Notalar, Berkin İçin Dile Geldi; Uyu Berkinoğlan Uyu

berkin-elvan-yagli-boya

 

“Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil.” Biz de susmadık. Şarkı söyledik. Bidiğinizden, daha once duyduklarınızdan çok farklı bir şarkı. Şarkımızı Berkin için, bir ninni eyledik.

ey-ozgurluk-berkin-elvan

11 Mart Salı sabahı haberi aldığımda okula gitmek için hazırlanıyordum. “Bugün çok karanlık bir sabaha uyandık. Berkin’i kaybettik. Bu böyle gitmez, bu böyle bitmez.” dedim acının ilk titremesiyle.

Sanat, halk içindir.

Sanat, halk içindir.

Gün boyunca gözlerim dolu gezdim okulda, çünkü ben kardeşimi kaybettim o gün. “Öleceği belliydi.” diyorsunuz ya. Değildi. 269 gün direndi o. Bize umudu, bize hayata tutunmayı öğretti. Zor da olsa hatırladığımız umudu kaybetmemeli, unutmamalıydık. Aynı günün akşamı Toplumsal Duyarlılık Projeleri’nin Demir Yolu Hattı Destek Projesi (DHDP) toplantım vardı. Toplantıya bir kaç saat kala Anıl arkadaşımdan umudumun filizini yeşerten bir dilek mesajı aldım. “Zülfü Livaneli’nin Memik Oğlan bestesini Berkin için uyarlayabilir miyiz?” diyordu mesajında Anıl. Çok geçmeden projeden 18 kişi olarak konsey binasında buluştuk. Sazımız, gitarımız, sesimiz ve umudumuz vardı. “Bunun böyle bitmeyeceğini” herkese göstermek istiyorduk. Berkin’I unutmayacak ve unutturmayacaktık. Her sanatçıya Berkin’imiz adına bir eser verme çağrısında bulunduğumuz video sosyal medyada büyük ses getirdi, bir çok paylaşım ve geri dönüş bildirimi aldı. Bu kez notalar, Berkin’imiz için dile geldi, ona seslendi. Uyu Berkinoğlan uyu, öte gecelerde büyü. Sen bir ekmek almaya çıktın lakin, bize koskoca bir güneş getirdin.

 

Çocuklar öldürülmesin, şeker de yiyebilsinler.

 

“Ürkek bir serçe gibi eğme başını.
kaldır başını ve dimdik dur.
 Bu senin değil, ülkemin ayıbı.
 Hırpalanmış yerlerinden öperim çocuk.”

 

"Demek sen de gökyüzünden geliyorsun!" diye devam etti Küçük Prens

“Demek sen de gökyüzünden geliyorsun!” diye devam etti Küçük Prens

 

Biz unutmamak ve unutturmamak adına bir yemin ettik.

Fakat bizden sonraki nesillere kalıcı eserler bırakılmasını istiyoruz.

Buradan bütün duyarlı sanatçılara sesleniyoruz. Berkin’in hatırasını yaşatmak için bir eser de siz bırakın. Bırakamazsanız, sesimize yankı olun, emeğimizi paylaşın. Bu notaları herkes duysun…

Şarkımızı dinlemek için bağlantımız:

Uyu Berkin Oğlan Uyu, Öte Gecelerde Büyü…

 

Berkin için sadece notalar değil; çizgiler de dile geldi:

İşte Berkin için yapılmış en anlamlı çizimler

 

Leave a Reply