FATHER TED

İrlanda’nın uzak bir adasında 3 tane rahip. Graham Linehan’ın senaryosunu Arthur Mathews’la birlikte yazdığı Father Ted son olarak bahsedeceğim İngiliz komedi dizisi. Bugüne kadar bahsettiğim dizilerden belki de bir kademe daha az biliniyor bu dizi. Buna bağlı olarak da altyazısı yoktu ben izlediğim zamanlarda. Bunu biraz da dizinin eski olmasına bağlıyorum. 1995’de ilk sezonu çekilmiş dizinin. Ardı ardına üç sezonla çekilip sonlandırılan dizi günümüzdeki dizilere göre çok kısa süren iyi bir yapım diyebiliriz. Bafta Ödülü’nü hem en iyi komedi dalında hem de en iyi komedi performansı dalında başrol oyuncusu Dermot Morgan almıştır.

Konu olarak din adamlarını konu edinse de karakterlerin pek dini bir bakış açıları yok. Üç tane ana karakterimizin hepsi de farklı şekillerde ve farklı amaçlarla rahip olmuştur. Onların bu farklı hikayeleri İrlanda’nın ufak bir adasında çalışmaya başlamalarıyla kesişmiştir. Tanrı’nın bile unuttuğu bu adada onların işleri hiç mi hiç yoğun değildir. Karakterlerin zihniyetini daha iyi anlatabilecek bir açıklama yapmıştır Graham Linehan, “Ted -ana karakter- dine ters bir bakış açısına sahip değildir veya dini yok sayan bir bakış açısına da sahip değildir. Rahiplik onun için bir iştir. Dini umursamaz.”

İngiliz dizileri arasında önemli bir yere sahip olan bu diziyi izlemek gerektiğini düşünüyorum. Hele bir de diğer Linehan yapımlarını beğenmişseniz kesinlikle izlemeniz gereken bir dizi.

Leave a Reply