BASKETBOLDA DEVRİM YAPAN ADAM: STEPHEN CURRY

Basketbolda üçlük çizgisi NBA’de ilk olarak 1984 yılında kullanılmaya başlandı, ancak bundan önce ABA, NBA ile mücadele edebilmek için 70’li yıllarda üç sayılık atışları kullanmaya başlamıştı. Bu yeniliklere rağmen, oyuncuların sayı bulmak için tercih ettikleri yöntem değişmedi. Potaya saldırarak, önlerindeki savunmacıyı ekarte ederek pota altından sayı bulmak en mantıklı yöntemdi. Uzun bir zaman boyunca da öyle kaldı, oyuncular potaya yakın olmayı tercih etti. Fakat, 2009 yılında draft edilen bir oyuncuyla basketbolun seyri şu anda bambaşka bir yöne doğru çevrildi.

Stephen Wardell Curry 14 Mart 1988 yılında Akron, Ohio’da dünyaya geldi. Babası Dell Curry NBA’de şutör pozisyonunda görev aldı. Babasının NBA’de olması Steph Curry’nin basketbol dünyasıyla erken yaşta tanışmasına neden oldu. 2009 yılında 21 yaşındayken Golden State Warriors tarafından seçilen Curry’nin kariyeri başarılarla dolu. Bir tanesi oy birliğiyle olmak üzere (NBA’de ilk ve tek) iki MVP ödülü, 3 kez NBA şampiyonu, 2 kez sayı şampiyonu (ligde sezonda en fazla sayı ortalamasını yakalayan oyuncuya verilen ödül) ve 7 kez All-Star seçimi. NBA’in 75. yılına özel ligin tarihine damga vuran ve en iyilerin kabul edildiği listeye de dahil edilen Stephen Curry’yi özel yapan şey, üçlük çizgisinin arkasından yarattığı tehlike. Stephen Curry dünyadaki en iyi şutör olarak kabul ediliyor ve tartışmalı olarak NBA tarihindeki en iyi oyun kurucu. NBA tarihinde en fazla üçlük atan oyuncu ve bunu kariyeri boyunca %42,9 oranında yapması onu ligin en etkili skorerlerinden ve en tehlikeli rakiplerden biri yapıyor.

Steph Curry basketbolun oynanış biçimini değiştirdi. Lige gelen oyuncular şutlarına daha çok önem vermeye başladı, her yerden şut atabilmek bir oyuncu için gerekli bir özellik olarak görülüyor. Potanın altındaki büyük adamlar bile artık üçlük üzerine çalışmalar yapıyorlar. Koçlar artık oyunlarını üçlük çizgisinin ardından boşta oyuncu bulup üçlük atmak üzerine kuruyorlar. Steph in üçlük çizgisinin ardından yakaladığı büyük başarılar ligdeki her oyuncu için bir örnek oluşturdu. Fakat ben de dahil olmak üzere bu değişikliklerden hoşlanmayan insanlar da var. Oyun artık daha çok şut çekmeye yönelik, bu da potanın çevresinde yaşanan aksiyonların azalması anlamına geliyor. Turnikeye giden oyuncuların yaptığı akrobatik hareketler, şiddetli posterler, süslü paslar artık eskisinden daha az görülüyor. Yine de üçlük kesinlikle sayı verimliliği açısından en iyi seçenek, hem de Steph Curry gibi olağanüstü bir oyuncunuz varsa.

Basketbol evrim geçirmeye devam ediyor. Oyunu değiştiren, oyunda devrim yapan oyuncular bireysel başarılarının da ötesinde tarihe kendi damgalarını vuracaklardır. Böyle dinamik bir spor seyircisini her zaman eğlendirecek ve heyecan katmaya devam edecektir. Steph Curry gibi oyuncuları izlemenin yarattığı heyecan da hem seyirciler hem oyuncular için büyük bir ayrıcalık olacaktır.

Kaynakça:

https://www.basketball-reference.com/players/c/curryst01.html

https://www.basketball-reference.com/players/c/curryde01.html

ABA: American Basketball Association

MVP: En değerli oyuncu ödülü

Leave a Reply