16 Eylül’den bu yana Hollanda’da süren dünya şampiyonası, bugün koşulan yarış ile son buldu. Elit Erkekler Yol Yarışı 2012 Dünya Şampiyonası’nın galibi Belçikalı bisikletçi Philippe Gilbert oldu.

Maastricht’den başlayan 203 sporcu, 261 kilometrelik parkuru tamamladıktan sonra Valkenburg’da bulunan bitiş çizgisine varmadan önce 10 tur attı. Bir önceki gün koşulan Elit Bayanlar Yol Yarışı’ndakine benzer bir kazanın ardından peloton (ana grup) ilk bölünmeye uğradı. Günün %5,8’lük eğimle en dik yokuş olma unvanına sahip olan Cauberg’de önce Alberto Contador, sonrasında ise İtalyan Vincenzo Nibali etkili birer atakla pelotonu birer kez daha ikiye böldü. Kaçış grubu ile peloton arasındaki fark henüz yarışın başında 6 dakika olmasına rağmen sonlara doğru bu fark git gide azaldı. Kaçış grubundaki isimlerin güçten düşmesiyle birlikte, pelotonda uzun süre kendini saklayan Belçikalı ikili Tom Boonen ile Philippe Gilbert yarışın bitimine 3 km kala Nibali’nin yaptığı atağa beraber cevap verdi. Nibali yavaşlamaya başladığında, bu üçlünün en gerisinde yer alan Gilbert tek başına atağa devam etti ve tüm rakiplerini geride bıraktı. 261 kilometre sonrasında, hem de en dik tepede gelen bu atak Gilbert’i bir hayli zorlasa da, Belçikalı bisikletçi pedallara iyice asılarak tepenin hemen ardından gelen inişte avantajı eline geçiren taraf oldu. Son 1 kilometrelik kısımda farkı iyice açan Philippe Gilbert, 6.10.41’lik derecesiyle 7 yıl aradan sonra Belçika Milli Takımına altın madalyayı getiren isim oldu. 4 saniye sonra bitiş çizgisini geçen Norveçli Edvald Boasson Hagen gümüş madalyanın, 5 saniye sonra bitiş çizgisini geçen İspanyol Alejandro Valverde Belmonte ise bronz madalyanın sahibi oldu.

Son şampiyon Mark Cavendish’in 140. kilometrede çekildiği yarışı lider tamamlayan Philippe Gilbert, önümüzdeki sezon boyunca gökkuşağı renkli şampiyonluk mayosunu giyme hakkı kazandı.

kaynak: www.eurosport.com, www.cyclingtr.com

Leave a Reply