yetkin       

         “Gündüze özgü aydınlıktan bahseden bütün selamlaşmaları kaldıralım. Gün ortasında bile gece selamı verelim. Aydınlığa kavuşana kadar da böyle davranmakla yetinelim.”

Duşan Kovaçevic

       Birkaç sezondur seyircilerle buluşan, Duşan Kovaçevic’in’Profesyonel’ isimli tiyatro oyununu izledim. Oyunu izlemeden önce, oyunun bu kadar rağbet görmesinin sebebini oyuncuların televizyon dizileriyle ve filmlerle ünlenmiş kişiler olması ve insanların onları yakından görebilmek için tiyatroyu izlemeye geldiğini düşünmüştüm. Fakat; Yugoslavya’daki büyük dönüşümün insanlar ve toplum üzerindeki trajikomik değişimlerini oldukça ironik biçimde anlatan ve insanların zaman içinde değişen fikir ve davranışlarıyla çelişmelerini ustaca gösteren oyunu büyük bir hayranlıkla izleyerek önyargılarımı kırdım.

profesyoneloyun

Başarılı kurgunun yanı sıra, başrolü paylaşan Yetkin Dikinciler ve Bülent Emin Yarar’ın performansları tek kelimeyle mükemmeldi. Oyun, durağan bir dekor ve çoğunlukla Yetkin Dikinciler ve Bülent Emin Yarar’ın diyaloglarından oluştuğu halde, sıkılmadan pür dikkat izlenebiliyordu. Nitekim, gözlemlerime göre yaklaşık iki saat süren tek perdelik oyunda herkes oyunu dikkatle izlemeyi sürdürdü. Özellikle Yetkin Dikinciler’in sürekli seyircilere dönerek sorular sorması, satır aralarında onlarla konuşması, oyunun diğer oyunlardan farklı olduğunu gözler önüne seriyor.

profesyonel_tGJh

Bir diğer dikkatimi çeken olay ise, oyuncuların arasındaki müthiş iletişim bağıydı. Oyunu oynarlarken, aslında her iki oyuncunun da (Yetkin Dikinciler ve Bülent Emin Yarar) gerçek hayatta iki samimi dost olduğunu, birbirlerine her zaman destek olduklarını hissettim. Tiyatroda oyuncuların birbirlerini sevmesi, birbirlerine saygı göstermesi ve en önemlisi birbirlerine güvenmeleri gerektiğine inanırım. Bu durum, oyunun inandırıcılığı açısından da çok önemlidir. Bence her iki oyuncu bunu ustaca başarmıştı. Senaryonun sağlamlığı ve oyunculuk başarılarından ziyade; sezonlardır oynayan ve her seferinde koltuklarını tamamen dolduran bu oyunu bu kadar izlenilir kılan sırrı buradan gelmekte.

Uzun lafın kısası; bilet bulunabilirse mutlaka gidilmesi gereken, Devlet Tiyatrosu’nun en önemli oyunlarında biri olan ‘Profesyonel’ isimli oyunu tavsiye ediyorum. Melih Cevdet Anday’ın bir şiiriyle oyunu özetlemek istiyorum:

“Maviyi anlarsın

Denizi anlarsın

Mavi denizi

Zor anlarsın.”

                                          Mavi denizi anlamak isteyenlere…

Leave a Reply