Benedict Cumberbatch’li Hamlet ve Daha Niceleri Salon’da!

Londra’nın en önemli tiyatrolarında ve Broadway’de kapalı gişe oynayan oyunlar, National Theatre Live ile ortak olarak gerçekleştirilen Oyun Salonu projesiyle İstanbul’a geliyor. Sahnelendiği salondaki en iyi koltuğun bakış açısından yapılan ve özenle kurgulanan kayıtlar, 15 Kasım’dan itibaren her ay, sinema düzeninde ve Salon ekranından tiyatroseverlerle buluşacak. Kasım ayında gösterimde olacak Benedict Cumberbatch’li Hamlet’in ardından aralıkta James Franco’lu Of Mice and Men (Fareler ve İnsanlar), Ocakta Carey Mulligan’lı Skylight, Şubatta ise John, Salon’da hayranlarıyla buluşacak. Gösterimlerin sınırlı sayıdaki biletleri 5 Kasım’dan itibaren genel satışa sunulacak.

Sherlock Holmes olarak izleyicilerin gönlünde taht kuran; ‘Imitation Game’ ile Oscar’a aday gösterilen ve ’12 Years a Slave’, ‘Hobbit’ gibi gişe rekortmeni filmlerde boy gösteren Emmy ödüllü başarılı ve karizmatik oyuncu Benedict Cumberbatch, bu kez izleyenlerin karşısına Hamlet olarak çıkıyor. Shakespaere’ın unutulmaz eseri ‘Hamlet’, Sonia Friedman Productions yapımı ve Lyndsey Turner’ın yönetmenliğinde, büyüleyici prodüksiyonuyla Salon’da 15, 22 ve 29 Kasım’da izlenebilecek. Londra’da Barbican’da sahnelenmesinden önce biletleri bir yıl öncesinden tükenen ve eleştirmenler tarafından büyük övgüler toplayan, Daily Telegraph’ın “5 yıldızlı bir Hamlet” olarak bahsettiği Benedict Cumberbatch’li ‘Hamlet’, geçtiğimiz günlerde 25 ülkede 1400 sinema salonunda canlı olarak yayınlandı ve 225 binden fazla seyirciye ulaşarak bir rekor kırdı. Cumberbatch de sinema gösterimlerini desteklerken, “Oyunu erişilebilir hale gatirebilmenin en şahane yolu” olarak gördüğünü belirtiyor.

127 Hours’ ile Oscar’a aday olan, Altın Küre ödüllü başarılı oyuncu James Franco, ‘The IT Crowd‘ ve ‘Girls‘ dizileri ile ‘Bridesmaids’ filmindeki performanslarıyla göz dolduran Chris O’Dowd, ‘Gossip Girl’den tanıdığımız Leighton Meester ve Jim Norton’un başrollerinde yer aldığı Of Mice and Men (Fareler ve İnsanlar), Broadway başta olmak üzere New York’ta birçok farklı salonda oynanmıştı. Time dergisinin başyapıt olarak nitelendirdiği oyun, 6 ve 13 Aralık Pazar günleri 15.00’da Salon’da gösterilecek.

The Reader, The Hours ve Billy Eliot filmleriyle Oscar’a aday olan başarılı yönetmen Stephen Daldry’nin yönettiği, Altın Küre sahibi ve ‘Love Actually‘ filmiyle BAFTA ödülüne layık görülen Bill Nighy ile The Great Gatsby filminden hatırladığımız, An Education filmiyle ise BAFTA ödülü kazanarak Oscar’a ve Altın Küre ödülüne aday olan Carey Mulligan’ın rol aldığı Skylight, prömiyerini 1995 yılında yapmıştı. The Guardian’ın uzun yıllar boyunca sergilenmesine rağmen giderek güçlendiğini söylediği oyun, 10 ve 24 Ocak Pazar günü 15:00’da Salon’da gösterilecek.

http://www.radikal.com.tr/kultur/benedict-cumberbatch-james-franco-ve-carey-mulligan-salona-geliyor-1459927/

http://bantmag.com/fareler-ve-insanlar-hamlet-ve-skylight-salona-geliyor/

Leave a Reply