Mezun Adaylarına Soruyoruz: İrem Tümer

iremtumer4

GB: Adınız, Soyadınız, Bölümünüz?

İrem Tümer- Hukuk

GB: Neden bu bölümü seçtiniz?

Sonradan farklı sektörlere geçiş yapabilmek için iyi bir temel olacağı için hukuk okumayı tercih ettim. Eşit ağırlık okuduktan sonra hukuk veya ekonomi okumanın iyi bir temel edinmek açısından mantıklı olduğunu düşünüyorum. Birçok farklı iş sektörü ve tanımında hukuk okumuş olmanın büyük yararı var.

GB: Peki, neden Bilkent?

Bilkent’e burslu olarak girebileceğimi öğrendiğimde, akademik kadrosu güçlü olduğu için ve daha az öğrencinin bulunduğu sınıflarda eğitim verildiği için tercih ettim. Ayrıca Ankara Üniversitesi gibi daha klasik eğitim veren fakültelere göre İngilizce açısından daha sağlam ve çok yönlü bir müfredatı olması da tercih sebeplerim arasındaydı.

GB: Üniversite hayatınız boyunca ne gibi aktiviteler yaptınız?

Üniversite hayatım boyunca Bilkent’teki öğrenci kulüpleri yerine liseden beri içinde bulunduğum bazı ulusal ve uluslararası organizasyonlarda devam etmeyi tercih ettim. Bu kapsamda ilk olarak Model Birleşmiş Milletler Derneği’yle Türkiye çapında birçok konferans düzenlenmesinde rol alıp, MUNTR konferansının genel sekreterliğini yaptım. Ayrıca Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun konferanslarına katılmaya devam edip, onun Türkiye ayağının dernekleşmesinde yer aldım. Son olarak çeşitli kadın hakları ve gençlik katılımı etkinlik ve projelerde yer aldım, hala Birleşmiş Milletler’le özellikle gençlik katılımı konusunda çalışmaya devam ediyorum.

GB: Üniversiteye adım attığınız ilk günden bu yana, sizde ne gibi değişiklikler oldu? Neler kazandınız?

iremtumer2

Dürüst olmak gerekirse, Bilkent öncesinde TED Ankara Koleji’nde okumamın da etkisiyle, üniversite yıllarım daha önceki hayatımdan genel anlamda çok farklı geçmedi. Bu nedenle okulda olanlardan çok, okul dışında katıldığım etkinlikler ve özellikle seyahatlerim bana çok şey kattı. Ayrıca dördüncü sınıfta bir seneliğine Strazburg Üniversitesi’nde Erasmus yapmanın da tek başıma yaşamak adına önemli bir deneyim olduğunu düşünüyorum.

GB: Geleceğe yönelik planlarınız nelerdir?

İlk etapta avukatlık stajımı yaparak, belki 1-2 sene daha iş deneyimi kazanmayı planlıyorum. Onun sonrasında ise hukuk ya da başka bir alanda yurtdışında yüksek lisans yapacağım. Uzun vadede avukat olacağımı pek sanmıyorum, belki danışmanlık gibi farklı sektörlere kayabilirim. Birkaç farklı kıtada yaşamak istiyorum, buna göre kariyerimi yönlendirmeyi umuyorum.

GB: Bir mezun adayı olarak, sizinle aynı bölümde olup, şu an hazırlıkta veya birinci sınıfta olanlara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Özellikle ileride avukat olmak en büyük hayali olmayan ve neden hukuk okuduğunu sorgulayan arkadaşlarıma, eğitim hayatları boyunca olabildiğince farklı sektörde staj yapmaya çalışarak alternatiflere bakmalarını öneririm. Okulda verilen teorik eğitim önemli olsa da, çeşitli öğrenci topluluklarıyla yapılanların, seyahatlerin, farklı sektördeki stajların insanı çok yönlü ve birikimli kıldığını düşünüyorum. Ayrıca okul uzatmak pahasına da olsa mümkünse iki dönemliğine Erasmus programına katılmak kullanılması gereken önemli bir olanak bence.

Leave a Reply