Bu yazımda son zamanlarda gerçekleşen Türkiye’deki ve dünyadaki yenilenebilir enerjiye yönelik atılan son adımlardan ve yapılan büyük yatırımlardan bahsedeceğim.

        Yenilenebilir enerjiye gün geçtikçe daha çok önem veriliyor. Birçok ülke bu alana yönelik yatırımlar yapıyor. Bu ülkelerin başında kömürle çalışan santraller nedeniyle hava kirliliği kronikleşen Çin geliyor. Temiz enerjiye geçişi siyasi önceliği haline getirmiş olan hükümet, geçen sene Aralık ayında yeni güneş enerji santrallerine yaklaşık 145 milyar dolarlık bütçe ayrılacağını açıklamıştı. Çin, 5 yıl içinde yenilenebilir enerjiye 360 milyar dolar yatırım yapacağını ve 13 milyon kişiye istihdam sağlayacağını açıklamıştı.

        Çin’in yakın zamanda yaptığı sevimli bir çalışması da var: Panda şeklinde güneş tarlası. Sadece sevimli olmakla kalmayan bu santralde 170 bin güneş paneli bulunuyor.Tesisin 25 yılda 3 milyar 200 milyon kilowat/saat elektrik üretmesi bekliyor.

        Panda şeklinde olması fikri ise 15 yaşındaki bir Çinli öğrenciye ait.

        Avrupa tarafında ise Londra merkezli şirket TuNur’un Sahra Çölü’nün güneşinden yararlanma projesi var. Kurulması planlanan güneş enerjisi panelleriyle üretilecek olan 4,5 GW’lık devasa enerjiyi deniz altına yerleştirilecek olan kablolarla Malta, İtalya ve Fransa’ya taşınması öngürülüyor. Eğer proje hayata geçirilirse şu ana kadar yapılan en büyük enerji ihracat projesi olacak.

       

        Şu anda Tunus hükümetinin onayı beklenmekte. TuNur’un CEO’su Kevin Sara, Avrupa şebekesine ilk elektriği Malta üzerinden 2022’ye kadar vermeyi hedeflediklerini söyledi. Sara, Malta’nın yanı sıra ilk etapta İtalya’ya kablo döşeneceğini ve Fransa bağlantısının ise 2024 yılına kadar tamamlanıp devreye alınacağını belirtti.

        Kurulacak güneş enerjisi tesisinin New York’taki Manhattan adasının üç katı büyüklüğünde olması bekleniyor.

        Bir başka güneş enerjisi projesi de Tesla’dan geldi. Diğer projeler gibi dev değil ancak insani yönü yüksek bir proje. Porto Riko’nun başkenti San Juan’daki bir çocuk hastanesi olan Del Nino Hastanesinde güneş panelleri ve enerji saklama pilleri kurulumu yaptı. Piller, güneş ışığının yetersiz olduğu zamanlarda panellerden enerji sağlayacak.

         Tesla, Model S gibi elektrikli otomobilleri ve SpaceX gibi uzay araştırma şirketleri ile bilinen girişimci Elon Musk, yenilenebilir enerji sektörüne de giriyor ve şimdiden adını bu sektörde şimdiden adını söylettirmeye başladı.

        Dünyadaki en büyük lityum iyon pil depolama projesi olan Powerpack pillerinin 100 megawatt’lık setini Avustralya’ya kuruyor. Ve geçen hafta rüzgar türbini üreticisi Vestas ile Avustralya’da da olsa yeni bir rüzgar çiftliğine pil yerleştirmek için 160 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Rüzgar çiftliği, rüzgar türbinlerinin yanı sıra güneş panelleri de sunacak ve 35.000’den fazla ev için güç sağlamak üzere tasarlandı.

        Musk, kasırgadan sonra hala birçok kişinin elektriksiz kaldığı Porto Riko’ya 250 bin dolar bağışta bulundu. Tesla’nın kurucu ortağı ise bu ayın başlarında enerji altyapısının yenilenmesi için yardım teklifinde bulundu.

        Görünen o ki Tesla çok yakında otomobillerde olduğu gibi enerji sektöründe de büyük bir yer kaplayacak.

        Bu sektörde ülkemiz dünyada 3 basamak yükselerek 16. sırada yer almakta. Aslında ülkemiz çok köklü bir yenilenebilir enerji geçmişine sahip değil. 2000’li yılların başından beri ülkemizde dışa bağımlılığı azaltmak ve enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla mevcut bütün enerji kaynakları faaliyete geçirilmek istenmiştir. Ülkemizde potansiyeli daha gerçekçi tespit etmek ve yatırımları yönlendirebilmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarda en fazla dikkat çeken güneş enerjisi, su gücü ve jeotermal enerji olmuştur.

        Kısaca ülkemizde ve dünyada yenilenebilir enerjiye yönelik umut verici çalışmalar var. Gelecekteki enerjinin günümüzdeki kadar kirli olmaması dileğiyle!

KAYNAKÇA

http://www.enerjihaber.com/turkiye-dunyada-yenilenebilir-enerji-siralamasinda-16-ulke-oldu/6029/

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41020555

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38518567

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40899338

http://www.e-psikiyatri.com/images/post-images/2017/08/14/687b043704973cace704f3b5964af20c.jpg

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41202981

http://www.oblogu.net/ teknoloji/tesla-gunes-enerjisi-porto-rikoya-geldi/

http://www.enerjihaber.com/turkiye-dunyada-yenilenebilir-enerji-siralamasinda-16-ulke-oldu/6029/

http://www.btnet.com.tr/ tesla-gunes-enerjisi-porto-rikoda/

https://foto.haberler.com/manset/2017/09/21/once-irma-simdi-maria-kasirga-porto-riko-yu_10049538_73.jpg

https://www.japantimes.co.jp/wp-content/uploads/2017/03/b-musk-a-20170330-200×200.jpg

http://3.bp.blogspot.com/-86aWfmzm-w8/VDeT1IJpvuI/AAAAAAAAAOQ/Fnau7SG_ez8/s1600/Alternative-Energy-Economy-Cost-Expensive_iStock_000014782525Small.jpg

 

 

Tuğrul KÖK

 

Leave a Reply