1- Finding Forrester

Genç Jamal derslerindeki başarısından dolayı şehrinin en iyi okullarından birinden burs kazanmıştır. Boş vakitlerinde arkadaşları ile basketbol oynayan Jamal, girdiği iddia sonucunda basketbol oynadıklarında sürekli kendilerini izleyen yaşlı adamın evine gizlice girmeye karar verir. Geceleyin eve girip hemen çıkacakken telaşlanınca çantası adamın evinde kalır. Jamal bir süre sonra evi tekrar ziyaret edince yaşlı adamla aralarında bir dostluk başlar.

Film gerçek bir hikâyeye dayanmasa da film yorumcuları, filmdeki yazarı J. D. Sallinger ile özdeştirmiştir.

2-A Time To Kill

Amerika’nın Mississippi eyaletinde yaşayan genç bir avukatın aldığı dava filme konu olmuştur. Bu davaya göre avukat, 10 yaşındaki kızına tecavüz ettiği için iki beyazı öldüren siyahi bir işçiyi savunmaktadır. Avukatın işi hiç de kolay olmaz, çünkü siyah-beyaz ayrımcılığının etkisinin hala sürdüğü bir eyalette Ku Klux Klanı’na karşı mücadele vermek zorunda kalacaktır.

Film kitaptan uyarlamadır.

3- Dead Poets Society

Çok katı kuralları olan Welton Akademisi’ne yeni bir edebiyat öğretmeni gelir. Yeni öğretmen, okulun baskısı altında ezilmiş öğrencilere farklı bakış açıları kazandırır ve hayatlarına yeni anlamlar yükler. Ancak okul yönetimi yeni öğretmenin tutumunu hoş karşılamaz ve onu okuldan kovmak için fırsat kollamaya başlarlar. Aradıkları fırsatı bulan yönetim, yeni öğretmeni okuldan ayrılmaya zorlar ancak öğrencilerin buna tepkisi bir hayli farklı olur.

4- Snowden

Snowden Amerikan hükümetinde gizli organizasyonlarda çalışırken, yapılanları etik bulmayıp, Amerikan hükümetince gizli kalması gereken bilgileri yazarlar aracılığı ile kamuoyu ile paylaşır. Snowden’ın paylaştığı bilgiler ve bizzat kendisi, Amerika’da uzun süre gündemde kalmış, dönemin başkanı Obama’nın bile onun hakkında konuşması gerekmiştir. Snowden bazı kesimler tarafından vatan haini ilan edilirken, bazıları tarafından kahraman ilan edilmiştir.

Film hazırlık aşamasındayken filmin yönetmeni Oliver Stone, Moskova’ya giderek Snowden’dan hayatı hakkında bilgi alma fırsatı bulmuştur. Film gerçek bir olaya dayanmaktadır.

5- Saving Private Ryan

Dört çocuklu bir kadın, üç çocuğunu İkinci Dünya Savaşı’nda kaybetmiş ve geriye tek bir oğlu kalmıştır. Annenin yakarışları başkana kadar gider ve başkanın emriyle oğlu Ryan’ı kurtarma çalışmaları başlar. Ryan’ı kurtarma görevi verilen yüzbaşı John, sekiz kişilik birliği ile Ryan’ı bulur, ama Ryan’ı evine göndermesi sandığı kadar kolay olmayacaktır.

Film gerçek bir olaydan esinlenmiştir. Filmdeki sahneler kurgu olsa bile, 4 kardeşin hikayesi “The Niland Brothers”tan esinlenerek beyaz perdeye aktarılmıştır.

6- Alpha

Film milattan önceki kabilelerin yaşamını anlatıyor. Kabilesi ile ilk defa avlanmaya çıkan genç adam, aldığı darbeler sonucunda uçurumdan düşerek bayılır. Kabilesinin bütün çabalarına rağmen kurtarılamayan genç adam ölüme terk edilir. Bir süre sonra ayılan genç, bütün zorluklara rağmen hayatta kalmayı başarır ve sürüsünden ayrı düşmüş vahşi bir kurt ile arkadaşlık kurar. Acaba genç adam kabilesine ulaşmayı başarabilecek midir?

 

7- My Name is Khan

Rızvan Khan, bir oğlu olan Hindu bir dul kadın ile evlenir. Evlendikten sonra, kadın ve oğlu Müslüman bir soyad olan “Khan” soyadını alır. 11 Eylül saldırısından sonra oğlu öldürülür ve bunun yegâne nedeni Müslüman bir soyada sahip olmasıdır. Rızvan Khan, otizm rahatsızlığının bir çeşidi olan Asperger sendromuna sahiptir ve sosyal ilişkilerinde zorluklar çeker ama buna rağmen sesini duyurabilmek için ABD başkanı ile konuşmak için yolculuğa çıkar.

Film gerçek bir hikâyeye dayanmasa da 11 Eylül saldırısından sonra Müslümanlara karşı oluşan ön yargılara ayna tutmuştur.

8-Hotel Rwanda

Hotel Rwanda isimli lüks bir oteli yönetmekte olan Paul, ailesiyle mutlu bir şekilde yaşamaktadır. Ancak ülkede Tutsi ve Hutu isimli iki farklı kabile arasında savaş çıkmış ve çocuk-kadın demeden binlerce masum öldürülmüştür. Paul, savaştan kaçanları otelinde himaye etmek istemiş ancak savaş otelinin bulunduğu yere kadar gelmiştir.

Film gerçek bir olaya dayanmaktadır.

 

Kaynakça

http://www.sinematurk.com/film/17141-oldurme-zamani/

https://www.amazon.com/Hotel-Rwanda-VHS-Don-Cheadle/dp/B0007R4TRQ

https://turkcealtyazi.org/mov/0181536/finding-forrester.html

https://www.amazon.com/Snowden-Joseph-Gordon-Levitt/dp/B01LTHO65W

http://www.beyazperde.com/filmler/film-18598/

https://onedio.com/haber/my-name-is-khan-filmini-izlemeyenler-icin-10-sebep-446000

https://www.sanity.com.au/products/366599/Dead-Poets-Society—Special-Edition

https://www.imdb.com/title/tt4244998/

 

 

Leave a Reply