Brezilyalı Sanatçı Pedro Saci ile Röportaj / The Interview with Brazilian Artist Pedro Saci

(The English version of the interview is followed by the Turkish version.)

914486_502952513173312_973254285_n

Pedro Saci

Sahip olduğu farklı tarzı ile resimlerine hayran olduğum Brezilyalı sanatçı Pedro Saci, duygusunu ve enerjisini izleyicilerine farklı yollarla aktarmayı seven biri. Bazen duvarlara, bazen tuvallere, bazen ise kâğıtlara aktardığı izlenimleri ve oluşturduğu karakterleri; hayranlıkla ve bıkmadan inceliyorsunuz.  Katmanları üst üste koyarak yarattığı bütün, resimdeki keşfedilmeyi bekleyen gizemler sizleri heyecanlı bir yolculuğa sürüklüyor. Kendisi hakkında merak ettiklerimizi sorduk, kendisi tüm içtenliği ile yanıtladı.

GazeteBilkent: Özgeçmişiniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Doğduğumdan beri Sao Paulo’da yaşıyorum. 15 yaşımdan beri sanatsal üretim ile ilgiliyim. Resim kariyerime sokakta başladım. Mimarlık ve şehircilik alanından mezun oldum ve çalışma odağımı grafiti, tuval, çizim ve ufak çaplı heykel çalışmalarına ayırdım.

unnamed (1)GazeteBilkent: Grafiti çalışmalarınızı çok beğeniyorum, sokakları canlandırıyorlar. Ayrıca, tuvale de resim yapıyorsunuz. Hangisine resim yapacağınızı nasıl karar veriyorsunuz? Bulunduğunuz moda mı bağlı; yoksa başka bir sebep var mı?

Bu, çoğunlukla nasıl hissettiğime bağlı. Kendimi stüdyoya kapatıp çalıştığım zamanlar da oluyor; ancak bu, bir süre sonra yorucu hale geliyor. Ben de nefeslenmek için sokağa çıkıyorum.

GazeteBilkent: Çizdiğiniz karakterler renkleri, tarzları ve formları ile benzerler. Fakat farklı enerjilere sahipler. Bunu nasıl başarıyorsunuz? Bize bu süreci anlatabilir misiniz?

Yapım sürecim, temel olarak katmanlar üstüne kuruludur. Üst üste geçen pek çok katman ile çalışırım. Sürecin beni yönlendirmesine izin veririm. Kompozisyonun dengesi oturduğunda ve bitmişlik etkisi yakalandığında, çalışmayı tamamlarım.

unnamed (4)

GazeteBilkent: Resimlerinizde ifade etmek istediğiniz mesaj ve duygular neler?

Sabitleşme, melankoli ve gizem.

unnamed (2)GazeteBilkent: Resimleriniz çok renkli ve kullandığınız formlar, içlerinde bir tutuma sahipler. Bu formları nasıl seçiyorsunuz?

Daha önce de söylediğim gibi, geniş ve akışkan bir süreç bu. Genel prensip; üst üste geçen pek çok rengi kullanarak, sürecin bana yön vermesine izin vermektir.

GazeteBilkent: Kimler ve nelerden ilham alırsınız?

Şehir ve etrafındaki her şeyden.

GazeteBilkent: Resimlerinizi genelde sosyal medyada paylaşıyorsunuz. Ben resimlerinizden önce isminizi görmüştüm; ‘Sacilovesyou’. İnsanlara karşı tutumunuz çok sempatik ve sevecen. İnsanlarla iletişim halinde olmayı seviyorsunuz. Sanat için, paylaşmak gerçekten önemli bir şeydir ve siz resimleriniz aracılığı ile duygularınızı sık sık paylaşıyorsunuz. İnsanlar resimleriniz, tarzınız ve tutumunuza karşı nasıl bir tepki gösteriyor?

