Yakın zamanda Türkiye marketine giriş yapan 4 pervaneli uzaktan kumandalı dronelar ya da diğer adlarıyla “quadcopter”lar, Bilkent Üniversitesi Bahar Şenlikleri dahil bir çok çekim için kullanılan ya da sadece zevk için sağda solda uçurulan araçlar olmaktan çıkıyor.

Alıştığımız drone tasarımlarından biri

Alıştığımız drone tasarımlarından biri

Drone Racing League(kısaca DRL) adlı organizasyon, bu işi yarışlara dökme kararı ile kuruldu. Ligin amacı kendi özel tasarım droneları ve adeta Star Wars’daki Pod Yarışları’ndan çıkma parkurları ile drone meraklılarının ilgisini toplamak.

 

DRL tasarımlarından bir örnek

DRL tasarımlarından bir örnek

 

ÖZEL TASARIM OLMASININ SEBEPLERİ

 

Droneları kendileri tasarlamaları altında yatan sebep ise devasa yarış esnasında olacak hasarların en aza indirilme çabası ve tabii ki hız faktörü. Çünkü DRL droneları piyasada kolayca bulamayacağınız motorlara sahip ve saatte 70 mil (112 kilometre) gibi bir hıza çıkabiliyorlar ve bunun için , tıpkı MotoGP veya Nascar yarışlarında olduğu gibi, sadece o yarışlar için kullanılabilecek ve kendi ağırlıklarını en aza indirmeye çalışırken bir yandan motorun olabildiğince sağlam kalması ve potansiyeline en yakın hıza ulaşabilmesi bunun temel sebepleri arasında.

Kaza esnasında bir DRL drone

Kaza esnasında bir DRL drone

 

YARIŞLAR

 

Yarışlar ise adeta bir Oculus Rift oyunu kıvamında. Yarışçılar özel yapım gözlüklü kulaklıklar kullanıyor ve droneun ön kısmına bağlı olan kamera aracılığıyla droneları kontrol ediyorlar. Şimdilik DRL’in yaptığı yarışlar ise kontrol noktası şeklinde. Yarışçılar bitiş çizgisinden geçmek için neon ışıklarla süslenmiş kare biçiminde kontrol noktalarından geçiyorlar ve diğer yarışçıları da drone içine yerleşirilmiş LED ışıklar sayesinde tanıyabiliyorlar.

 

Pilotların kullandığı özel teçhizatların ilki

Pilotların kullandığı özel teçhizatların ilki

 

İlk serisini Miami Sun Life Stadium da 8 Mart’ta tamamlayan DRL, tarihi önümüzdeki aylarda açıklanacak olan 2 farklı seviye ardından büyük bir final planlıyor.

 

Miami'de yapılan turnuva üçüncüsü Flyingbear ve DRL teçhizatının son hali

Miami’de yapılan turnuva üçüncüsü Flyingbear ve DRL teçhizatının son hali

KAYNAKLAR:

http://thedroneracingleague.com/

http://qz.com/602230/theres-now-a-drone-racing-league-that-feels-like-pod-racing-from-star-wars/

http://www.technewsworld.com/story/The-Rise-of-Drone-Racing-Part-1-83515.html

Leave a Reply