Büyüsü 90 Dakikayla Sınırlı Olmayan Statlar-2

Taraftarın evinden bile daha çok sevdikleri futbol mabetlerini incelemeye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Dünya’nın ilk 10 stadyum listesini de böylece oluşturmuş olduk, umarım bir gün her futbolsever, bu muhteşem mabetlerde bulunabilir. İşte ilk 5’e giren o muhteşem stadyumlar;

San Siro (Milan, İtalya)san siro

1926’da Milan Başkanı Pierro Pirelli’nin talimatı ile eski hipodromun yerine yapılan San Siro 80.018 kişilik kapasiteye sahip.AC Milan ve Internazionale Milan takımlarının maçlarına ev sahipliği yapıyor. Ancak AC Milan taraftarı stad için San Siro ismini kullanırken Inter taraftarları Guiseppe Meazza ismini tercih ediyor. Çok konforlu bir stat olmasa da mimari açısından oldukça heybetli özellikle 4 köşesinde bulunan kuleleri stada ayrı bir etkileyicilik katıyor. 1934 ve 1990 FIFA Dünya Kupalarına ev sahipliği yapan San Siro bu yıl da UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’ne ev sahipliği yapacak.

 

Aztek Stadı Nam-ı Diğer Estadio Azteca (Mexico City)azteca

29 Mayıs 1966 yılında açılan Azteca, 105.00 kişilik kapasitesi ile Maracana’dan sonra dünyanın en büyük stadyumu olma özelliği taşıyor. Meksika milli takımının ve Club America’nın evi.  2 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan stadyum olmanın yanı sıra bir de futbol tarihi açısından bir ilke şahit olmuş; ilk sarı kart burada bu statta 1970 Meksika Dünya Kupası’nda gösterilmiş. Tabii ki diğer bir ilk de futbol tanrısı Maradona için, Maradona “yüzyılın golünü”  1986 Dünya Kupası’nda bu statta kaydetmiştir. Sadece futbol açısından değil Amerikan Futbol’u içinde rekorlara şahitlik etmiş bir stadyum. 2 Ekim 2005’te San Francisco 49’ers ve Arizona Cardinals arasında oynanan maçta 103.467 kişi ile NFL seyirci rekoru kırılmıştır.

 

“Yeni” Wembley Stadyumu (İngiltere)

England v Ukraine - 2010 World Cup Qualifying European Zone - Group Six - Wembley Stadium - London - England - 1/4/09, General View of Wembley Stadium (Photo by Football AssociationThe FA via Getty Images)

England v Ukraine – 2010 World Cup Qualifying European Zone – Group Six – Wembley Stadium – London – England – 1/4/09, General View of Wembley Stadium (Photo by Football AssociationThe FA via Getty Images)

9 Mart 2007’de eski stadın yerine açılan Wembley 90.000 kişilik kapasitesi ile Camp Nou’dan sonra Avrupa’nın en büyük iki, İngiltere’nin ise bir numarası.UEFA’nın 5 yıldızlı statları içinde yer alan Wembley inşasına 798 pound harcanması ile Avrupa’nın en pahalı stadı olma statüsünü elinde bulunduruyor. 7 defa UEFA Şampiyonlar Ligi, 1 kere de FIFA Dünya Kupasına ev sahipliği yapan statta ayrıca pek çok konser etkinliği de oluyor. Eski Wembley’den biraz daha küçük olan stat çok ilginç de bir özelliğe sahip; stadyumda 2618 tuvalet var ve henüz bu sayıyı geçebilen bir stat yok.

 

 

La Bombonera (Arjantin)la bom

25 Mayıs 1940’ta açılan La Bombonera 49.000 kişilik kapasiteye sahip. Çikolata kutusuna benzediği için bu adı alan stat ayrıca mimari açından da ilginç. Stadyuma ait arazi sıkıntısı nedeniyle D şekilde yapılmıştır. Boca Juniors’un sahası olan La Bombonera için yaşayan, nefes alan bir stat demek yanlış olmaz sanırım. Boca Juniors taraftarları marşlar söyleyip alkışladığı zaman statta küçük bir deprem etkisi hissedildiği söylemler arasında. Ayrıca stadın duvarında şöyle bir söz yer alıyor: “Boca benim dinim, Maradona tanrım, La Bombonera kilisem (Boca es mi religion, Maradona es mi Dios Y la Bombonera es iglesia)“. Ayrıca ilginç bir ayrıntı da şu şekilde; Coca cola, Boca Juniors’a sponsor olmak istemiş ancak rakip takım olan River Plate’in beyaz kırmızı renklerinden dolayı ancak Coca Cola siyah beyaz marka renkleri ile stadın içinde amblemini bulundurabiliyor.

 

Camp Nou (Katalonya)barça

24 Eylül 1957’de açılan stadyum 99.354 kişilik kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 7. büyük stadyumu. Katalanca’da “yeni saha” anlamına gelen stadyum hem Katalonya milli takımının hem de Barcelona’nın mabedi. 2006 yılında UEFA tarafından 5 yıldızlı statlar kategorisinde olan diğer bir stadyum da Camp Nou. Stadyum’da nerede olursanız olun maçı rahatlıkla takip edebiliyorsunuz. Büyüleyici bir ortamı var. Ayrıca daha önce Camp Nou’da bulunmuş biri olarak çok büyük bir yerleşkesinin olduğunu söyleyebilirim. İçinde 3 katlı Barcelona’ya ait taraftar store’dan aynı zamanda Barcelona basketbol takımının maçlarını oynadığı Palau Blaugrana Salonu’na kadar pek çok alan bulunuyor. Müzesi ise çok etkileyici içinde futbola ve Katalan Kültürü’ne dair her şeyi bulmak mümkün hatta çıkış tüneline verilen tribün ses efekti ile La liga heyecanını yaşayabilir, Messi’den Arda Turan’a kadar maça çıkarken hissettikleri duygulara eşlik edebilirsiniz.

Kaynakça:

http://www.fourfourtwo.com/features/fourfourtwos-100-best-football-stadiums-world#:jOjb6ZH5j_DCAA

 

Leave a Reply