Skandallarla Dolu Bir Kariyer: Ali Aydın

6 Aralık Çarşamba günü, Beşiktaş ile Dynamo Kiev arasında oynanan Şampiyonlar Ligi B grubunun son maçında hakem Craig Thomson’ın vermiş olduğu skandal kararlar hepimizin malumu. Geçtiğimiz sezon Braga-Fenerbahçe maçında da Hırvat hakem Ivan Bebek benzer bir yönetim ile maçın kaderine ve temsilcimizin Avrupa serüvenine doğrudan etki etmişti. Objektif olarak bakabilen herkesin “başarısız” olarak değerlendireceği bu hakem performansları, bir dönem vermiş olduğu “inanılmaz” kararlar ile oldukça sık gündeme gelen ve nihayetinde de kariyerini yine vermiş olduğu skandal kararlarla damga vurduğu bir maçla noktalayan eski Süper Lig hakemi Ali Aydın’ı akıllara getiriyor.

Yönettiği ilk derbi olan, 16 Şubat 2002’de oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçında Galatasaraylı oyunculardan Emre Aşık, Batista, Hasan Şaş ve Bülent Korkmaz’ a gösterdiği kırmızı kartlar maçtan sonra çok konuşuldu. Batista ile Serhat Akın arasında yaşanan gerginlikte kimsenin anlam veremediği bir şekilde Hasan Şaş’a da kırmızı kart çıkararak Galatasaray’ı 8 kişi bırakmıştı. Maçın sonlarına gelindiğinde kendisine yapılan sert faule itiraz eden ve kart bekleyen Bülent Korkmaz’ın tepkisel alkışına önce birinci sarıyı ardından da Bülent’in alkışlamaya devam etmesiyle ikinci sarıyı gösterip Galatasaray’ı 7 kişi bırakarak zaten çoktan önüne geçtiği maçın finalini yapmıştı. Bu maçın ardından günlerce Aydın’ın yönetimi konuşulacak, tartışılacaktı ve hiç kimse bir daha Ali Aydın’ın bir Galatasaray maçına verileceğini tahmin etmeyecekti.

https://www.youtube.com/watch?v=mhFclPPwCY4

Tarihler 8 Kasım 2003’ü gösterdiğinde Ali Aydın, yine başrolü oynadığı bir Fenerbahçe-Rizespor maçıyla karşımıza çıktı. Maçın ilk yarısında Rizespor’lu oyuncu Viktoria’ya gösterdiği ilk sarı kartı unutup, aynı oyuncu maçın 86. dakikasında ikinci sarıyı gördüğünde onu oyundan ihraç etmedi. 1-1 sonuçlanan maç ise kural hatası yapıldığı gerekçesiyle tekrar edilecek ve Fenerbahçe’nin 4-1 lik üstünlüğüyle sonuçlanacaktı. Ali Aydın maç sonrasında yaptığı açıklamada, yağan yağmurdan dolayı ilk sarı kartın notunun silindiğini (!) öne sürerek olay yaratan bir açıklama yapacaktı. Bu maç ayrıca TFF tarafından Türkiye futbol liglerinde yardımcı hakemlerin de kartların notunu tutması zorunluluğunun getirildiği maç olarak kayıtlara geçecekti.

Hakemlik kariyerinin son perdesinde bu defa bir Galatasaray-Beşiktaş maçında bizleri selamlıyordu Ali Aydın. Maç 1-0 Galatasaray’ın üstünlüğüyle devam ederken Beşiktaş lehine vermiş olduğu iki penaltı kararı ile maçın yine önüne geçmeyi başararak tekrar edilmesi güç performanslarına bir yenisini ekledi. Özellikle Beşiktaşlı Ahmed Hassan’ın pozisyonu için verdiği penaltı kararı oldukça gülünçtü. İkinci penaltıda Yasin Sülün’ün pozisyonu ise sadece ilk penaltı kararından daha olur bir karar olarak yorumlanabilirdi. Ali Aydın ise maçın sonunda bu kararlar üzerine yaptığı açıklamada “görmek isteyen penaltıları görebilir” dediğinde ise işler iyice çığırından çıkacaktı. Ayrıca Özhan Canaydın da kendisinden görmeye hiç alışık olmadığımız bir sinirlilikle şu sözleri sarf edecekti: “Bu hakemi bir daha hiçbir maçımıza istemiyoruz. Samimi söylüyorum, vicdanına karşı işlemiş olduğu bu suçun cezasını da kendi kendine verecektir, derhal düdüğünü asacak.”

7 Nisan 2004 tarihine gelindiğinde, yaşanan tüm olayların ve yapılan açıklamaların ardından hakem Ali Aydın; birçok kişinin geç kaldığına inandığı o açıklamayı yaparak bir Gençlerbirliği-Gaziantepspor maçıyla başlayan Süper Lig hakemliği serüvenine son verdiğini açıkladı. Kariyeri boyunca gerek yönetimiyle gerekse maç sonu yorumlarıyla yönettiği birçok önemli maçın önüne geçmeyi başaran Aydın giderken yaptığı açıklamada kullandığı şu ifadelerle sansasyon yaratmayı ihmal etmeyecekti: “Bir maç kötü yönettik, ne yani buna hakkımız yok mu?”

 

Leave a Reply

2 comments

  1. Benjo

    Cesur bir hakem , verdiği kararlar teorik olarak doğru olabilir ama pratikte değerlendirmek için diğer verdikleri kararlarla karşılaştırmak lazım

  2. şaban

    benjo hadi ordan…..