Yine Squash, Yine Sürprizler: Katar Klasik 2013 Squash Turnuvası

Genç yetenek, bu turnuvayı kazanacağını geçen sene dile getirmişti.

Bu sene 10-15 Kasım tarihleri arasında Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen, Squash’ın bel kemiğini oluşturan turnuvaların birinden bahsederek yazıma başlıyorum. 2001 yılında temellerini atan ve bu seneyle birlikte 13.yılını dolduran Katar Klasik 2013 Squash Turnuvası, bu yıl sürpriz bir ismin şampiyonluğuna şahit oldu: Mohamed Elshorbagy. 22 yaşındaki Mısırlı genç yetenek, finalde dünya şampiyonu İngiliz oyuncu Nick Matthew’ı 11-5, 5-11, 11-6, 6-11 ve 11-4 lük skorlarla alt etmeyi başardı.

Elshorbagy maç sonrası konfeti yağmuruna tutulurken

Elshorbagy maç sonrası konfeti yağmuruna tutulurken

Turnuva, Khalifa Uluslararası Tenis & Squash Kompleks’inde yapıldı. Finalde, PSA Dünya Şampiyonası’nın taze şampiyonu, dünya 4 numarası 33 yaşındaki Nick Matthew’in şampiyon olacağına kesin gözüyle bakılıyordu; ama Squash bu, her an şaşırtabilir. Nitekim öyle de oldu; Mısırlı oyuncu dünya şampiyonunu mat etmeyi başardı. Turnuvada 5. sırada bulunan Elshorbagy, yarı finalde kendisi gibi Mısırlı olan Karim Darwish’i 3-0 mağlup ederek finale yükseldi. Oyuncu, bunun vermiş olduğu motivasyonla finale bomba gibi bir başlangıç yaptı. Genç yetenek, finalde genel olarak Matthew’i hatalara zorladı. İlk sette üstünlük sağlayan Mısırlı tenisçi, ikinci sette basit hatalar yapmaya başlayarak seti Matthew’e kaptırdı. Fakat 3. sette Elshorbagy kontrolü ele aldı. 4. sette Mısırlı oyuncu yine öndeydi ancak yine basit hatalar yapmaya başladı ve Matthew bu fırsatı iyi değerlendirerek kendisini toparladı. Bu sette uzun bir ralliye şahit olundu ve Matthew ralliyi kazananarak bu seti de aldı. Son sette Matthew 3-0 öndeyken, Elshorbagy’in raketinde bir arıza meydana geldi ve raketini değiştirdi. Yeni raketiyle oyuna devam eden oyuncuya raketi uğurlu gelmiş olacak ki 0-3 lük skoru tam 5-3 e getirerek öne geçti. Oyuncu, maç için servis kullanırken heyecanı yüzünden okunuyordu.

Genç yetenek, bu turnuvayı kazanacağını geçen sene dile getirmişti.

Genç yetenek, bu turnuvayı kazanacağını geçen sene dile getirmişti.

Elshorbagy, maç sonrası şu sözleri söyledi: “ Geçen sene buradan ayrılırken, organizatöre gelecek sene gelip kazanacağımı söyledim, ve şu an sözümü tuttuğum için çok memnunum.” Genç yetenek, Matthew için de övgü dolu sözler söyledi: “33 yaşında dünya şampiyonluğu ünvanını 3. kere aldı; onun yapabildiğinin yarısını yapabilirsem çok mutlu olurum. Onu yenmek benim için bir onurdur.” Finalden mağlup ayrılan usta raket Matthew da Elshorbagy için şu sözleri sarf etti: “Mohamed iyi bir performans sergiledi. Büyüyünce iyi bir oyuncu olacak.” Bu turnuvayla birlikte Squash, sezonu yavaştan kapamaya başladı. Bakalım genç oyuncu Elshorbagy, bu başarısını diğer turnuvalarda da devam ettirebilecek mi? 

Oyuncular kupalarıyla ve ödülleriyle objektife gülümserken

Oyuncular kupalarıyla ve ödülleriyle objektife gülümserken

Leave a Reply