Çocukluğumda en çok keyif aldığım şeyin sabahtan akşama kadar Number One’da müzik videolarını seyretmek olduğunu çok iyi anımsıyorum. Christina Aguilera’yı, Destiny’s Child’ı ve Eminem’i bol bol  gördüğümüz, Britney Spears’in çok genç ve belki de en ünlü olduğu, Justin Timberlake ile el ele dolaştığı zamanlardı. Fakat elime kaset çalar geçtikten sonra uzunca bir süre müzik videolarıyla pek haşır neşir olmadım; zira kendi kafamda yüz binlerce klip, reklam vs çekiyordum. Hatta o zamanlar müzik videolarının insanların hayal gücünü kısıtladığını düşünüyordum. Fakat sonradan anladım ki bazı müzik videoları gerçekten bir sanat eseri diye tabir edilebilecek bilmem kaç dakikalık filmlerin veremediği duyguları size çok kısa sürede yükleyebilecek, sizi etkileyebilecek nitelikte. Asla ve asla şu sıralarda olduğu gibi küçümsenecek bir iş olmadığını düşünüyorum.

Bu listeyi oluştururken ne yazık ki aradan çıkardığım yüzlerce video var; çünkü hem 80’lerin hem 70’lerin hem de 2000’lerin en popüler kliplerini göz önünde bulundurunca bazılarını es geçmek zorunda kaldım. Daha belki de bilmediğim kim bilir hangi klipler var; fakat bu onlunun da oldukça iyi olduğuna inanıyorum.

 

10. Placebo – Song To Say Goodbye

Fazla iç burkan bir klip olmasına karşın yine de şarkıyı ilk defa dinleyeceklerin kliple beraber dinlemelerinin iki kat daha etkili olacağını düşünüyorum:

 

9. Nirvana – Smells Like Teen Spirit

Daha yıllarca gençlerin marşı olmasını dilediğim parçanın kült klibi:

 

8. Rob Dougan – Clubbed to Death

Zamanın ileri mi geri mi aktığını bazı yerlerde çözemediğiniz size bir şeyler anlatmak isteyen bir video:

 

7. The Verve – Bitter Sweet Symphony

Gelmiş geçmiş en güzel şarkılardan desem hiç abartmış olmam. İnsanı aniden ferahlatıyor ve zaten klipte de solistimiz Richard Ashcroft hiçbir şeye takılmadan umarsızca yürümekte:

 

6. Red Hot Chili Peppers – Californication

Sanırım Rhcp’yi ilk bu muhteşem videosu ile sevdim. Grup üyelerinin California’nın hangi köşelerinde teker teker neler yaptıklarını ve daha sonra nasıl bir araya geldiklerini gösteren, sanki arada bir GTA veya SSX oynadığınızı hissettiren bir zamanlar Youtube’da izlenme rekoru kıran bir klip:

 

5. Blur –Coffee & Tv

Huzur dolu sevimli bir klip. Süt kutuları hiç bu kadar tatlı olmadı:

 

4. OK Go – Here It Goes Again

İnanılmaz yaratıcı bulduğum tek seferde çektiler ise bir kez daha vay canına dedirten bir video:

 

3. A-ha Take On Me

Mutlaka bu aralar radyodan duyduğunuz, benim gerçek anlamda vasat bulduğum Pitbull’un Feel This Moment’ının melodisi ne yazık ki bu şarkıdan alındı. Bu klip sadece benim listemde değil yapılan çoğu listelerde en iyiler arasında anılmakta.

 

2. Weezer – Buddy Holly

1995’te MTV Müzik Video Ödülleri’nde “En İyi Alternatif Video”, “En İyi Yönetmenlik”, “En İyi Düzenleme” Ödülleri’ni alan çok neşeli ve muhteşem bir klip. Ayrıca Windows 95 kurulum CD’sinde bulunma özelliği taşıyormuş! Herhalde insanların bilgisayar ekranından izledikleri ilk klip buydu.

 

1. Radiohead – Just

Radiohead hakkında ayrı Thom Yorke hakkında ayrı, yazabileceğim milyonlarca şey var. Gözümde en iyi gruplardan biri olan Radiohead, her zaman aykırı oluşuyla, her albümlerinde korkmadan yeni şeyler denemeleriyle daha da bir hayran kaldığım ve onları dinlerken bir insanda nasıl bir zeka veya algı olabilir de böyle müzikler icra edebilir diye sürekli sorguladığım gerçekten dahi insanlar topluluğu. Kesinlikle bir numara olmayı hak eden de videosu Just:

Leave a Reply