Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanındaki spor, sanat ve medyadan isimlerle sınır birliklerini ziyareti birden tüm dikkatleri üzerine topladı. Cumhurbaşkanımız bu ziyaretler sırasında üzerinde askeri kamuflaj ile yaptığı açıklamalarda çok önemli mesajlar verdi. Terörle mücadelede kararlılık vurgusu, birlik ve beraberliğin önemi, sanatçı ve sporcuların birliğimize destekleri gibi konulara değinildi. Ayrıca MİT’in Kosova’daki başarılı operasyonundan bahsetti.[1] Bizzat söz ile verdiği mesajların ötesinde askeri kuşam ile verdiği mesaj da bir hayli önemliydi. Teröre karşı başında Başkumandanı, müteyakkız ve kararlı bir millet, daha ne istenir ki! Böyle okursak tüm bu mesajlar kabulümüzdür, neticede mesele terör örgütlerinin kökünün kurutulması, Türk devletinin bekası. Yeter ki siyasiler bu konuda aynı mevzilerde yer alsın ve Cumhurbaşkanım elini şehit tabutuna koyup siyasi mesajlar vermesin.

Kimler yoktu ki bu muhteşem ziyarette, vatanın ihtiyacı olduğunda zuhur eden, mesela 2013’te Diyarbakır’da Şivan Perver ile sahne alan değerli sanatçımız (o günlere nostaljik bir yolculuk için tıklayınız) bu kez de “yaylalar” söyleyerek bizi kışlalar arasında tatlı bir seyahate çıkardı. Sadece o mu? “Bizim askerlerin eşleri, sevgilileri de Güneydoğu’daki gaziler için maarif takvimine soyunsun” diyen de “TSK, gerçekten Peygamber Ocağı olsa arife günü kan döker miydi?” diyen de oradaydı, tabii bunlar efsanevi yorumların sadece birer örneği, araştırılırsa çok daha fazlası bulunabiliyor.  Daha yeni söyledik orası neresi ama bu sayılan örnekler kafanızı karıştırmış olabilir, “yok ya ben yanlış geldim herhalde” diyebilirsiniz, orası bir hudut karakolu efendim, bunlar ve daha fazlası da ziyaretçileri. Ziyaretin en ilginç görüntüsünü zaten görüyorsunuz. Gariban bir asker bu sahne karşısında telefona sarılmış özçekim yapmak istiyor, bir yanda klarnet diğer yanda Tatlıses ve bilgisayar mikrofonu. Tabii bu yolculukla ilgili eşsiz anılar da paylaşıldı. Mesela, uçakta “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Afrin’e ineceğiz” şeklinde bir anonsla 1 Nisan şakası yapılmış, uçak türbülansa girince Ajda Hanım panik atak geçirmiş, Tatlıses de  “Ajda, ben uçak fobimi yenmek için uçak aldım. Bu uçak eninde sonunda yere inecek, korkma.” diye teselli etmiş.[2] Ajda Pekkan’a da geçmiş olsun dileklerimizi iletmeden geçmeyelim. İstihzasız ve mübalağasız söylüyorum cennet vatanımdan birbirinden garip sahneler yaşanıyor, ne mizahı ne ağlaması ne gündemi biter, bereketli toprak maşallah. Tamam, moral motivasyon ziyareti yapıyorsunuz da biraz daha özenilse, en azından derin tartışma ve rahatsızlıklara sebep olmayacak isimlerle görüşülse ve bunlar götürülse daha iyi olmaz mıydı?

1 Nisan

Ya hu sen de amma yüklendin, hiç mi güzel bir şey yok bu ziyarette denilebilir. Efendim, en başta dediğimiz Başkumandanımızın üzerinde kamuflajla yaptığı açıklamaları tek başına yeter ama onunda ötesinde, giden isimlerle ilgili sorunlarım olsa da sanat ve spor camiasından temsilcilerle vatanın bölünmez bütünlüğünü korumaya yönelik bir operasyona destek verilmesi çok önemli bir detay. Çok bir şey değil, bir yazımızda da bahsettiğimiz karartan aydınlar (bkz.Aydınlar) gibi aydınlığını devlet düşmanlığından değil vatanın birliği ve bütünlüğü gibi konularda milletinin yanında tavır alan münevverler, mütefekkirler ve sanatkârlar görmek istiyoruz. Fakat bunlar da kim diye bir değerlendirme yapılmalı, yerli ve milliliğin ölçüsü hükümeti destek oranı veya hükümetin hamlelerini takip hızı olmamalı.

 

[1] https://tr.sputniknews.com/turkiye/201804011032868629-erdogan-hatay-askerlere-seslendi/

[2] https://sptnkne.ws/hhpd

Kapak fotoğrafı: https://aa.com.tr/tr/pg/foto-galeri/cumhurbaskani-erdogan-sinir-birliklerini-ve-ogulpinar-hudut-karakolunu-ziyaret-etti/2/537954

1.Fotoğraf: http://www.dw.com/tr/erdo%C4%9Fan-barzaniyle-bulu%C5%9Ftu/a-17231937

2. Fotoğraf: https://tr.sputniknews.com/turkiye/201804011032868629-erdogan-hatay-askerlere-seslendi/

(Bağlantılar en son 03.04.2018 tarihinde kontrol edilmiştir)

 

Leave a Reply