Picasso: Doğduğu Evden Gravürler ve Seramikler” Sergisi’ne Dair

IMG_4934Cermodern’in ev sahipliği yaptığı, geçtiğimiz günlerde ziyaretçileri ile buluşan ve hala devam eden Picasso Sergisi’ne bir daha gider misin diye sorsalar ne yalan söyleyeyim, koşa koşa giderim! Sanat akımlarından biri olan kübizm akımının öncüsü olan usta sanatçının yapıtlarından bazılarını birinci elden görmek çok özel ve güzel bir anı. Hem de bu sefer alışılmışın dışı bir Picasso ile karşı karşıyasınız. Çocukluk eşyaları, gravürleri, baskıları, eskizleri size Picasso hakkında yeni bir bakış açısı kazandırmaya yardımcı olacak.

Sergide 56 gravür ve 8 seramik eserinin yanı sıra çocukluk dönemine ait patik, gömlek gibi özel eşyaları da yer alıyor. Hepsinin ayrı bir etkisi oluyor üzerinizde. Sergideki eserler birkaç konu başlığı altında yer alıyor: Aile Meseleleri, Kadınlar, Sarsıcı Güzellik, Antik Çağ Merakı, İki Yeni Bakış: Cranach ve Delacroix, Şövalyenin Yola Çıkışı.

Ailesine olan düşkünlüğü ile bilinen Picasso’nun, Aile Meseleleri bölümünde o dönemki hayat arkadaşı Françoise Gilot ve çocukları Clause ile Paloma’ya ithaf ettiği gravürleri o kadar özgün bir teknik ve tarz ile yapılmış ki, çizgilerinin özgünlüğü fark edilemeyecek gibi değil! Bölüm sonunda aile kavramlarının olduğu üç adet çeşitleme de bulunuyor.

 

IMG_4955

 

Kadınlar ve Sarsıcı Güzellik bölümlerinde ise Pablo Picasso’nun bilinen özgün ve sansasyonel kadın figürlerini görüyoruz. Kübist çizgilerle ele aldığı figürlerin bulunduğu gravürler sürrealizm akımından da etkilendiğini mükemmel bir biçimde seyircilere sunuyor. Daha çok kız kardeşleri ile annesinden, dostlarından ve çocuklarından esinlenen Picasso, güzeli çizerken ilhamlarını ve hayallerini birleştirerek yarattığı eserlerle akıllarda kalan kadın figürlerini bir kez daha farklı eserlerle karşımıza çıkarıyor.

IMG_4977

IMG_4980

Antik Çağ Merakı bölümünde sanatçının antik çağ temalarına olan ilgisini ve duygularının çizgileriyle bütünleşmesi eşsiz bir nüans yaratıyor. Yunan ve Roma sanatındaki klasik modelleri yeniden üreterek farklı bir tarzla eserlerine yansıtıyor. Mitolojideki ‘Üç Lütuf’ bu bölümde baskın rol oynuyor. Figürler genelde aktarılan enerji duygusu ile birlikte olmakla beraber, hayvan figürleri ile aynı karede buluşmaları kişisel yaşama dair kalıntıları betimliyor.

IMG_4996

 

İki Yeni Bakış: Cranach ve Delacroix, Picasso’nun el üstünde tuttuğu ressamların üzerinde bıraktığı etkilere dair bölüm… Delacroix’in meşhur tablosu Cezayirli Kadınlar, Picasso’nun oluşturduğu serinin bir parçası… Giderek arttırdığı yaratıcılığı ile gravürlerinde oyma baskı ve taş baskıları bir araya getirerek bilindik gravür sanatını ve gölgelemeye yeni bir bakış açısı getirdiği bu bölüme, o dönemdeki hayat arkadaşı Françoise Gilot’u anımsatan genç kadın portesi de zerafet katıyor.

IMG_5005

 

Şövalyenin Yola Çıkışı bölümünde sanatçının gravürlerinde bir şövalyenin farklı gravürlerde ve farklı renklerde yansıtıldığını görüyoruz. Siyah zemine yapılan bu çizimler şahsen serginin en çarpıcı yerini oluşturuyor. Siyah ve beyazın iddialı ve çarpıcı uyumu gravürlere derinlik, etki ve resme ait sonu bitmeyecek hikayeler oluşmasında büyük rol oynuyor.

 

 

Son olarak da gravür ve baskıların yanı sıra, değişik teknik ve boyamalar ile birkaç tabak da sanatçının yaratıcılığındaki muhteşemliğin ne denli olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

IMG_5009

Kübizm sanatını farklı tekniklerle görmek ve yeni bakış açıları kazanmak istiyorsanız Cermodern 20 Temmuz’a kadar bu muhteşem sergiyi görme fırsatını tüm sanatseverlere sunmaktadır. Kaçırmayın!

Leave a Reply