Vakıfbank "Rüya Takım" bir sezonda 3 kupa, 47 galibiyet kazandı.

Vakıfbank “Rüya Takım” bir sezonda 3 kupa, 47 galibiyet kazandı.

2012-2013 Voleybol sezonunda yenilgi yüzü görmeden 47 maç kazandılar. Nağmalup üst üste maç kazanmada Türkiye rekorunu kırdılar. Bu başarı onlara 3 kupa getirdi: Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, Teledünya Türkiye Kupası ve Acıbadem Bayanlar Voleybol Ligi. Türk voleybolunu en üst seviyeye taşıdılar. Evet, onlar Rüya Takım: Vakıfbank.

Vakıfbank’ın bu yıl Türkiye liginde en zorlu rakibi Eczacıbaşı’ydı. Öncelikle Türkiye Kupası finalinde Eczacıbaşı’nı geçip kupayı kaldırdı. İstanbul’da düzenlenen CEV Şampiyonlar Ligi’nde finallere gelmeden önce Eczacı ile karşılaşıp, onu eleyerek 4’lü finallere çıktı ve Rabita Bakü’yü yenip, kupayı kaldıran takım oldu. Böylece CEV Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu’nu ikinci kez kazanan tek Türk takımı olmayı başardı. Son olarak Acıbadem Bayanlar Ligi final serisinde yine zorlu rakibi Eczacıbaşı karşısında ter döktü. Vakıfbank oynadığı üç maçı da kazanarak bu sezonun üçüncü ve son kupasını da müzesine götürdü. Elbette final serisinde Eczacıbaşı kolay bir rakip olmadı Sarı-beyazlılar’a. Özellikle ikinci maçta çok iyi direndi Eczacı. Belki de ligin en heyecanlı maçıydı bu ve en heyecanlı seti de bu maçın dördüncü seti. 34-32 biten dördüncü set ve sonrasında 16-14 biten tie-break seti Eczacıbaşı’nın son direnmeleri oldu. Çünkü son maçta Vakıfbank  kolay bir oyunla 3-1 aldı.

Guidetti 4 yıldır Vakıfbank'a emek veriyor.

Guidetti 4 yıldır Vakıfbank’a emek veriyor.

Vakıfbank bayanlarının başarılarında tabiî ki takım ruhunu taşımaları ve çok iyi kaynaşmış olmaları önemli etkenler. Zaten kaliteli oyunculardan kurulu bir takım. Bençten gelen oyuncular da takıma her zaman katkıda bulunuyorlar. Ama Vakıfbank’ın zaferlerinde Antrenör Guidetti’nin payından söz etmemek olmaz. Geldiği günden beri takım zaferden zafere koşuyor. İlk önce Guidetti ile beraber 2011’de nağmalup Avrupa Şampiyonu oldular. Bu sezon ise 3 kupayı da nağmalup kazandılar. Guidetti’yse mütevazı halleriyle dikkat çekiyor, alçakgönüllülükle, her fırsatta bu zaferin tamamıyla oyuncularına ait olduğunu söylüyor.

Vakıfbank'ta kaptan Gözde   sezon boyunca hırslı ve başarılı oyunuyla dikkat çekti.

Hırslı oyunuyla dikkat çeken kaptan Gözde, Guidetti tarafından Avrupa’nın bir numaralı oyuncusu olarak gösterildi.

Şampiyonanın Enleri:

Rüya takımın oyuncuları alınlarının teriyle ödülleri kaptılar:

Son final maçında gözünden sakatlanarak hepimizi korkutan Vakıfbank’ın hırslı kaptanı Gözde en iyi smaçör ve MVP ödüllerine layık bulundu.

En iyi pasör Naz Aydemir (Vakıfbank)

En iyi libero Gülden Kuzubaşıoğlu (Eczacıbaşı VitrA)

En iyi blokçu Bahar Toksoy (Vakıfbank)

En iyi servis atan Asuman Karakoyun (Eczacıbaşı VitrA)

En iyi servis karşılayan oyuncu Gözde Sonsırma (Vakıfbank)

En skorer Jovanna Brakocevic (Vakıfbank)

Sezonun bitmesiyle transfer haberleri hızlandı;

19 yaşındaki milli oyuncunu Vakıfbank forması giyecek.

19 yaşındaki milli oyuncunu Vakıfbank forması giyecek.

Dünya’nın en iyi voleybol liglerinden sayılabilecek İtalya Ligi düşüşte. Ülkede yaşanan krizle beraber birçok voleybol kulübü kapandı. Bizim ligimizse tam tersine dünyanın en değerli oyuncularını çekmeye devam ediyor. Guidetti durumu şöyle özetliyor: “Yıllarca Avrupa’nın en iyi ligi İtalya’ydı. Ancak şu an Türkiye çok daha önde. Sadece Azerbaycan Ligi rakip görülebilir. Bence Türk voleybolunun yolu çok açık.”

Galatasaray Daikin transferleri; soldan sağa: Saori, Ergül, Madelaynne Montano,

Galatasaray transferleri sırasıyla: Saori, Ergül, Madelaynne Montano, Dobriana Rabadzhieva.

Ligin bitmesiyle hepimizi heyecanlandıran transfer haberleri gelmeye başladı. Elini en çabuk tutan takım CEV Şampiyonlar Ligi Şampiyonası ev sahibi Galatasaray Daikin. Sarı-kırmızılı takım, Rabita Bakü’de forma giyen Madelaynne Montano ile anlaştı önce.  Bu sezon Şampiyonlar Ligi’nin en skorer oyuncusu Kolombiyalı yıldız pasör çaprazı takıma çok katkı yapacağa benziyor. Yine aynı takımdan Bulgar smaçörü Dobriana Rabadzhieva ile de anlaştı. Vakıfbank’ın Japon oyuncu Saori’nin de Galatasaray’a geçeceğini duyduk. Ergül Avcı da yine Vakıfbank’tan Galatasaray’a geçen oyunculardan. Fenerbahçe’nin tecrübeli milli liberosu Nihan’da Galatasaray’da forma giyecek bu sezon.

Glinka, Vakıfbank’taki 3. yılını doldurmuşken voleybol kariyerini tamamladı. 2008’den beri Vakıfbank oyuncusu olan, sadece bebek beklediği için voleybola bir yıl ara veren Nikoliç bu sezon yeniden forma giyebilecek. Geçen sezon Nilüfer Belediyesi’ne kiralık olarak giden Kübra Akman yeni sezonda Vakıfbank’ta A takımda oynayacak. 2012 Avrupa Genç Kızlar Şampiyonluğu ve Dünya Yıldız Kızlar Şampiyonluğu olan 19 yaşında orta oyuncu gelecek vaadediyor.

Fenerbahçe'nin yeni transferi Amerikan pasör Alicia Glass

Fenerbahçe’nin transferi Glass

Fenerbahçe Brezilya’dan geçen sezon iki transfer yapmıştı: Paula Pegueno ve Marianne Steinbrecher. Bu yıl da sambacı oyuncuları Türkiye’ye 4 numara smaçörü Fernande Garay’la getirmeye devam ediyor. Naz Aydemir’in ayrılışından sonra pasör konusunda yüzü pek gülmeyen Fenerbahçe sezonu tecrübeli Amerikan pasör Berg’le geçirdi. Şimdi de yine Amerikan bir pasör, Alicia Glass’ı renklerine bağlıyor. Diğer bir transfer de Çek smaçör Aneta Havlickova.

Leave a Reply