Tatilde Yeni bir Hobi Edinmek için 7 Öneri

Hobi ya da diğer adıyla Uğraşı kelimelerinin Türk Dil Kurumu’nun Büyük Türkçe Sözlüğü’ndeki karşılığı “Görev ve meslek dışında severek yapılan, dinlendirici, oyalayıcı uğraş, düşkü“dür. Diğer bir değişle hobiler, uzun süreli olarak yapabileceğiniz, günlük hayatın yorucu sorumluluklarından kısa süre de olsa uzaklaşmanızı sağlayan ve ruh sağlığınızı düzenlemeye yarayan aktivitelere denir.

Ancak hobi diye nitelendirdiğimiz uğraşlarımızın kaçı gerçekten bu tanımlamaya uyuyor?

Önceleri yanında çalıştığım biri iş ve özel hayatının gerekliliklerine çok kapıldığı ve kendisine hiç zaman ayıramadığından,emekli olup da her şeyi bir kenara bıraktığında kendisiyle baş başa kalmaktan çekindiğinden bahsetmiş, bu nedenle de yana döne bir hobi, bir uğraş bulma arayışına girişmişti.

CBS / Via wifflegif.comCBS / Via wifflegif.com

Peki yeni bir uğraş edinmek için neler yapmanız gerekiyor?

  1. Neleri yapmaktan hoşlandığınızı bulun: Bir uğraşta en önemli noktalardan biri yaparken duyulan zevk ve sonrasında elde edilen tatmin duygusudur. Yapmaktan zevk aldığınız aktiviteler üzerine düşünün ve bunları geliştirmek için çalışın.

  2. Sizin için önemli olan nitelikler üzerinde durun: Hangi özelliklerinizi geliştirmek istiyorsunuz? Ne gibi kazanımlar hedefliyorsunuz? Ne gibi amaçlara ulaşmak için çalışıyorsunuz? Bu konular üzerine zaman ayırın ve bu tür konulara yönelin.
  3. Aktif olabileceğiniz kaynakları araştırın: Aktif olmak yalnızca bedensel aktivite anlamına gelmez. zihninizi de aktif tutabileceğiniz seçenekleri ön plana çıkarmayı deneyin.

  4. Mükemmeliyetçilikten kaçının: Bir hobinin temel amacı sonucun mükemmel olması değil, sizin mutlu olmanız. Eğlenmek için kendinize alan tanıyın.
  5. Denemekten korkmayın: Gerçekten nelere yeteneğiniz var, neleri yapmaktan hoşlanıyorsunuz görmenin en kesin yolu en az bir kez denemektir.https://www.instagram.com/p/yr9sJXQs3O/
  6. Şevkinizin kırılmasına izin vermeyin: “Practice makes perfect.” Başladığınız zaman birden profesyonel seviyede olamayacağınızın farkında olun ve yapamadığınız için hayal kırıklığına uğramayın. Üzerinde çalıştıkça yetilerinizin daha da güçleneceğini, ve sonuçlardan daha memnun kalacağınızı unutmayın.
  7. Mükemmeliyetçilikten kaçının: Bir hobinin temel amacı sonucun mükemmel olması değil, sizin mutlu olmanız. Eğlenmek için kendinize alan tanıyın.

 

Bol şans ve iyi tatiller!

 

Kaynaklar:

http://www.wikihow.com/Find-a-Hobby

http://www.lifehack.org/articles/lifestyle/hobbies-are-good-for-you-how-find-one-that-fits-your-personality.html

https://www.buzzfeed.com/augustafalletta/hell-yeah-hobbies-for-adults

Leave a Reply