Geleceğin Arabaları Yolunu Türkiye’ye Çevirdi!

Elektirik ile çalışan araba üreticileri arasında süphesiz en önemli üretici Tesla Motors, yakın dönem yatırım planlınını güncelledi. Şirketin adım atmayı planladığı ülkeler arasında Türkiye de var.

Tesla Motors Galeri

Tesla Motors

Amerikan teknoloji şirketi Tesla Motors 2003 yılından bu yana çok şaşırtıcı bir hızla büyüdü ve büyümeye devam ediyor. 2012 yılının ikinci yarısında Amerika’da, 2013 yılının ikinci yarısında da Avrupa’da müşteriyle buluşan elektirikli lüks sedan modeli Model S’in ardından ivmesini daha da ileriye taşıyan şirket, yakın gelecek hedeflerinde güncelleme yaparak yatırım hacmini genişletti.

Tüm dünya genelinde olduğu gibi Tesla Motors Türkiye’de de pazara kendini tanıtmadan önce altyapı çalışmalarına başladı. 2015 yılında İstanbul’da elektirikli otomobillerin adaptasyonu açısından oldukça önem arzeden “Supercharger” isimli ileri düzey enerji yükleme istasonlarından ilki açılacak. Hali hazırda Kuzey Amerika’da 129, Avrupa’da 90, Asya’da 34 adet şarj istasyonu bulunan şirket 2016 yılında Türkiye’de İstanbul dışında Ankara, İzmir, Konya, Bursa, İzmit, Muğla gibi sanayi şehirleri başta olmak üzere 9 farklı noktada Supercharger hizmeti sağlayacak. Dünya genelinde büyüme ve dağıtımda agresif bir tavır gösteren Tesla Motors’un Türkiye’de de kendi galeri ve mağazalarını açması bekleniyor.

2016 Yılında Avrupa'da Açılmış Olması Planlanan Supercharger Noktaları

2016 Yılında Avrupa’da Açılmış Olması Planlanan Supercharger Noktaları

Lüks otomobile gelecekçi ve çevreci bir açıdan bakan şirketin 2012 yılında piyasaya çıkardığı son modeli Model S vaadettiği üstün özellikler sayesinde Amerika ve Avrupa’da oldukça rağbet görmekte. Otomobilin pillerinde günlük hayatımızda kullandığımuz 110V gerilime sahip pirizler ile saatte 45 kilometre; ev, işyeri ve otoparklarda kullanılabilen “High Power Charging” ekipmanıyla ise saate 90 kilometre; Tesla Supercharger istasyonlarında ise 30 dakikada 250 kilometre menzil depolamak mümkün. En donanımlı paketinde tam dolu pillerle 400 kilometre yol katedebileceğiniz Model S’in maksimum hızı 250 km/saat ve 100 km/saat’e ulaşma süresi ise 3.5 saniyenin altında.

Performansın yanı sıra etkili tasarımı ve ileri teknoloji ekipmanlarının sağladığı özelliklerle de Model S sınıfında listenin başında gelmekte. The World Car Awards tarafından 2013 yılında en çevreci otomobil ödülünü alan Model S, dünya genelinde birçok otomobil dergisi tarafından en iyi otomobil ve en çevreci otomobil ödüllerinin sahibi.

tesla-models-supercharger

Türk otomobil tutkunları tarafından sabırsızlıkla beklenen aracın Amerika fiyatı $70.000’dan başlamakta. Türkiye fiyatı içinse henüz bir açıklama veya güvenilir söylenti bulunmuyor. Ancak akaryakıt fiyatlarında ve akaryakıta uygulanan vergi oranlarında rekor üstüne rekor kırılan ülkemizde elektirikli otomobillerin hem komfor hem de ekonomi arayan kullanıcalar tarafından ilgi görmesi bekleniyor.

[box_light]Kaynak[/box_light]

Tesla Motors

Motor Trend

Wikipedia

 

Leave a Reply