Metaverse kavramı, her ne kadar sadece bilimkurgu filmlerinde, kitaplarında rast geldiğimiz gerçekleşmeyecek bir hayal olarak gözükse de Facebook ve benzeri teknoloji şirketleri, metaverse evrenini hayatımıza dâhil etmeye çalışıyor. Bu yönde atılan ilk adımlardan biri de Facebook Ceo’sunun attığı adım oldu.

Kısa bir süre önce Facebook Ceo’su Mark Zuckerberg, şirketinin ismini “Meta” olarak değiştirerek Facebook’un artık sadece bir sosyal medya platformu olarak bilinmeyeceğini, şirketin sanal gerçeklik alanında da atılımlarda bulunacağını belirtti. Zuckerberg, Metaverse için “yeni nesil internet” tanımını kullandı. Facebook şirket olarak metaverse evrenine büyük bir yatırımda bulunacaklarını ve bu “kurgusal evren” inşası için 10 bin kişiyi işe almayı planladıklarını açıkladı.

Metaverse ya da diğer bir ismiyle sanal evrenin ilgi çekici tanımına bakacak olursak insanların fiziksel olarak bulunmadıkları fakat tamamen zihinsel olarak sanal gerçeklik cihazlarını kullanarak kendilerini var hissettikleri kurgudan oluşan evrene denir. Metaverse teknolojisi sayesinde gerçek dünya ve sanal dünyanın birleşimi sağlanabilecek. 

Metaverse kavramından ilk olarak 1992 yılında Neal Stephenson isimli yazar, kendi yazmış olduğu bilimkurgu romanında, kurgusal bir dünya olarak bahsetmiştir. Metaverse kurgusal dünyası, izlediğimiz sayısız bilimkurgu filmine de konu olduğu gibi, kullanıcıların sanal teknolojiler kullanarak birbirleri ile üç boyutlu ve fiziksel olmasa da birbirlerine dokunduklarında zihinlerinde bu duyguyu hissedebilecekleri bir etkileşime girdikleri sanal dünyadır.

Metaverse evreninin önemine baktığımızda sanal ortamda insanlara kendilerinin istedikleri yönde oluşturdukları karakterler (avatarlar) oluşturmalarını sağlar. Metaverse evreninin oyun sektöründe olan gelişmelerini inceleyecek olursak Roblox şirketinin Fortnite oyunu örnek verilebilir.

Başka ilginç gelişme de pop şarkıcısı Ariana Grande ve rapçi Travis Scott, video oyunu Fortnite aracılığı ile dijital konser düzenleyerek hayranlarına sanal ortamda konser deneyimi sunmuş oldular. Aynı zamanda Epic Games, geliştirdiği ve yaklaşık olarak 350 milyon hesabın oynadığı video oyunu Fortnite’ı desteklemek için, bu yıl sağladığı 1 milyar dolarlık fonun bir kısmını kullanacağını açıkladı.

Kaynakça:

https://www.gazeteduvar.com.tr/medya-ve-bilgi-uzmanlari-acikliyor-metaverse-nedir-haber-1540329

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-58951144

https://www.webtekno.com/metaverse-video-oyun-dunyasini-nasil-degistirecek-h116947.html

https://tr.euronews.com/next/2021/11/06/meta-universe-nedir-metaverse-ile-ilgili-neler-biliniyor

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/facebookun-yeni-ismi-meta-nedir-metaverse-nedir-ne-vadediyor,g68Cg_Tyi0OOT9fRNxDkMg

Leave a Reply