Hep ölümlerinde anarız böyle önemli sanatçılarımızı ama ben istedim ki Kemal Sunal gibi Türk Sineması’nın efsanesi olmuş bir ismin doğum gününü kutlayalım bugün.

kemal-sunal

Kemal Sunal (1944-2000)

11 Kasım 1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Kemal Sunal sanki yıllar sonra rol alacağı Hababam Sınıfı filmine hazırlık yaparmış gibi ortaokul ve liseyi toplamda 11 yılda bitirmiştir.

Hiç şüphesiz ki birçoğumuzun hayatının bir köşesinde onun filmleri yer almakta, çünkü biz onunla büyümüş, yaşamış ve en önemlisi de onunla gülmüş bir ülkeyiz. Vefat ettiğinde yalnızca 56 yaşında olan sanatçı için hepimiz sadece “Çok erken ayrıldın aramızdan” diyebildik ama hala televizyonda onun bir filmini gördüğümüzde kanalı çeviremiyoruz ve başlıyoruz gülmeye.

12 Eylül olayları nedeniyle Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nü bırakmak zorunda kalan Kemal Sunal’ın sanat hayatı Müşfik Kenter ile tanışmasıyla başlamıştır. Bir süre Kenter Tiyatrosu ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda çalıştıktan sonra 1973 yılında ilk filmi olan Ertem Eğilmez’in yönetmenliğindeki Tatlı Dillim ile sinema hayatına merhaba demiştir.

kemal-sunal-tiyatro-foto (1)

Devekuşu Kabare Tiyatrosu

 

ertem-egilmez-sen-gul-kemal

 

Zeki Alasya ve Metin Akpınar ile olan sıkı dostluğu da Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda başlamıştır. Devekuşu Kabare tarafından sahnelenen “Dün Bugün” adlı oyunu izleyen Münir Özkul, Kemal Sunal’ın oyunculuğunu beğenip Ertem Eğilmez’e “Bak Ertem, dikkat bu çocuğa, iş var bunda” demiştir ve böylelikle Kemal Sunal usta yönetmen Ertem Eğilmez’le tanışma fırsatı elde etmiştir.

“Tatlı Dillim” filminde tüm figüranlara birer söz yazılır ve sıra Kemal Sunal’a gelince söz biter. Yönetmen Ertem Eğilmez de “Sen de gül o zaman” der; çünkü herkes ilk zamanlarda dahi onun gülüşüne bayılmaktadır.

 

 

 

kemal-gul-sunal-evlilik-fotosu

Kemal Sunal ve eşi Gül Suna

 

Kemal Sunal bir gün bir kadına ilk görüşte aşık olur fakat çok tanımadığı bu kadınla randevulaşmakta tereddüt eder, onu ikna eden isimler ise Münir Özkul ile Zeki Alasya olmuştur. 1974 yılında da aşık olduğu bu kadınla yani Gül Sunal’la evlenir. Bu evlilikten dünyaya gelen çocukları ekranlarda sıkça gördüğümüz oyuncu Ali Sunal ve 2007’de kurduğu “Ezo Sunal Çocuk Atölyesi”nin sahibi Ezo Sunal da babaları gibi sanatla iç içe bir hayat sürmekteler.

 

 

 

kemal-sunal-copculer-kralı

 

Kemal Sunal’ın yaptığı işe ne kadar önem verdiğini, “Çöpçüler Kralı” filmine hazırlanırken role rahat girebilmek için evde setteki kostümüyle günler geçirmiş olmasından anlayabilmek mümkün. Rol aldığı sinema filmleriyle büyük başarı elde eden Kemal Sunal, toplamda 82 filmde yer almıştır.

3 Temmuz 2000’de Balalayka film çekimleri için Trabzon’a gitmek üzere yola çıkmadan önce kalp krizi geçirerek vefat eden usta sanatçı, arkasında tüm sevenlerini ve çocukları Ali Sunal ile Ezo Sunal’ı bırakmıştır.

 

Hababam Sınıfı, Süt Kardeşler, Çöpçüler Kralı, Davaro ve Sakar Şakir gibi filmlerde canlandırdığı her karakterle 7’den 70’e hepimizin gönlünde yer etmiş olan Kemal Sunal,

Sen iyi ki doğmuşsun.

1069Kemal-Sunal-13

Leave a Reply