Güzel Yazılım Güzel Telefonlar Getirir

Bugün sizlere Apple’ın 2018 yılında yayınlamış olduğu yenilikleri ile ilgili bilgi vermek için buradayım. Apple 4 Haziran’da WWDC 2018’de yeni işletim sistemi olan İOS 12’yi duyurdu ve aynı gün geliştiriciler için olan beta sürümünü kullanıma sundu. iOS 12 bizlere bazı performans iyileştirmeleri ve yenilikler sunmakta. Daha hızlı bir iPhone ve iPad deneyimi sunuyorlar, %70 daha hızlı açılan bir kamera, %50 daha hızlı olan bir klavye ve 2 kat daha hızlı uygulama geçişleri gibi performans iyileştirmeleri sunuyorlar.

 

Yeniliklere gelecek olursak, ilk olarak bütün kullanıcıların belki de en çok işine yarayacak olan yenilik aynı uygulamadan gelen bildirimleri birlikte görebilecek olmanız. Diğer işletim sistemlerinde zaten kullanılan bu özellik artık iOS’e de geldi. Aslına bu özelliğin uzun süre önceden kullanıma sunulması gerekirdi ama bilebileceğiniz üzere Apple artık her konuda öncülük etmektense, diğer işletim sistemlerinin özelliklerini belli sürelerden sonra kendisine entegre ediyor. Rahmetli hala hayatta olsa da böyle olur muydu acaba?

 

Yeniliklerden bir diğeri ise ekran süresi, ayarların içinden ulaşabileceğiniz bu yeni özellik günlük ve haftalık olarak size hangi uygulamayı kaç saat kullandığınızı gösteriyor. Ayrıca bu özellikle telefondan uzak durma saati belirleyebilir veya uygulamalara süre sınırı koyabilirsiniz. Gerçekten yaralı olabilecek bir yenilik, özellikle telefon bağımlıları için.

Yeniliklerin kalanına da değinecek olursak, yeni iOS bizlere aynı anda 32 kişiye kadar Face Time yapabilme, Memoji adını verdikleri aynı Bitmoji’de olduğu gibi kendi avatarınızı vücudu olmadan yaratabilme, iMessages’ta ya da Face Time’da kameradan efekt ekleyebilme ve fotoğraf albümlerinizi paylaşabilme, rahatsız etme modu açıkken telefonunuza gelen hiçbir bildirimin kilit ekranında görülmemesi özelliklerini
sunuyor.

Apple WWDC 2018’i geride bıraktığımıza göre şimdi de Apple’ın yeni modellerini tanıttığı lansmanından konuşmaya.  Firma bu yıl aynı geçtiğimiz sene olduğu gibi 3 yeni iPhone modeli ve yeni nesil Apple Watch ile karşımıza çıkıyor. Yıl boyu yeni modellerin isimleri ne olacak diye tartışmalar ve teoriler ortada döndü. Sonunda 12 Eylül akşamı Apple iPhone  Xs, Xs Max ve XR modellerini duyurdu.

Telefonlarla birlikte bir de şu an dünya üzerinde bir telefona entegre edilmiş ve en güçlü ve en akıllı işlemci olan A12 Bionic çip tanıtıldı ve tanıtılan 3 modelde de bulunmakta. İçinde barındırdığı 6 çekirdekli CPU ve 4 çekirdekli GPU ile %50’e kadar daha hızlı grafik performansı, %50’e kadar daha az güç harcama ve %15’e kadar daha hızlı çalışabilme özelliklerine sahip. 3 modelde de kablosuz şarj desteği bulunmakta. Ayrıca, geçen yıl hayatımıza X modeli ile girmiş olan Face ID teknolojisi de geliştirildi. Gözünüzle anlayamasanız da artık daha hızlı ve şapka taksanız, sakal bıraksanız veya gözlük taksanız da sizi tanıyacağı söyleniyor.

Öncelikle en büyük abileri olan iPhone Xs Max ile başlamak istiyorum. Boyut olarak eski Plus modelleri ile aynı olan telefon 6.5 inch ekran boyutuna sahip. Arka kamera açısından baktığımızda, 12 MP geniş açılı ve telefoto olan çift lens ile karşımıza çıkıyor. Video çekiminde 4K 60 fps ve ağır çekimde 1080p 240 fps kayıt yapma imkânı sunuyor. Ve hem fotoğraf çekiminde hem de video kaydında düşük ışıklı alanlarda daha iyi performans sunacakları da söylendi. Ön kamerada 7 MP TrueDepth özellikli lens ile portre modunda güzel fotoğraflar çekebilir ve 1080p 60 fps video kaydı yapabilirsiniz. 3174 mAH batarya kapasitesi bulunan Xs Max modeli, geçen yıl piyasaya çıkmış olan X modelinden 1,5 saat daha uzun pil ömrü sunacağı söyleniyor. Super Retina HD ekran 2688 x 1242 çözünürlük ve 458 ppi oranına sahip.                                                  

iPhone Xs modeline geldiğimizde, 5.8 inch ekran boyutu, 2436 x 1125 çözünürlük ve 458 ppi oranı karşılıyor bizi. Arka ve ön kamera özellikleri abisi Xs Max ile aynı olan modelimiz 2658 mAH batarya kapasitesi ile bizlere X modelinden yarım saate kadar daha fazla kullanım ömrü sunuyor. Son olarak bu iki model siyah, beyaz ve altın renklerine; 64,256 ve 512 GB kapasitelerine ve IP68 sertifikasına sahip.

Ucuz model olarak tanıttıkları ama ülkemizde yine de ucuz olmayacak iPhone XR modeli ise 6.1 inch boyuta, Liquid Retina HD ekran ile 1792 x 828 çözünürlüğe ve 326 ppi oranına, IP 67 sertifikasına, arka kamerada ƒ/1.8 diyafram açıklığı 12 MP’lik tek merceğe, video kaydında ve ön kamerada diğer iki modelle aynı özelliklere, 8 Plus modelinden 1,5 saate kadar daha uzun kullanım ömrü sunan 2942 mAH kapasiteli bataryaya, 512 yerine 128 GB kapasiteye ve 6 farklı renk seçeneğine sahip. Aynı 5C modelinde olduğu gibi diğer modellerden farklı bir kasa malzemesine ve çeşitli renklere sahip. Bunlar siyah, beyaz, mavi, sarı, mercan ve product red renkleri. Kasadaki malzeme kullanımı ise diğer iki modeldeki gibi paslanmaz çelik kasa yerine, eski modellerde gördüğümüz 7000 serisi alüminyum olarak değişiklik gösteriyor.

Bu modeller hallen Türkiye’de piyasaya çıkmamış olsalar da çıkış tarihleri ve fiyatları artık kesinleşti. iPhone Xs Max ve Xs modellerinin çıkış tarihi 4 Aralık olarak açıklandı. En can alıcı kısım olan bu modellerin fiyatları ise başlangıç olarak Xs modelinde 9.899 TL ve Xs Max modelinde 10.999 TL olacak. Elbette bu modelleri alacak olan insanlar var ama almadan önce bu özelliklere sahip olsalar bile bu fiyatları bir telefona vermek gerçekten değer mi diye düşünmek gerekiyor. 

 

Leave a Reply

1 comment

  1. Müberra

    Finansal kaynağı nerden temin ediyoruz