Devr-i Alem Sahaf’ta Çizgi Roman Üzerine Ufak Bir Söyleşi

5062997_orig

Çizgi roman sevgim artmaya başladığında Ankara’da çizgi roman bulabileceğim bir yer arayışına girmiştim. İnternette “Ankara ve çizgi roman” diye arattığımda karşıma hep aynı yer çıkıyordu: Devr-i Alem Sahaf. Nerdeymiş, nasıl bir yermiş bu sahaf diye merak ederken bir gün Kuğulu Park’ın karşısındaki Kuğulu Pasaj’ın alt katında bulunan Devr-i Alem Sahaf’a yolum düştü. Arayıp da bulamayacağınız çizgi romanın olmadığı bu yer adeta gizli bir define adası gibiydi. Ama bu harika define adasının daha fazla saklı kalmasının bir anlamı yok! Bence çizgi roman tutkunlarının yanı sıra çizgi romanla pek ilgilenmeyenlerin bile seveceğini düşündüğüm bu sahafı sizlerle paylaşmanın vakti geldi.
Ankara’da çizgi roman denilince akla ilk gelen yer Devr-i Alem Sahaf’ın sahibi Ayhan Ataman ile çizgi romana yeni başlayanlar için ufak bir söyleşi yaptık.
Bizlere Devr-i Alem Sahaf’ı,
Çizgi romana yeni başlayanların nasıl bir yol izlemesi gerektiğini,
Kimlerin hangi çizgi romanları tercih ettiğini,
Fransız-Belçika ekolü Frankofonlar’ı,
İtalyan Fumettiler’ini,
Japon Mangalar’ını,
Amerikan Uçan Kaçanlar’ını,
Türkiye’de çizgi romanı ve daha fazlasını bizlere anlattı.
Hadi daha fazla uzatmadan 9. sanat dalı olan çizgi romanı Ayhan Ataman’dan dinleyelim.

Bir gün yolunuz düşerse Devr-i Alem Sahaf’a uğramayı unutmayın!

Ayhan Ataman’a bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederiz.

Sizler daha önce Devr-i Alem Sahaf’a gitmiş miydiniz? Peki, çizgi roman okumayı sever misiniz? Ya da hep böyle bir merakınız vardı ama nereden başlayacağınızı bilemediğiniz oldu mu? Eğer çizgi roman üzerine daha fazla yazı (inceleme, tavsiye, yeni çıkanlar, listeleme) isterseniz, yorumlarda bildirmeyi lütfen unutmayın.

Leave a Reply

2 comments

  1. Enes

    Ayhan abi ve oglu Ankara’nin kiymetli degerlerindendir çizgiroman severlerin bas tacidir.Ne zaman sahafindan bir kitap alsaniz bol okumali günler diler. Soylesi icin tebrik ederim.

  2. Yağmur Yıldızhan

    Çok teşekkürler :)