tutku1_VYP9N

 

1 Eylül 1980’de Antalya’da doğan Tutku Açık, basketbola abla ve abisinin öncü olmasıyla başladı. İlk başta futbolla daha fazla ilgilendi ancak basketbola daha yatkın olan fiziğinden dolayı abisinin basketbola yönlendirmesiyle 13 yaşında Ülkerspor’a transfer olup ailesini geride bırakarak İstanbul’a gitti. Bu durum için kendi deyimiyle “ Benim için profesyonel hayat biraz erken başladı.” diyor.

Oynadığı takımlarda sergilediği oyun sayesinde takımının önünü açmayı başaran Tutku Açık, Galatasaraylı basketbol severlerden sonra Beşiktaşlı basketbol severleri üzüp Trabzonsporluları transferiyle sevindirdi. Ancak daha 5 maç oynayabilmişken TBL’nin 8.haftasında bir şansızlık sonucu sakatlandı ve 21.haftada yeniden parkelere döndü.

Kariyerine geçirdiği sakatlıklardan dolayı çok iyi başlayamamış olsa da Galatasaray’a transfer olduktan sonra kendini heyecanla izletmeyi başarabildi. Beşiktaş’ın tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanlığı kupasını kazanmasında büyük rol oynaması Siyah-Beyazlılar tarafından epey sevilmesini sağladı ve Beşiktaş’ın parkelerde görmek istediği isim haline geldi. Benim de kendisini izleme şansı bulup oyununa hayran kaldığım 2012’de Antalya’da yapılan Rixos Cup’ta, Kartal’ın grubunu lider bitirmesine katkı sağlayan oyuncular listesine adını yazdırmıştı.

GB yazı

Hızlı oyunu, rakibinin bir sonraki hamlesini görmesi, ikili oyunları, ceza kesmesini iyi bilmesi, içeriye iyi dalması, gibi oyun özellikleri sayesinde takımının ilk 5’inde aranan oyuncu oldu. Özellikle no look(atılacak hedefe bakmadan atılan pas) pasları ile rakibinin topu fark etmesini epey zorlaştırdığı söylenebilir. Bir örnek verecek olursak 2010 yılında Galatasaray-Fenerbahçe derbisinde Fenerbahçeli oyuncuları havlu atacak hâle getirdiği anlar maçı izleyenler tarafından hatırlanacaktır. Ancak Milli takım kariyerinin bir türlü netliğe kavuşamaması basketbol severlerin epey kafasını karıştırmıştır. Hele ki kariyerine asist kralı gibi bir unvanı eklemişken milli takım formasını terletememiştir.

 

Şu ana kadar formasını terlettiği takımların önünü açmayı başaran Tutku Açık bakalım sezona iddialı hedeflerle başlayan Trabzonspor MedicalPark’ın da yolunu açabilecek mi? Umarım biz basketbol severler için sezon sonunda bu soruyu yanıtlar.

 

Leave a Reply