Bilkent Üniversitesi Güvenlik Müdürü’nden Bilgilendirme

Gazete Bilkent’in Kasım 2013 sayısı Politika Köşesinde, Sn. Eda KİRİŞÇİOĞLU’nun 02.11.2013 tarihli yazısında belirttiği şekilde Kürtçe derslerinin bulunduğu sınıf önünde, Sivil Savunma ve Güvenlik Müdürlüğü’müzün bir görevlendirmesi bulunmamaktadır.

Nitekim konu ile ilgili yazı sonrası yapılan incelemede; söz konusu seçmeli dersin, İktisat Fakültesi B-207 nolu sınıfta Çarşamba günleri 17:40-19:30, Cuma günleri 15:30-17:30 saatleri arasında ve Ekim ayı içerisinde 02-04-09-11-23-25-30 Ekim günleri yapıldığı öğrenilmiştir.

Seçmeli dersin yapıldığı yere yakın,  İktisat Fakültesi B-206 nolu sınıfta, 09 Ekim  2013 saat  17:30-19:30’da ve 23 Ekim 2013 saat 17:30-19:40 yapılan kulüp etkinlikleri dolayısıyla, Sivil Savunma ve Güvenlik Müdürlüğü’müzce rutin görevlendirmeler yapılmıştır. Yapılan görevlendirmenin bitişik yerde yapılan ders etkinliği ile ilgisi bulunmamaktadır. Seçmeli dersin başladığı günden bu güne kadar, tesadüf eden belirtilen şekil dışında bir görevlendirme olmamıştır.  Seçmeli Kürtçe dersi Ekim ayı içerisinde 7 ayrı günde yapılmış, belirtilen kulüp etkinliğinin gerçekleştiği 2 gün dışında katta görevlendirme yapılmamıştır.

Öte yandan, kampüsümüzde yapılan ders uygulamalarına üst düzey katılımcılar (Devlet Başkanı, Bakan vb.) hariç hiçbir şekilde özel bir güvenlik tedbiri uygulaması yapılmamaktadır.

Konuyu ilgililerin bilgisine sunarız.

Ahmet Özban

S.S.G. Müdürü

 

 

Editörün Notu: Öncelikle Sivil Savunma ve Güvenlik Müdürümüz Sn. Ahmet Özban’ın Politika Birimi yazarımız Sn. Eda Kirişcioğlu tarafından 2 Kasım 2013 Cumartesi günü yazılan, aynı gün gazetemizde yayınlanan “ÖZGÜRLÜK KORKUSU” isimli yazısına gösterdiği ilgi ve bizleri konuyla ilgili detaylı bilgilendirme çabası için teşekkür ediyorum. Yazarımız bahsi geçen yazıda “Politik Düşünce Kulübü”nün “Demokratikleşme Paketi ve Kürt Sorunu” konulu tartışma toplantısında kapının önünde bekleyen güvenlik görevlilerinin varlığını eleştirmiş, bu kontrol mekanizmasının nahoş bir görüntü ortaya koyduğunu ifade etmişti. Hiç kuşku yok ki üniversitemiz uygun gördüğü takdirde üniversite içinde istediği noktaya güvenlik görevlisi gönderebilir, bu üniversitemizin en yasal ve tabii hakkıdır. Tıpkı bir öğrencimizin bu durumdan duyduğu hoşnutsuzluğu ifade etmesinin pek tabii bir hak olması gibi… Bu bağlamda, müdürümüze ve tüm güvenlik görevlilerimize görevlerinde kolaylıklar diliyor, gazetemize gösterdikleri ilginin daim olmasını temenni ediyoruz.

Ayrıca küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse: Politik Düşünce Kulübü’nün sözü geçen haftalık tartışma toplantısı; İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde değil, Hukuk Fakültesi B-206 nolu sınıfta yapılmıştır.

GazeteBilkent Politika Birimi Editörü: A. Yağız Baltacı

İlgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz: http://gazetebilkent.com/2013/11/02/ozgurluk-korkusu/

Leave a Reply