In the country of the blind, the one-eyed man is king.

(Körler ülkesinde, tek gözlü adam kraldır.)

 

Tarihin ‘Güneş Batmayan Ülkesi’, nam-ı diğer Büyük Britanya, 10. Yüzyıl’dan beri hakimiyetini bağımsız bir krallık olarak sürdürmektedir. Bu ülke, Avrupa’nın kuzey batısındaki bir adada konumlanmıştır ve halen tüm dünyada hatrı sayılır derecede söz sahibi olan, güçlü ülkelerden birisidir. Söz arasında bir de İngiltere’nin geçmişine bakacak olursak , bizi şaşırtacak pek çok kavram tarihsel bir serüveni izlemektedir.

color_photographs_of_old_england_40 Batı Roma İmpatorluluğu’nun M.S 476‘da çökmesi ile başlayan Ortaçağ’da zamanla baskın olan skolastik düşünce sistemi tüm Avrupa’yı derinden etkilemiştir. Bunun sonucunda da tüm toplumlarca benimsenen kimi davranışlar, kurallar ya da daha kapsamlı olarak bakıldığında o dönemde edinilen kültür olgusu her ülkeye farklı bir şekilde yansımıştır. Meydana gelen kimi olaylar sonucu Ortaçağ’ın bittiği ve toplumsal şekillenmelerin belirginleştiği 1500’lü yıllar, İngiltere’nin de bir hayli entesan süreçlere sahne olmasını olanaklı kılmıştır.

 Her ne kadar rivayetlerin doğru oldukları kadar yanlış olduklarının üzerinde bazı şüpheler olsa da; 1500’lü yıllar İngiltere’sindeki bazı ilginç olaylar ve bu olaylar sonucu bazı deyimlerin çıkış noktası şöyledir :

 Lavaboda ellerinizi yıkarken suyun sıcaklığı eğer tam istediğiniz gibi değilse, eskiden İngiltere’de bu işlerin nasıl yapıldığını düşünün. Sahi sizce 1500’lerde İngiltere’de bu işler nasıl yapılıyordu?

 İngilizler, umumi tuvaletlerde ellerini ve yüzlerini yıkamak için lavabonun tıkacı ile giderini kapatıp sıcak ve soğuk su karışımı ile ellerini, yüzlerini yıkıyor ve sonra gideri açıyorlardı. Görüldüğü su iki ayrı musluktan geliyordu. Uygun bir ısı yalnızca boş bir bardağın kullanılması sonucu yani sıcak ve soğuk suyun onun içinde ılıtılması ile mümkün oluyordu.

[box_light]”Don’t Throw the Baby Out With the Bathwater”[/box_light]

 Banyoların içi ise sıcak suyla doldurulmuş büyük bir fıçıdan meydana geliyordu. Evin erkeği temiz suyla yıkanma imtiyazına sahipti. Babadan sonra oğulları ve diğer erkekler, daha sonra kadınlar, sonra çocuklar ve en son olarak da bebekler aynı suda yıkanıyordu. Bu esnada su o kadar kirli hale geliyordu ki içinde gerçekten bir şeyleri kaybetmek mümkündü. İngilizce’ deki  ‘Banyo suyuyla birlikte bebeği de atmayın.’ (Don’t throw the baby out with the bathwater) deyimi buradan gelmektedir.

 Su kullanımı o dönemde toplumsal bir düzenlemeye de yön vermiştir. İngiliz toplumunda insanların bir çoğu Haziran’da evleniyordu. Çünkü senelik banyolarını Mayıs ayında yapıyorlar ve henüz Haziran’da çok kötü kokmaya başlamış olmuyorlardı. Ama yine de kokmaya başladıkları için gelinler vücutlarından çıkan kokuyu bastırmak amacıyla ellerinde bir buket çiçek taşıyordu.

[box_light] It’s Raining Cats and Dogs[/box_light]

its-raining-cats-and-dogs

 Evlerin çatıları üst üste yığılmış kamıştan yapılıyor, kamışların altında da tahta bulunmuyordu. Burası hayvanların ısınabilecekleri tek yer olduğu için bütün kediler, köpekler ve diğer küçük hayvanlar (fareler, böcekler) çatıda yaşıyordu. Yağmur yağdığı zaman çatı kayganlaşıyor ve bazen hayvanlar kayarak çatıdan aşağı düşüyordu. İngilizce’deki  ‘Kedi-köpek yağıyor.’ (It’s raining cats and dogs) deyimi buradan gelmektedir.

 O dönemde yukarıdan evin içine düşen şeyleri engelleyecek hiçbir şey olmadığından, böceklerin ve buna benzer nesnelerin yatakların içine düşmesi büyük bir sıkıntı oluşturuyordu. Etrafında yüksek direkler ve üstünde örtü bulunan İngiliz usulü yataklar buradan gelmektedir.

 Evlerde zemin genellikle topraktı. Sadece zenginlerin zemini, topraktan başka bir şeyden yapılmıştı. ‘Toprak kadar fakir’ (Dirt poor) tabiri buradan çıkmıştır. Zenginlerin ahşaptan yapılmış zeminleri vardı. Bunlar kışın ıslandığı zaman kayganlaşıyor, bunu önlemek için yere saman (Thresh) seriyorlardı. Kış boyunca saman sermeye devam ediliyordu. Bir zaman geliyordu ki kapı açılınca saman dışarıya taşıyordu. Buna mani olmak üzere kapının altına bir tahta parçası konuyordu ki bunun adı ‘Thresh hold’ (Saman tutan; Türkçesi: “eşik”) idi.

