Dünya Sushi Mutfağında Bir Bilkentli: Engin Onural

İşletme ve Bilgi Yönetimi bölümünden 2005 yılında mezun olan ve dünyaca ünlü profesör elektrik-elektronik mühendisi Levent Onural’ın oğlu Engin Onural, aşçılık mesleğinde adını dünyaya duyurmuş mezunlarımızdan biridir.

sake-bec3a474

Mutfağa olan ilgisi çocukluk yıllarından gelen Onural, küçük yaşlarda otellerin mutfaklarında çalışarak aşçılık mesleğini ve sırlarını öğrenmeye başlar. “Çocukluğumdan beri bir restorana gittiğimizde oturmadan önce mutfağı, yiyecekleri ve tuvaletlerini denetlerdim. Beğenmezsem çıkar başka yere giderdik. Ailem, kararıma saygı duyar, ‘Çocuk lafı mı dinleyeceğiz’ demezdi.” sözleriyle ailesinin de bu alanda kendisini geliştirmesine verdiği desteği ifade eden Onural 11 yaşında aşçı olmaya karar vermiştir.

TheVenue-82d3debf

Onural, üniversiteye başlayana kadar yaz aylarında yiyecek-içecek ve aşçılık sektöründe stajlar yaparak hedefi doğrultusunda deneyim kazanmayı tercih etmiştir. Üniversite sınavından sonra aşçılık eğitimi konusunda Türkiye’de beklentileri doğrultusunda bir okul bulunmadığı için restoran işletmeciliği yönünde kendini geliştirebileceği bir bölüm seçmeye karar vermiş ve Bilkent Üniversitesi İşletme Bilgi Yönetimi Bölümü’nde eğitimine devam etmiştir. Derslerinin yanı sıra sosyal olarak kendini geliştirmeyi ihmal etmeyen Onural, RadyoBilkent’te çalışmalar yapmış ve buz hokeyi oynamıştır. Bu tür aktivitelerin kendisine iş hayatında ekip yönetme konusunda önemli katkılar sağladığını belirtmektedir.

aRbe0iRRCr4z-VeJe4dZtY-the-venue-sushi-640x480

  Mezun olduktan sonra Ankara’da Hilton   Oteli’nde  Marco Polo Restoran’da aşçılık, Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’nin Akdeniz Mutfağı’ndaki aşçılık, Kuki House, Cafemiz ve Quick China’daki yöneticilik gibi alanlarda çalışmıştır. Los Angeles’taki SCI Aşçılık Akademisi’ni bitirip bir otelde suşi başaşçısı olarak çalışmaya başlayan mezunumuz, şu an mesleğini ABD’de açacağı suşi lokantasıyla zirveye taşıma hazırlıkları yapmaktadır.

Mezunumuza yeni kariyerinde başarılar dileriz.

 

Mutfağa olan ilgisini kendi ağzından dinlemek için şu videoyu izleyebilirsiniz: http://www.viddler.com/v/7f0fb9b1#errorExplanation

Leave a Reply