Bu tür görsel medyayı kullanmak çok tatmin edici ve hayatımı daha kolay hale getiriyor; ancak insanlar bu araçları kullanırken dikkatli olmak zorunda, sonunda böyle saçmalıkları göndermek ve insanların reaksiyonları hakkında konuşmak suretiyle kendilerine zarar verirler. Bu tepkiler, genellikle agresif ve negatif yönlü oluyor.

unnamed

GazeteBilkent: Yakın zaman içerisinde sergi açma gibi bir plan veya projeniz var mı? İnsanlar çalışmalarınıza nasıl ulaşabilir?

Evet, Ekim ayının sonunda bir sunum yapacağım. Öncesinde Coletor Galeri tarafından temsil edilmiştim, şu an resimlerimi kendim satıyorum.

GazeteBilkent: Güzel sanatlar öğrencilerine tavsiyeler verebilir misiniz?

Ben önceden, sanat yapmanın yetenek olduğunu düşünürdüm. Daha sonra, bunun küçük bir bölümünü oluşturduğunu fark ettim. Sanat üretimi daha çok; tahammül, profesyonellik, kararlılık ve günlük pratiğe bağlıdır.

unnamed (5)

Sanatçının eserlerini takip etmek için:

http://pedrosaci.com/

http://i.instagram.com/sacipedro/

 

914486_502952513173312_973254285_n

Pedro Saci

English version:

Brazilian artist Pedro Saci, whose work style I admire, is the kind of person that enjoys transferring his energy and emotions using different ways. His work which you can see on the walls, canvas and paper is making you admire the strength of character it creates. The unity of the work that is created by the layers, is calling you for an exciting journey through the mysteries that is waiting to be revealed.  We asked questions that about him and we wonder, he answered sincerely.

GazeteBilkent: Can you give us brief information about your background?

I live in Sao Paulo since I was born. I’m interested in artistic production since I was 15. I started my career painting on the street. I have a degree in architecture and urbanism and split my production through urban art, canvas, drawings and small sculptures.

unnamed (1)GazeteBilkent: I like your graffities very much, they live on the streets. Also, you paint on canvas. How do you decide which one paint on? Does it depend on your mood or is there any reason?

That depends a lot on how I’m feeling. Have moments that I want to be more reserved in the studio however it tires me after a while. Then I go to the street to breathe a little bit.

GazeteBilkent: The characters that you paint are similar with their colours, styles and forms. However, they have different energies. How do you achieve this? Can you tell us your progress?

My process basically is built on layers, many overlapping layers. Let the process take me. When the composition is balanced and closed, the work is finished.

unnamed (4)

GazeteBilkent: What are the messages and emotions that you try to express in your paintings?

Fixation, melancholy and mystery.

unnamed (2)GazeteBilkent: Your paintings are very colourful and forms you use have coherence with each other. How do you choose them?

As I said, it is a very loose and fluid process. The principle taste of many overlapping colours and after that let say the process by itself.

GazeteBilkent: Who or what is your inspiration?

The city, and all that it is around basically.

GazeteBilkent: You generally share your paintings via social media. I first saw your name before seeing your paintings; ‘Sacilovesyou’. Your attitude towards people is so sympathetic and lovely. You like being in contact with people. For art, sharing is really significant thing and you always share your emotions with your art. How do people react to your paintings, style and attitude?

It is very satisfying to use such visual media, it makes much easier my life. However you have to be careful using such means as people who end up hurting themselves by posting such nonsense and talking about the reactions of people. There are numerous, usually they do not like, find it very aggressive.

unnamed

GazeteBilkent: Do you have a project or a plan on having new exhibitions in the near future? How do people reach your art works?

Yes, I will make a presentation at the end of October. Previously I was represented by a gallery, called Coletor Gallery, now I sell my works by myself.

GazeteBilkent: Can you give some advice to the fine arts students?

I previously believed that art was just talent. After a while I realized that talent is a minimum portion. Producing art takes a lot of perseverance, professionalism, dedication and daily provision.

unnamed (5)

Websites of the artist for following his works:

http://pedrosaci.com/

http://i.instagram.com/sacipedro/

 

Leave a Reply