımıyla keşfedecektir.

Film dramatik olmanın ötesinde öğretici bir yön barındırıyor. Zihinsel engelli olmanın bir özürlülük değil bir farklılık olduğu mesajı veriliyor. Ayrıca Feride öğretmenin yaklaşımı sonrası Arif’in fabrikadaki işlere yardım edebilmesi, kendi yemeğini kendi yemeye başlaması da bu insanların ihtiyacı olan tek şeyin esasında sevgi olduğunu gözler önüne seriyor. Bunun yanında aile baskısı altında alfabeyi dahi öğrenmesi istenmeyen kadınların zorlu hayatı da gözler önüne serilmiş filmde.

Filmde en dikkat çekici noktalardan bir tanesi, yaşı kemale ermiş ve mizacı itibariyle sert olan bir insanın dahi hayata bakış açısını değiştirebileceği mesajının verilmesi olmuş. Yusuf’un sert bir insan olmasının sebebinin, kendi babasından sevgi görmemesi olduğu, şu repliğinden anlaşılıyor: “Bir kere bile gözümün içine bakmadın ki baba…” Belli bir yaştan sonra insanın karakterinin değişmesi ne kadar zor da olsa bunu başarmak imkânsız değil. Herkes doğru bir şekilde hayata başlayamayabilir, herkes doğru eğitimi alamayabilir, ancak esas olan doğruyu gördükten sonra yanlıştan dönebilmektir. Yaşı kaç olursa olsun, insan her zaman öğrenmeye açık olursa, ancak o zaman iyiye doğru bir gidiş söz konusu olabilir. Nitekim Yusuf rolündeki Tekindor’un şu repliği de bunu gösteriyor:

Yanlış yaşadım, ama galiba doğru bitiriyorum.

Filmle ilgili beklentilerin karşılanamadığı bazı noktalar da mevcut. Bazı noktalarda oyuncular, beklenen duyguyu veremiyor. 12 yıl önceki “Babam ve Oğlum”la karşılaştırılacak seviyede bile değil maalesef. Bunda elbette tecrübeli yerine genç bir oyuncu kadrosunun tercih edilmesinin etkisi yadsınamaz. Ayrıca Çetin Tekindor gibi duayen bir tiyatrocu için bunu söylemek eleştirinin sınırlarını aşmak mı olur bilinmez, ancak Tekindor son dizisi “İçerde”deki “Celal Baba” rolünün etkisinden henüz sıyrılamamış havası veriyor.

Çetin Tekindor gibi bir ustayı izlemeye giderken hem kendisinin oyunculuk başarısı, hem Türkiye sinema tarihinin en çok izlenen dram filmi “Babam ve Oğlum” ile seviyenin Everest Dağı’na taşınmış olması, filmden beklentileri artırıyor elbette, bu da sonrasında bir hayal kırıklığına yol açabiliyor.

Tüm bu olumsuz yanlarına rağmen film, vizyondaki filmler arasında izlenmeye en çok değecek yapımlardan bir tanesi. Başlarda duyguyu hissettirme konusunda daha zayıf kalan film, son kısımlara doğru amacına ulaşıyor ve seyircinin kalbine dokunmayı başarıyor. Dram severlerin izlemekten keyif alacağı bir film olduğu söylenebilir. Tüm ekibin ve özellikle üstad Tekindor’un sanatına sağlık diyerek yazımızı sonlandırıyoruz. İyi seyirler..

Filmin fragmanı için:

https://www.youtube.com/watch?v=LvXcub1oWFs

Yararlanılan Kaynaklar

beyazperde.com/filmler/film-258316/fragman-19546487/

boxofficeturkiye.com/tumzaman/dram-filmleri

sinemalar.com/film/253174/babam-2017

Resimler

aydinlik.com.tr/cetin-tekindor-babam-filmiyle-vizyona-donuyor-kultur-sanat-ekim-2017-2

milliyet.com.tr/cetin-tekindor-lu-babam-dan-ilk-sinema-2522919/

ntv.com.tr/sanat/cetin-tekindorun-basrolde-oldugu-babam-filminin-fragmani-yayinlandi,6pSTLQ65x0G7630iB6HCDw?_ref=infinite

sinemalar.com/film/253174/babam-2017

 

Leave a Reply