Turnuvada kullanılan toplar

Roland Garros. Tenis dünyasının dört Grand Slam’inden biri olan ve turuncu renkli toprak kortta yapılan bu güzide turnuvayı bilmeyen yoktur herhalde. Genelde her sene Mayıs ayının son haftası düzenlenen bu turnuva, bu sene de geleneği bozmadı. Toplamda 21 milyon 17 bin avro ödülü olan bu Grand Slam, an itibariyle 4. gününe girmiş bulunmakta. Turnuvadan bahsetmeye küçük notlarla başlamak istiyorum.

Maçtan güzel bir kare

Maçtan güzel bir kare

Turnuva bu yıl beklenmedik isimlerin fire vermesiyle başladı. 2013 Amerika Açık şampiyonu ve 2013 Avustralya Açık finalisti 2 numaralı seri başı İngiliz oyuncu Andy Murray, sakatlığı dolayısıyla bu yıl turnuvaya katılamayacağını açıklayarak sevenlerini üzdü.

Turnuvanın en çok konuşulan ismi şüphesiz Rafael Nadal’dı. Geçen sene 7. Roland Garros şampiyonluğunu elde eden Nadal’ın bu sene 8. galibiyetini elde edip edemeyeceği ise merak konusu.

Bu sene üst üste kazandığı birinciliklerle zirveye oturan isim olan 1 numaralı seri başı Serena Williams, en son 2002’de kazandığı bu turnuvada geç de olsa yine bir zafer kazanma peşinde. Toprak kort oyun stiline uygun olmamasına rağmen Wiliams, şeytanın bacağını kırmakta oldukça kararlı.

Turnuvanın ilk üç gününde favoriler fire vermedi. Turnuvanın seri başı isimleri rakiplerine üstünlük sağlarken, 11 numaralı seri başı Nadia Petrova, turnuvadan erken ayrılarak bu zincirlemeyi bozan ilk isim oldu.

Bayanlarda Serena Williams, Gürcü rakibi Anna Tatishvili’yi zorlanmadan yenerek bir üst tura çıkmayı başardı.

Değişik tasarım stadyum kamerası görevini başarıyla yaparken

Değişik tasarım stadyum kamerası görevini başarıyla yaparken

5 numaralı seri başı İtalyan oyuncu Sara Errani de rakibini eleyerek bir üst tura çıktı.

2008 şampiyonu Sırp tenisçi Ana İvanoviç, Hırvat oyuncu Petra Marviç’i zorlanmasına rağmen 2-1 yenerek 2.tur biletini aldı.

Andy Murray’ın turnuvadan çekilmesiyle beraber 2 numaraya yükselen Roger Federer, İspanyol rakibi Pablo Carreno-Busta’yı 3-0 yenerek ikinci tura rahat bir şekilde çıktı.

Fransız raket Monfils, dünya sıralamasında 5. sırada bulunan Çek Berdych’i 3-2 yenerek Fransızları sevindiren isim oldu.

Turnuvada kullanılan toplar

Turnuvada kullanılan toplar

Turnuvanın üçüncü gününe yağmur damga vurdu. Sık sık yağmur yağması sebebiyle fazla maç oynanamadı. Bazı maçlar, yağmurun dindiği vakitlerde oynanarak tamamlandı. Bunlardan biri Samantha Stosur ile Kimiko Date Krumm arasında oynanan maçtı. 9 numaralı seri başı ve 2010 yılının finalisti Stosur, Japon rakibini rahatlıkla geçerek ikinci tura yükseldi.

Turnuvanın üçüncü günü neredeyse hep yağmurlu geçti.

Turnuvanın üçüncü günü neredeyse hep yağmurlu geçti.

Bugün itibariyle Roland Garros, 4.gününe girmiş bulunmakta. Turnuva boyunca şüphesiz birbirinden çekişmeli ve keyifli maçlara şahit olacağız. İzlemeye devam.

Leave a Reply