 Yemek pişirme işlemi her zaman ateşin üzerine asılı durumdaki büyük bir kazanın içinde yapılıyordu. Her gün ateş yakılıyor ve kazana bir şeyler ilave ediliyordu. Çoğu zaman sebze yeniyor, et pek bulunmuyordu. Akşam yahni yenirse artıklar kazanda bırakılıyor, gece boyunca soğuyan yemek ertesi gün tekrar ısıtılarak yenmeye devam ediliyordu. Bazen bu yahni çok uzun süre kazanda kalıyordu.

 ‘Bezelye lapası sıcak, bezelye lapası soğuk, kazandaki bezelye lapası dokuz günlük.’ (Peas porridge hot, peas porridge cold, peas porridge in the pot nine days old) tekerlemesinin menşei budur.

 Bazen domuz eti buluyorlar, o zaman çok seviniyorlardı. Eve ziyaretçi gelirse domuz etlerini asarak onlara gösteriş yapıyorlardı. Birisinin eve domuz eti getirmesi zenginlik işaretiydi. Bu etten küçük bir parça keserek misafirleriyle oturup paylaşıyorlardı. Buna ‘Yağ çiğnemek’ (Chew the fat) adı veriliyordu.

NOO55584 Parası olanlar kalay-kurşun alaşımından yapılmış tabaklar alabiliyordu. Asidi yüksek olan yiyecekler kurşunu çözerek yemeğe karışmasına sebep oluyor, böylece gıda zehirlenmelerine ve ölüme yol açıyordu. Domatesler buna sık sık sebep olduğu için bunda sonraki yaklaşık 400 yıl boyunca domateslerin zehirli olduğu düşünülmüştü.

 Çoğu insanın kalay-kurşun alaşımından yapılmış tabakları yoktu. Onun yerine tahta tabaklar kullanıyorlardı . Çoğu zaman bu tabaklar bayat ekmekten yapılıyordu. Ekmekler o kadar bayat ve sertti ki uzun zaman kullanılabiliyordu. Bunlar hiçbir zaman yıkanmadığı için, içinde kurtlar ve küfler oluşuyordu. Kurtlu ve küflü tabaklardan yemek yiyen insanların ağızlarında ‘Tabak ağzı’ (Trench mouth) denen hastalık ortaya çıkıyordu. Ekmek itibara göre bölüşülüyordu. İşçiler yanık olan alt kabuğu, aile orta kısmı, misafirler de üst kabuğu alırdı.

 Bira ve viski içmek için kurşun kadehler kullanılıyordu. Bu bileşim insanları bazen birkaç gün şuursuz vaziyette tutabiliyordu. Yoldan geçen insanlar bunların öldüğünü sanıp defnetmek için hazırlık yapıyordu. Bunlar birkaç gün süreyle mutfak masasının üstüne yatırılıyor¸ aile etrafına toplanıp yiyip-içerek uyanıp uyanmayacağına bakıyordu. Buna ‘Uyanma nöbeti’  (Waking episodes) deniyordu.

[box_light]Mezarlık Nöbeti[/box_light]

 İnsanlar ölülerini gömecek yer bulamamaya başlayınca, mezarları kazıp tabutları çıkarıyor, kemikleri bir ‘Kemik evi’ ne götürüyor ve mezarı yeniden kullanıyorlardı. Tabutlar açıldığında her 25 tabutun birinde iç tarafta kazıntı izleri olduğu görüldü. Böylece insanların diri diri gömüldüğü ortaya çıktı. Buna çözüm olarak cesetlerin bileklerine bir ip bağlayıp bu ipi tabuttan dışarıya taşıyarak bir çana bağladılar. Bir kişi bütün gece boyu mezarlıkta oturup zili dinlerdi. Buna Mezarlık nöbeti’ (Graveyard shift) denirdi. Bazıları Zil sayesinde kurtulur’ (Saved by the bell) bazıları da ‘Ölü zilci’ (Dead ringer) olurdu.

 Bunlara ek olarak geçmişteki ilginç bir kaç bilgi daha vermek gerekirse :

 Ortaçağ’ da Avrupa’ daki rahibelerin yüz ve ellerinden başka yerlerini yıkamaları kesin olarak yasaklanmıştı. Kastilya Kraliçesi İsabella bile 50 yıldan fazla süren hayatı boyunca iki kez banyo yapmıştı.

Locronan_sml Kirlilik adeti Amerika’ya da bulaşmış, Pennsylvania ve Virginia eyaletlerinde ‘Banyo yapmayı yasaklayan’ ya da belirli kısıtlamalar getiren kanunlar çıkarılmıştı. Philadelphia’ da ise kanunla bir ay içinde birden fazla banyo yapan insanlar cezaevine gönderiliyordu.

 Tuvaletle henüz tanışmayan Avrupa’ da lazımlıkları sokaklara boşaltma adeti 17. yüzyıla kadar sürdü. Fransa krallarından 14.Louis, gününün belli bir zamanını lazımlığında oturarak geçirir, devlet işlerini de buradan yürütürdü.

 Son olarak ülkemizde geçen kısa bir anekdot ise şöyledir :

 1600’lerde İstanbul’a gelen İngiliz büyükelçiler, lazımlık kullanma ve bunu da pencereden boşaltma adetleri yüzünden şehirden uzak olan Tarabya’yaki bir konağa gönderilir. 19. Yüzyıl’a gelindiğindeyse, kesin olarak tuvalet kullanma sözü vermeleri üzerine Taksim’e taşınmalarına izin verilir.

[box_dark]KAYNAKÇA[/box_dark]

  • http://fwmail.net/tarih/ingiltere-tarihi-ile-ilgili-ilginc-bilgiler/
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Middle_Ages

Leave a Reply