Adsız

Sergiye ismini veren “Yeni Vücut” kavramı, Damla Özdemir’in kolajlarında kullandığı kadın imajlarının, kendi müdahalesiyle başkalaşma ve dönüşüm sürecini vurguluyor. Bu imajları bilinçaltının yönlendirmesiyle özgün biçimde kullanan sanatçı, her birini ahşap katmanlara yerleştirerek onlara üç boyutlu yeni vücutlar kazandırıyor.

Çalışmalarında, organik bağlarından koparılmış kadın, erkek ve hayvanların temsillerine ve toplum içindeki algılanış biçimlerine yer veren Özdemir onların kendilerini gerçekleştirme ve “kendi olma” süreçlerini sorguluyor. Genel olarak kadın ve erkeğin toplumda önceden belirlenmiş normlara göre hareket etmesini eleştirirken sanatçının işlerinde özellikle kadının benlik arayışları göze çarpıyor. Sanatçı, kadın üzerinden yaptığı anlatıma, “erkeği” de dahil ederek ilerlerken, aslında ulaşmak istediği denge, çalışmalarında parçalar erkeğin; erkek içindeki bir bedeni birlikte kullanıp, birbirlerinden beslenmesini hayal ediyor.

Sanatçı belki de cevabına hiçbir zaman ulaşılamayacak bir soruyu devamlı, farklı şekillerde ve sıralamalarla sorar gibi: Yeni vücut orijinali taşımak için yeterli verilere sahip midir?

Sanatçının aybaşında başlayan sergisi bu ay sonuna kadar her gün 10.00 ile 19.00 arasında ziyaret edilebilecek. İlgilenenler için iletişim bilgileri:

 

Galeri İlayda

Adres: Hüsrev Gerede Cad. No:37 Teşvikiye / İstanbul

Telefon: 212 227 92 92

galleryilayda.com

Leave a Reply