Güneşe Koşulan Yarış: Paris-Nice

Paris-Nice_logoBisikletin beşiği Fransa geçtiğimiz hafta yine bir klasiğe ev sahipliği yaptı. 3-10 Mart 2013 tarihleri arasında koşulan Paris – Nice Turu nefes kesen bir mücadeleye sahne oldu. 1931’den bu yana düzenlenen ve bisikletin yarış tarihinde kendine sağlam bir yer edinen tura Paris’e kıyasla Nice’in daha doğuda yer alması sebebiyle “güneşe yarış” (the race to the sun) deniyor. bu yıl Paris’in güneyindeki Houilles’ten başlayıp Nice şehrinin Col d’Eze bölgesinde biten turda mayolar, Fransa Bisiklet Turu’nda olduğu gibi dağıtılıyor. (Mayoların dağılımı ile ilgili daha önceki yazıma şuradan ulaşabilirsiniz: http://gazetebilkent.com/2012/10/05/nedir-bu-mayolar/)

Bu yıl açılış + 7 etabın sonunda sarı mayoyu sırtına geçiren isim Team Sky’dan Avustralya’lı Richie Porte oldu. Team Sky böylece iki sene üst üste ikinci şampiyonluğunu almış oldu, zira geçtiğimiz sene Bradley Wiggins turu kazanmıştı.

İşte etap etap Paris – Nice Turu:

map_route

Açılış Etabı (Prologue): 3 Mart günü açık ve güneşli bir havada Houilles‘te başlangıç çizgisinden ayrı ayrı öne fırlayan bisikletçiler 2.9 km’lik kısa bir etap sonunda deyim yerindeyse ‘ter attılar’. Bireysel zamana karşı etabında bitiş çizgisini ilk gören ise 3.37’lik derecesiyle Europcar’ın Fransız bisikletçisi Damien Gaudin oldu. Dolayısıyla gün batarken sarı mayo da onun üstündeydi.

 

1. Etap: Güneş, ertesi gün Saint-Germain-en-Laye‘den Fransız doğup Nemours‘ta yine Fransız olarak battı çünkü 195 km’lik etabın kazananı FDJ ekibinin Fransız üyesi Nacer Bouhanni’ydi. Böylece sarı mayoyu vatandaşından teslim almış oldu.

 

2. Etap: 220.5 km’lik uzun bir rotaya sahip olan etap Vimory  – Cérilly arasında koşuldu ama bu kez kürsünün en üst basamağında Fransız olmayan bir isim vardı: Marcel Kittel. Argos’un sarışın Alman’ı tırmanışla biten etabı 5:42:18’lik derecesiyle tamamlayarak günü en önde bitiren isim oldu. Ancak sarı mayo Kittel’in hemen ardından ikinci sıraya yerleşen Cannondale’ın İtalyan Elia Viviani’yi ısıttı.

 

3. Etap: Châtel-Guyon‘dan başlayıp Brioude‘de bitecek 170.5 km’lik orta uzunlukta bir etaptı 3.etap. Ayrıca bu kez okyanus aşırı bir misafiri vardı birincilik kürsüsünün: Andrew Talansky. Garmin  Sharp’ın Amerikalı bisikletçisi 4:06:15’lık derecesiyle hem etap galibiyetini elde etmiş hem de sarı mayoyu teslim almıştı.

 

4. Etap: Yağmurun küm sürdüğü yarış oldukça kalabalık bir bitişe sahne oldu ama Brioude – Saint-Vallier arasındaki 199.5 km’lik mesafeyi en hızlı kat eden 4:55:41’lik derecesiyle Orica Greenedge’in İsviçreli pedalı Michael Albasini oldu. Fakat Andrew Talansky başarılı performansıyla altıncı olarak sarı mayoyla bir gece daha uymaya hak kazandı.

 

5. Etap: Bisikletçileri 176 km’lik orta uzunlukta bir etabı geride bıraktıkları Châteauneuf-du-Pape – Montagne de Lure etabında Avustralyalı Richie Porte de 4:50:54’lük derecesiyle tırmanışta herkesi geride bıraktı ve Team Sky’ın yüzünü güldürdü. Günün en çok efor sarf edeni ise ABD’den bir başka okyanus aşırı ülke olan Avustralya’ya giden sarı mayo oldu.

 

6. Etap: 9 Mart sabahı bisikletçiler mental ve fizik anlamda üst düzeyde olmak durumundaydılar çünkü turun en uzun etabı bugün koşulacaktı: tam 220 km. Görünen o ki Manosque – Nice arasında koşulan etapta bu özelliklere en çok sahip olan Sylvain Chavanel ‘di. Omega Pharma – Quick-Step  takımı adına yarışan Fransız bisikletçi 5:14:23’lük derecesiyle günü en önde bitiren isimdi. Öte yandan Richie Porte ise sarı mayoyu üstünden çıkartmaya pek niyetli görünmüyordu. 1985’li genç adam adım adım zafere doğru ilerliyordu.

 

7. Etap: 8 günlük turun son etabında ise bisikletçiler Nice – Col d’Eze arasındaki 9.6 km’lik kısacık bir mesafeyi kat ettiler. 19:16’lık derecesiyle günün en hızlısı olan Richie Porte, böylece Paris – Nice’i kazanan ilk Avustralyalı bisikletçi oldu. Amerikalı Andrew Talansky rakibini epeyce kovalamasına rağmen toplamda 55 saniye gerisinde kalarak 2. oldu. Podyumun en alt basamağında sessiz ama derinden ilerleyen Fransız bisikletçi Jean Christophe Péraud yer aldı.

Takımlarda ise genel klasmanda birincilik Katusha’nın oldu.

13

kaynak: www.letour.fr, www.eurosport.com

Leave a Reply