2000li yılların başlarında dortmund tribünlerinin yeterli olmadığını düşünen Dortmundlu taraftarlar, bir şeyler yapılmalı diye homurdanmaya başlar.

Ultras grupları arasında önemli bir yere sahip olan kale arkası tribünlerinin biri olan Westfalen Stadı’nın güney kale arkasında BVB Camp grubu vardır o zamanlar ve yeterli gelmiyorlardı. Diğer aktif gruplar(Away Sups Werdohl, Ambassadors, Borussen Bulldogs …) 2001 yılının ocak ayında bir araya geldiler ve gruplar üstü bir platform altında toplanma kararı aldılar.

 

Grubun ilk amacı tribünlerde birliği sağlamak, deplasman maçlarına gitmek ve ufak taraftar organizasyonları yapmaktı. Küçük hayallerle başlayan bu oluşum şimdi dünyada en çok konuşulan koreografileri gerçekleştiriyorlar. Bu grubun ismi kuruluş amacına paralel, birlik anlamına gelen “The Unity”. Her ultras oluşumu gibi VIP’lere, pahalı bilet fiyatlarına, endüstriyel futbola karşılar ve stadın şimdilerdeki adı olan The Signal Iduna Park’ı kullanmayı reddediyorlar.

Sembollerindeki kartal Dortmund’u temsil ediyor. Koreografilerinde ve pankartlarında sıkça kullandıkları siluet ise ilk milli oyuncuları, efsaneleri Lenz !
 

The Unity bu günlerde en çok konuşulan, dünyanın her tarafındaki taraftarlardan tebrik toplayan ünlü bir grup. Genç taraftarlarında gruba katılmasıyla “Südtribüne” artık tamamen onların. Meraklıları bilir Westfalen Stadyumu Avrupa’nın maç başına en yüksek seyirci ortalamasının sahibidir. Bu rakam yaklaşık maç başına 80000 kişi. Kombine bilet almak için yıllarca sıra beklemeniz gerekiyor.

Onuncu yıllarında şampiyonluk yaşayan bu kalabalık taraftar grubu, şimdilerde Borussia Dortmund’un son yıllardaki çıkışıyla güzel günler geçiriyor. Güney kale arkasındaki insan yığınını görmek her futbolseverde sanıyorum aynı duyguları uyandırıyordur.  Son olarak The Unity’nin sitesindeki sloganı paylaşalım.

Wir halten fest und treu zusammen.  (Biz sıkıca ve sadakatle birbirimize bağlıyız.)

 

*Not düşelim: Gazetemizde geçenlerde yayınlanan Borussia Dortmund analizi görmeyenlerin ilgisini çekebilir.

http://gazetebilkent.com/2012/03/01/auferstanden-aus-ruinen-bir-dortmund-masali/

Leave a Reply