Muse’un yeni albümü bugün müzik marketlerde yerini aldı!

Bildiğiniz üzere, son albümleri “The Resistance” üç yıl önce çıkmıştı. Albüm açıklandıktan sonraki süreçte ilginç gelişmeler oldu aslında. Muse albümün tanıtımında kullandığı Unsustainable şarkısıyla birçok olumsuz ve olumlu yorumu aynı anda aldı. Şarkının dubstep tarzına benzemesi nedeniyle piyasa grubu olmakla suçlandılar. Bazılarıysa bunu Muse’un yeniliğe açık olmasına ve hoşlarına giden müziği yapmak için açık görüşlü olmasına bağladı. İlk başta elektronik sanılan melodilerinin gitar tekniğiyle yapıldığı ortaya çıkınca; tartışma biraz durulsa da albüm hakkında olumsuz görüşler silinemedi.

Konusu itibarıyla termodinamiğin ikinci yasası olan entropiye atıfta bulunuyor albüm. Artık popülerleşmiş bu yasayı ekonomi teorilerine uygulayan araştırmalardan ilham alarak bunun üzerine kendi yorumunu anlatıyor şarkısında. Muse grubunun bir özelliği de laf arasında geçiştirilen bazı önemli buldukları konuları şarkılarına taşımaları olmuştur. Dokuz eylül konusunda Matt’in bazı açıklamaları bile vardır. Uprising, Knights of Cydonia, City of Delusion ve bunun gibi son albümlerinde yoğunlukla bulunan şarkılarda çeşitli sosyal meselelerden bahsetmişlerdir. Bu albümlerindeyse yaklaşan bir tehlike olarak ekonominin çöküşünü anlatan şarkılar var.

İlk tanıtım şarkısı olarak Unsustainable’ın bir kısmından sonra Survival adlı şarkıları yayınlandı ve 2012 Londra Olimpiyatları’nın da resmi şarkısı oldu. Bu şarkı belki de albümdeki ilk dönem şarkılarına benzeyen tek şarkı. Ardından Madness adlı single çıktı. Geçen albümdeki Undisclosed Desires şarkısına yakın tarzda olan bu şarkı, albüm tam çıkmadan önce çok sevildi. Fakat şarkıda bulunan elektronik tarz, albüm hakkında soru işaretleri oluşmasına da neden oldu. Albüm tamamı ise Muse’un yeni bir şeyler peşinde olduğunu doğrular nitelikte. Kendini tekrar etmeyen bir grup olan Muse, yine yeni bir tarz vermiş bu albümde şarkılarına. Eski albümlerine göre şarkıların temposu daha yavaş, yine de yeni bir ritim yakalamış görünüyor grup.

Leave a Reply