David Bowie’nin Son Albümü: Blackstar

David Bowie’nin 6 Ocak 2016 tarihindeki vefatı hepimizin üzerinde büyük bir üzüntüye yol açtı. Ani ölümüyle sarsan bu büyük ve farklı sanatçıyı bize bıraktığı albümlerle ve filmlerdeki performanslarıyla önümüzdeki yıllarda da bol bol anacağız gibi duruyor. Diskografisinde yirmi yedi albüm bulunan Bowie’nin bu yirmi yedi albümünden birisi de vefatından sadece iki gün önce yayınlanan son albümü Blackstar. Yazımda, David Bowie’nin ölmeden önce çıkardığı görkemli albüm hakkında bir şeyler anlatmaya çalışacağım.

David Bowie’nin 8 Ocak 2016’da çıkan son albümü Blackstar, yaklaşık kırk iki dakika uzunluğunda. Albümde sadece 7 şarkı var ve şarkıların hepsi 4 dakikadan daha uzun. Albüme ismini veren Blackstar isimli tekli 19 Kasım 2015’te, albümden bir diğer şarkı olan Lazarus ise 17 Aralık 2015’te yayınlanmıştı. Albümdeki şarkıları dinledikçe, albümün tam bir David Bowie albümü olduğunu anlıyorsunuz. Şarkılar genelde deneysel, yani albümdeki şarkılarda, alışılagelmiş bir rock tınısı dışında yeni bir şeyler üretmeye çalışılmış ki başarılı da olunmuş. Ben biraz caz etkileri hissettim albümde, kullanılan melodilerde caz armonilerini duymak mümkün. Buna ek olarak albümde caz müzikte sıkça kullanılan enstrümanlarına da yer verilmiş, bundan ötürü de albümde caz etkisi hissediliyor. (David Bowie’nin de gençliğinde büyük bir caz hayranı olduğu biliniyor. Ayrıca, David Bowie’nin öğrendiği ilk enstrüman da saksafonmuş.) Bu sebeplerden ötürü albümü klasik bir Rock veya pop albümü olarak değil de bir art-rock albümü olarak görmek daha doğru olacaktır. Şarkılarda da genellikle rahatsız edici derecede karanlık bir hava hakim.

Albümdeki iki şarkıya, yani Lazarus ve Blackstar’a çekilen klipler de oldukça enteresan ve etkileyici. Kliplerde garip ögeler var. Rüya görüyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz bu iki klibin bazı bölümlerinde. Değişik imgelemlere ev sahipliği yapan bu klipler yorumlamaya açık gibi görünüyor. Ayrıca, şarkıların doğasına paralel olarak bu iki klip de çok karanlık bir havada. Aşağıda, kliplerdeki imgelemlerin bazı örneklerini görebilirsiniz.Blackstar

BLackstar 2

Blackstar, normal bir rock albümünden daha çok bir art-rock albümü. Albüm çok karanlık, ama karanlık olduğu kadar da güzel ve görkemli. David Bowie’nin vefatı gerçekten çok üzücü ama ölmeden önce böyle bir albüm bırakması biraz da olsa hayranlarını sevindiriyor.

Leave a Reply